A Bakuban zajló 42. sakkolimpia harmadik fordulójában férficsapatunk 3-1-es vereséget szenvedett Azerbajdzsán együttesétől. Válogatottunk egetlen győzelmét Almási Zoltán érte el, remek technikával nyert Tejmur Radzsabov ellen. Rapport Richárd és Balogh Csaba sötéttel, Gledura Benjámin világossal játszva vesztett. Női csapatunk izgalmakban bővelkedő meccsen győzte le a török válogatottat, Lázárné Vajda Szidónia nyert, Hoang Thanh Trang, Papp Petra és Gara Tícia játszmája döntetlennel ért véget. A negyedik játéknapon női csapatunk az éllovas, háromszoros olimpiai bajnok, címvédő orosz válogatottal, férfi együttesünk Nicaraguával mérkőzik meg.

1473001618

Az Azerbajdzsán elleni rangadóra Polgár Judit a Rapport Richárd, Almási Zoltán, Balogh Csaba és Gledura Benjámin összeállítású csapatnak szavazott bizalmat. Ellenfelünk nem okozott meglepetést, a várt négyes játszott. A játék megkezdése előtt kimondottan jó hangulatban beszélgettek nagymestereink, az azeriek is az utolsó taktikai tanácsokat kapták orosz kapitányuktól, az olimpiai bajnok Alekszej Drejevtől. A tavalyi csapat Európa-bajnokság nyolcadik fordulójában válogatottunk „kiütéses” győzelmet ért el, 3,5-0,5-re nyert. A házigazdák visszavágásban reménykedtek.

DSCN1441

Az éltáblán Sahriyar Mamedgyarov és Rapport Richárd nézett egymással farkasszemet. Ricsi szláv védelmére Sahriyar arcát kezébe temetve gondolkodott, végül nem fővari került terítékre. Ismerve mindkettőjük extravagáns stílusát, érdekes küzdelmet vártunk. Mamedgyarov szolgált meglepetéssel, gyalogot áldozott gyors királyszárnyi akció érdekében, és elképzelése bevált. Ricsi középen rekedt királya, a g vonalon létrehozott fenyegetés miatt sajnos kétség sem fért az azeri sakkozó előnyéhez, aki bástyavégjátékra egyszerűsített, anyagi előnyét érvényesítette.

Látszólag nem volt ok az aggodalomra, hiszen Almási Zoltán igazi tanári módon játszotta partiját Tejmur Radzsabov ellen. Öröm volt nézni a hetedik sorra betört bástyája, és az e5-ön posztoló futó összjátékát, míg Tejmur francia futója tétlenségre volt ítélve. Zoli a várakozásnak megfelelően meg is szerezte második győzelmét, de fokozott aggódás kísérte Balogh Csaba és Gledura Benjámin partijait. Csaba hátrányos állását kiegyenlítette, de fölöslegesen vezért cserélt. A különböző színű futós végjátékban Rauf Mamedov addig ügyeskedett, míg a nagy időzavarba került Csabát kitempózta, két szabadgyalogja ellen már nem volt ellenszer.

DSCN1440

Olimpiai szereplését kettős győzelemmel kezdő Benjámin rosszul értékelte a bástyavégjáték esélyeit, a rutinos Arkadij Naiditsch megtalálta a világos pozíció sebezhető pontját, a német színekből „átigazolt” sakkozó h szabadgyalogja eldöntötte a pont sorsát. A vereséggel csapatunk a svájci rendszerre jellemzően alaposan visszaesett a táblázaton, Nicaragua elleni kötelező győzelemmel kell megkezdeni a visszakapaszkodást.

1472995799

A rajtlistát vezető orosz csapat az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik nélkül játszott Moldávia ellen, Szergej Karjakin és Jevgenyij Tomasevszkij remizett, Jan Nepomjacsij és Alekszandr Gricsuk már mesterhármasnál tart.
Az amerikai együttesben a világossal játszók voltak eredményesek, Fabiano Caruana és Wesley So nyert. A hollandoknál az éltáblán Anish Giri győzött. A kínai csapatban a sötét volt a nyerő szín, Wang Yue és Yu Yangyi hozta a nyeréseket.

A játéknap egyik meglepetését a kubaiak okozták az esélyesebb lengyelek legyőzésével. Pontot vesztettek a franciák, megszenvedtek a két meccspontért az ukránok. A norvégok kikaptak a románoktól, a világbajnok Magnus Carlsen csak remizett Lupulescuval.

Az élcsoportban a 3. forduló eredményei:

T. R. Csapat Pont MP Res. : Res. MP Pont Csapat R.

Sahriyar Mamedgyarov (2761) – Rapport Richárd (2752)  1 – 0 (Szláv védelem, 48(

Almási Zoltán (2684) – Tejmur Radzsabov (2722) 1 – 0 (Francia védelem, 59)

Rauf Mamedov (2666) – Balogh Csaba (2614) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 80)

Gledura Benjamin (2585) – Arjadij Naiditsch (2696) 0 – 1 (Katalán megnyitás 74)

1473001619

Női válogatottunk megszerezte harmadik győzelmét. Papp Gábor kapitány minimális nyerésben reménykedett a törökök ellen, s igaza lett, bár meccs közben voltak kétségei. Egykori Európa-bajnokok vívtak meg az éltáblán, Ekaterina Atalik kis előnyét eltékozolta, Hoang Thanh Tranggal megosztozott a ponton. Vajda Szidónia egyre jobban állt, de Gara Tícia állása egy nagy hiba után szinte reménytelené vált.

Szidónia is rontott, szerencsére Betul Cemre Yildaz ajándékba adott egy gyalogot, Szidónia már ellenfele királyát vehette célba, győzelmével vezetéshez jutott csapatunk. Papp Petra játszmája örökös sakkal ért véget, Tícia partija kölcsönös nagy bakik jegyében zajlott. Egy pillanatban nagymesternőnk fonalas nyerést hagyott ki, majd ismét vesztésre állt. A sok hibával tarkított ütközet végül döntetlen lett.

1472995883

A párosítás szeszélye folytán a negyedik fordulóban a háromszoros olimpiai bajnok, címvédő orosz válogatott lesz az ellenfél. Üzbegisztánt 3-1-re győzték le, nagyobb arányban is nyerhettek volna.

Nagy meglepetés a rajtlistát vezető kínai együttes pontvesztése, még nagyobb a lengyel gárda veresége. Nehezen nyertek az ukránok, taroltak a franciák. Javítottak a grúzok, India simán nyert Fülöp-szigetek ellen.

Törökország – Magyarország 1,5 – 2,5

Ekaterina Atalik (2422) – Hoang Thanh Trang (2467) döntetlen (Vezércsel, 35)

– Lázárné Vajda Szidónia (2372) – Betul Cemre Yildaz (2369) 1 – 0 (Spanyol négyeshuszárjáték,  41)

Kubra Ozturk (2277) – Papp Petra (2336) döntetlen (Elfogadott vezércsel, 37)