A bakui sakkolimpia negyedik fordulójában a három győzelemmel rajtoló női válogatottunk minimális vereséget szenvedett a címvédő, háromszoros olimpiai bajnok orosz csapattól. Kevés hiányzott a bravúros döntetlenhez, az éltáblán Hoang Thanh Trang előnyösebb állását nem tudta győzelemig fokozni . Lázárné Vajda Szidónia és Papp Petra is remizett, Gara Anita vereséget szenvedett. Férficsapatunk a derekasan küzdő Nicaragua négyesét 4-0-ra győzte le. A játéknap nagy rangadóján Ukrajna 2,5-1,5-re nyert Oroszország ellen, három partit is a sötéttel játszók nyertek meg. Csak remizett a norvég világbajnok Magnus Carlsen, kikapott a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan. Az ötödik fordulóban Lettország és Svédország az ellenfél.

Férficsapatunk a harmadik fordulóban a házigazdák együttesétől elszenvedett veresége után a mai játéknapra könnyű ellenfelet kapott. Nicaragua négyese azonban várakozáson felül helytállt, jól küzdöttek, de a végén mind a négy játszmát elbukták. Almási Zoltán kapott pihenőnapot, Rapport Richárd, Berkes Ferenc, Balogh Csaba és Gledura Benjámin nyert. Rapport játszmája 64(!) lépésig tartott, Balogh csapdába csalta ellenfele vezérét, a két sötét partiban nem is oly könnyen született meg Berkes és Gledura nyerése.

DSCN1453

Felfokozott érdeklődés kísérte a forduló nagy rangadóját, az ukrán-orosz párharcot. Ezúttal a világbajnoki kihívó, Szergej Karjakin kapott szabadnapot, a tavalyi Világkupa elődöntőjében nem kis szerencsével győzte le Pavel Eljanovot, az orosz szakvezetés inkább az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikra bízta az éltáblát. Kramnyik a partit szinte végig kis hátránnyal játszotta, pontos védekezéssel remizett.

A második táblán jelentős fordulat következett be, Jevgenyij Tomasevszkij sokat ígérő pozíciójából vesztett az exvilágbajnok Ruszlan Ponomarjovval szemben, Nem nélkülözte a fordulatot Anton Korobov és Jan Nepomnjacsij csatája sem, az ukrán sakkozó váratlan királymanővere büntetést érdemelt és kapott is. Alekszandr Griscsuk a bonyodalmakban eltévedt, Andrej Volokityin negyedik győzelmét aratta. Külön érdekesség, hogy a meccsen eldőlt három partiban a sötéttel játszók voltak eredményesek, a kezdési joggal bírók hibáztak.

1473102332

Folytatta menetelését Azerbajdzsán első számú csapata. A két évvel ezelőtti olimpiám bronzérmes India megnyerte negyedik mérkőzését is. A címvédő kínai gárda nem kegyelmezett az olaszoknak. A hollandok remek sikert könyvelhettek el az angolokkal szemben, csak Michael Adams és Anish Giri partija lett döntetlen. Meglepetésre négy remivel lett 2-2 az amerikai-cseh meccs, holott a nagy trió, Fabinao Caruana, Hikaru Nakamura és Wesley So is játszott. Nem kis szenzáció, hogy a világbajnok Magnus Carlsen már második partiját remizte el, az ausztrál David Smerdon örökös sakkot kényszerített ki.

A negyedik forduló után hat csapatnak van 8-8 meccspontja, a sorrendet az ún, olimpiai Berger-Sonneborn pontszám határozza meg, Az ötödik játéknap slágermeccse Ukrajna és Kína összecsapása lesz, de komoly a tétje az azeri-indiai találkozónak is. A rajtlistát vezető orosz csapat „külső körön” törhet előre, ahogy válogatottunk is folytathatja a felkapaszkodást, Alekszej Shirov vezette lett együttes a következő ellenfelünk.

Az élcsoportban a 4. forduló eredményei:

T. R. Csapat Pont MP Res. : Res. MP Pont Csapat R.

Magyarország – Nicaragua  4 – 0

Rapport Richárd (2752) – Mauro Ampie (2348)  1 – 0 (Réti megnyitás, 64)

Juan Jose Pineda (2175) – Berkes Ferenc (2640) 0 – 1 (Aljechin védelem, 35)

Balogh Csaba (2614) – William Alfaro (2188)  1 – 0 (Szicíliai védelem, 36)

William Bravo (2194) – Gledura Benjámin (2585)  0 – 1 (Grünfeld védelem, 35)

Az élcsoportban az 5. forduló párosítása:

T. R. Csapat Pont MP : MP Pont Csapat R.

DSCN1445

A mesterhármassal rajtoló női csapatunk a címvédő, háromszoros olimpiai bajnok orosz válogatottal vívott nagy csatát. A mérkőzésen elsőként Papp Petra és Alekszandra Gorjacskina osztozott meg a ponton, a többi három táblán kiélezett küzdelem folyt. Az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk a nyitásban meglepte Európa-bajnoknőnket, Hoang Thanh Trangot, de a kezdeti nehézségeket nagymesternőnk szépen megoldotta, és végjátékban már jobban állt. A játszma befejező szakaszában a győzelemért játszott, a nyeréssel döntetlenre menthette volna a meccset, de sajnos elfogyott a gondolkodási ideje, nem találta meg a nagyobb esélyt nyújtó folytatást.

Vajda Szidónia a kétszeres kontinensbajnok Valentyina Gunyinával mérte össze erejét. Szidónia egy bátor minőségáldozattal okozott zavart ellenfele soraiban, Gunyina nem vállalta a még több bonyodalmat, örökös sakkal ért véget az összecsapásuk.

A jól megjátszott nyitás után sajnos Gara Anita rossz tervet választott, sötéten mozgó futójának lecserélését követően a tavalyi világbajnokság döntőse, Natalija Pogonyina egyre nagyobb előnybe került, győzelme a két meccspontot jelentette az orosz csapatnak. Az ötödik fordulóban a svédek lesznek az ellenfeleink, az északi csapatban csak étáblásuk, Pia Cramling lehet veszélyes.

DSCN1449

Az ukránok „gólarányt” is javítottak, a partik nem ígértek 3,5-0,5-ös győzelmet, a franciák időzavaraikban sokat rontottak. Meglepő az India-Izrael meccs végeredménye, az azeriek sokáig vezettek. Négy csapat eddig hibátlan, egyelőre még várat magára az oroszukrán rangadó. A játéknap nagy meglepetése, hogy a lettek éltáblása, Dana Reizice-Ozola legyőzte a világbajnoknőt, Hou Ji-fant.

Magyarország – Oroszország  1,5 – 2,5

Hoang Thanh Trang (2467) – Alekszandra Kosztenjuk (2538)  döntetlen (Nimzoindiai védelem, 59)

Valentyina Gunyina (2520) – Lázárné Vajda Szidónia (2372) döntetlen (Elfogadott vezércsel, 36)

Papp Petra (2336) – Alekszandra Gorjacskina (2475) döntetlen (Spanyol megnyitás, 31)

Natalija Pogonyina (2484) – Gara Anita (2355) 1 – 0 (Grünfeld védelem,  34)