Saint Louisban újabb két fordulóval folytatódott a „Champions Showdown” négy résztvevős viadal. A harmadik körben a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov igen „rosszul terítette ki lapjait”, tisztet nézett el, a 14. lépést követően kapitulált az amerikai Hikaru Nakamurával szemben. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand remizett az amerikai Fabiano Caruanával. A negyedik fordulóban Anand sötéttel győzte le Nakamurát, döntetlen lett Caruana és Topalov összecsapása. A tornán Vishy Anand félpontos előnnyel vezet. Szombaton két fordulóval ér véget a klasszikus gondolkodási ideje viadal, vasárnap rapidoznak majd a nagymesterek, hétfőn pedig a villámpartikkal fejeződik be a 150 ezer dollár díjalapú torna.

dsc_4938

A sakkozás Mekkájának számító St. Louisban nagy meglepetéssel kezdődött meg a „Bajnokok kiterítik lapjaikat” elnevezésű viadal. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov a játszma előtt vezető pozícióban még jó kedvében volt, de az amerikai Hikaru Nakmaura elleni partijában gyorsan borús lett a tekintete, a Nimzoindiai védelem jól ismert változatában elfelejtette beadni a 10…Va5+ lépést, a csúfos baki után már a 14. lépést követően védhetetlen tisztvesztés miatt feladásra kényszerült.

A 60-60 perc és lépésenként 5-5 másodperc gondolkodási idejű partikban a nagymesterek megnyitási repertoárjukban ritkán található változatokat játszanak. Az amerikai Fabiano Caruana a szicíliai védelem ún. Kalasnyikov-változatára szavazott az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand ellen. Caruana gyalogot áldozott, a futópárban és a világos tábor sötét mezejű gyengeségekben bízott, de igazi ellenjátékot nem kapott. Anand jó esélyekhez jutott, de f gyalogjának elsietett előrenyomulásával remire rontotta a partit, örökös sakk lett a vége.

dsc_5014

A negyedik fordulóban Viswanathan Anand megszerezte első győzelmét. Az angol megnyitású partiban Hikaru Nakamura kedvező pozíció mellett elég jelentős időelőnyt is szerzett, ez óvatlanná tette, lebecsülte az exvilágbajnok minőségáldozatának erejét. Anand tökéletes játékkal használta ki esélyét, átvette a vezetést.

Fabiano Caruana a leuveni rapidtornán Anand ellen már megjátszott varival próbálkozott Veszelin Topalovval szemben. Az exvilágbajnok nem tette meg azt a szívességet, hogy tisztet nézzen el. Egyre nagyobb előnybe került, de később sorban hagyta ki a jobbnál-jobb lépéseket, örökös sakkal ért véget a küzdelmük.

A 3. forduló eredményei:
Viswanathan Anand (indiai, 2779) – Fabiano Caruana (amerikai, 2823) döntetlen (Szicíliai védelem, 37)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2779) – Veszelin Topalov (bolgár, 2760) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 14)