Csillaghullás a bakui Világkupa nyolcaddöntőjében. A rajtlista első, harmadik és ötödik helyezettje, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov, a világbajnokjelölt amerikai Fabiano Caruana és a szintén amerikai színekben versenyző Wesley So is elbúcsúzott a további küzdelmektől. Topalov kicsit kedvezőbb állását fokozatosan rontotta el, már vesztett állásban remizett, a 2011-es győztes orosz Peter Szvidler 1,5-0,5-re győzött. Nagy az öröm a házigazdáknál, Sahriyar Mamedgyarov negyeddöntős. A francia Maxime Vachier-Lagrave csapdát állított, ebbe So belesétált, nehéz végjátékban Maxime győzött. Az amerikai Hikaru Nakamura remivel jutott tovább. A kínai derbin a 16 éves Wei Yi kiegyenlített, rájátszás dönti el Ding Lirennel szembeni csatáját. Kedden még három továbbjutó hely sorsáért rapidoznak, az orosz Dmitrij Andrejkin és Szergej Karjakin, az orosz Dmitrij Jakovenko és az ukrán Pavel Eljanov, valamint a holland Anish Giri és a lengyel Radoslaw Wojtaszek. A Világkupa két döntőse lesz világbajnokjelölt.

A meglepetések Világkupáján a rajtlista első tíz helyezettjéből csak az amerikai Hikaru Nakamura jutott a negyeddöntőbe, a holland Anish Giri és az orosz Dmitrij Jakovenko sikeres „pótvizsgával” még folytathatja a csatározást.

1442832812

A Grand Prix-sorozat második helyezettje, így már világbajnokjelölt Nakamura kvalifikálta elsőként magát. Az angol Michael Adams ellen a spanyol megnyitás berlini változatában remizett, s ez továbbjutását jelentette. Érthetően örömmel írta a twitter oldalára, hogy pihenőnaphoz jutott, készülhet a folytatásra.

1442832997

A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovot láthatóan megviselte tegnapi veresége, játékából hiányzott az a dinamizmus, amit megszoktunk tőle. Az orosz Peter Szvidlerrel spanyol megnyitásban vívott meg, kis előnye volt, de kisebb időzavarban hibázott, a 42. lépésben pedig egyenesen vesztőt húzott, de alighanem döntetlent ajánlott a kritikus pillanatban. Szvidler „megkegyelmezett” ellenfelének, elfogadta a békejobbot, fonalasan nyerhetett volna, de a remi is számára a negyeddöntőt jelentette. Topalov kedvező Élő-pontszámának köszönhetően jó eséllyel pályázik a világbajnok-jelöltségre, a 2015. január 1. és december 1. közötti tizenkét Élő-lista súlyozott átlagának két legjobbja játszhat a világbajnok-jelölti versenyen.

1442833029

Nagy az öröm a házigazdáknál, Sahriyar Mamedgyarov a spanyol megnyitás nyílt változatában az amerikai Fabiano Caruanával szemben kicsit megszenvedett a remiért, de a felkínált lehetőséggel élni tudott. Caruana a Grand Prix-sorozat győzteseként már világbajnokjelölt, így talán kevésbé kesereg a kiesése miatt.

1442832879

Az ismét formába lendült francia Maxime Vachier-Lagrave a negyedik továbbjutott nagymester. Az angol megnyitású partiban az amerikai Wesley So kicsit jobban állt, de leütötte a „mérgezett” d5 gyalogot, tisztet vesztett. Technikai nehézségekkel meg kellett küzdenie, de So újabb hibája már a győzelmét jelentette.

1442832887

Óriási csata zajlott a kínai derbin. Az idén csapat-világbajnokságot nyert együttes két játékosa, a 16 esztendős Wei Yi és a tavaly már olimpiai bajnoki címet is szerzett 23 éves Ding Liren összecsapása nem nélkülözte a hibákat, ki a nyerést, ki a döntetlent hagyta ki. Ding Liren már remit ígérő pozícióban királyával aknamezőre lépett, kedden folytatódik a párharcuk.

A holland Anish Giri és a lengyel Radoslaw Wojtaszek és az orosz Dmitrij Jakovenko és az ukrán Pavel Eljanov is folytatja a csatározásukat.

Két éve Tromsőben az orosz Dmitrij Andrejkin a nyolcaddöntő rájátszásában kettős győzelmet aratott honfitársa Szergej Karjakin ellen! Megismétlődik az eredmény, vagy Karjakin visszavág?

Kedden két 25-25 perces rapidpartival kezdődik a csatározás, plusz 10-10 másodperc lépésenként. Újabb egálnál két 10-10 perc gondolkodási idejű játszma következne és 10-10 másodperc lépésenként. Ha ez sem döntene, akkor villámpartikat (5-5 perc és 3-3 másodperc) játszanak. Ha még mindig egál az eredmény, akkor a „hirtelen halál” játszma dönt. Világosnak 5, sötétnek 4 perce van, a 61. lépéstől 3-3 másodperc, utóbbinak a döntetlen is elegendő a továbbjutáshoz.