Korzikán a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan győzelmével ért véget a hagyományos rapidverseny. A döntőben a világelső az elődöntőben a világbajnoki döntőre készülő indiai exvilágbajnok Viswanathan Anandot legyőző ukrán Szergej Fedorcsuk ellen nyert 2-0-ra. Anand és Hou Ji-fan kiemeltként nem vett részt a 168 résztvevő 9 fordulós kvalifikációs versenyén, ahonnan nagymestereink közül Ruck Róbert, Balogh Csaba és Horváth Ádám, valamint a nemzetközi mester Mészáros Tamás is kiharcolta a kieséses rendszerű folytatásban való részvételt. A folytatásban ezüstérmes olimpikonunk Ruck Róbert az elődöntőbe jutott, ahol nagy csatában kapott ki a világbajnoknőtől.

corsicanrapid-16

A világbajnoknő Hou Ji-fan újabb sikert ért el, Korzikán a hagyományos rapidversenyen végzett az első helyen, vehette át a győztesnek járó 15 ezer eurós díjat és a trófeát. A szervezők alighanem azt szerették volna, hogy a két nagy világsztár, Hou Ji-fan és a világbajnoki címmeccsére készülő indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand mérkőzzön meg a döntőben, de az ukrán Szergej Fedorcsuk az elődöntőben 1,5-0,5-re nyert „villámkezű” Vishy ellen. Hou Ji-fan is nehéz perceket élt át, hiszen a 2002-es bledi olimpián ezüstérmes csapatunk tagja, Ruck Róbert az első parti elvesztése után kiegyenlített, az első villámparti megnyerésével vezetést is szerzett. Hou Ji-fan azonban nem ingott meg, győzött a negyedik játszmában, majd a „hirtelen halál” partiban biztosította döntőbe jutását. A végső sikerben Fedorcsuk sem tudta megakadályozni a 20 esztendős világbajnoknőt, 2-0-ra nyerte meg a döntőt.

corsicanrapid-13

A legjobb 16 közé a kvalifikációs versenyről Ruck Róbert mellett még Balogh Csaba, Horváth Ádám és Mészáros Tamás is bekerült. Az első körben Balogh legyőzte Horváthot, Mészáros a tavalyi győztes horvát Ivan Sarictól szenvedett 2-0-s vereséget. A negyeddöntőben a tromsői olimpián ezüstérmes válogatottunk legjobb pontszerzője, Balogh Csaba nem bírt Fedorcsukkal, három döntetlen után a negyedik partiban maradt alul, 2,5-1,5-re vesztette el a párharcot.

A negyeddöntő eredményei:

Viswanathan Anand (indiai, 2785) – Pavel Tregubov (orosz, 2607) 2 – 0

Szergej Fedorcsuk (ukrán, 2673) – Balogh Csaba (magyar, 2660) 2,5 – 0,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0)

Hou Ji-fan (kínai, 2673) – Martin Kravcsiv (ukrán, 2563) 3 – 1 (0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, 1 – 0)

Ruck Róbert (magyar, 2578) – Ivan Saric (horvát, 2678) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)