Acqui Terme 9. (utolsó) forduló
50+
Hiába vártuk a gyengébb csapatot, a realitás az volt, hogy így is, úgy is Izland együttesével játszunk a szerdai utolsó fordulóban.
A legelsőként befejezett parti a negyedik táblán történt. A még mindig gyengélkedő, ám talán már játékra kész (?) Krizsány Laci világos bábokkal a megnyitás korai szakaszában döntetlenezett Thorhallson (2409) ellen.
Varga Zoli a másodikon érdekes Maróczy- jellegű állást hozott ki Petursson (2450) ellen ugyancsak világossal. Petursson amúgy milliárdos, jó neki. És hogy honnan lehet ezt tudni? Hát Nigel Short nemrég megjelent könyvéből! Szóval Zoli térelőnyös álláshoz jutott és kezdeményezett, ám az izlandi jól védekezett és a 40. lépés környékén történt meg a békekötés.
Horváth Józsi az éltáblán a kedvenc, ám némileg passzív Philidor-védelmét játszotta meg sötéttel. Hjartarson, aki 1988-ban világbajnokjelölt volt (sőt, Korcsnojt is kiejtette) az évek során alaposan lecsúszott élőileg (2472). Viszont az utolsó fordulóra nagyon összeszedte magát és bikaerőseket lépett, ráadásul gyorsan. A 18. lépésben lett volna egy jó lehetőségem, amivel elég simán kiegyenlíthettem volna, ám valahogy nem láttam annak a varinak minden finomságát, sajnos. Utána meg annyira leromlott az állás, hogy hiába küzdöttem, a 32. lépésben fel kellett adnom a partit. Így hát eddig 2:1 az izlandiak javára.
Horváth Peti a harmadik táblán sötéttel játszott Arnason (2412) ellen. Arnason 1977-ben Cagnes-sur-Mer-ben például Kaszparovot is megelőzve lett első az úgynvezett serdülő világbajnokságon (17 éven alulaik versenye). Persze azóta lefolyt egy kis víz a Bormida folyócskán (Acqui Terme folyója). Peti régei fő fegyverét, a Szvesnyikovot dobta be és egy pillanatban nyerve is volt, viszont a játszma összképe alapján azért reális a döntetlen végeredmény.
Sajnos vesztettünk, így Izland együttese megelőzött minket.
De azért nem keserű a szánk íze, hiszen az ötödik hely a hatodik helyre rangsorolt csapattól nem rossz. Krizsány Laci meg harmadik tábladíjat (egy szép érmet) nyert a 4. táblán.
Jól esett a sok-sok szurkolás, Tompa János nemzetközi mester lelkesen gratulált a Kaidanov elleni győzelemhez. és véletlen, vagy nem, Csom Etelka is ott szurkolt a mieinknek a 8. és a 9. fordulóban. Úgy gondolom, hogy egy ütőképes 2500 élőpontos játékossal (helyettem az éltáblán) nem lett volna irreális a bronzérem.
A verseny végén szép díjkiosztót és egy kisebb bankettet szerveztek az olaszok. A játékosok részéről a Brexit-et is kritizáló Short köszönte meg a rendezőség, elsősorban Christina Rigo főszervevző hölgy erőfeszítéseit.
65+
A svájciaktól az elmúlt évben kikaptunk. Ők erre emlékeztek még, hárman is nyerni akartak. Azért voltak kénytelenek kihagyni a 2. táblát, mert Hugentobler covid fertőzés miatt karanténban van a kórházban.
Ma Jenő egy 90 feletti IM-el Bhenddel játszott. Az idős IM nagyszerűen játszott (a versenyen második tábladíjat nyert), cseljátékban leckéztette Jenőt. Örültünk a reminek.
Endre kontumáltan nyert. János maga kérte, hogy játsszon. Gyalogot nyert egy erős FM ellen, de ezt nem tudta realizálni, sőt még az ellenfélnek trükkjei tudott mozdulni. A következő versenyen már biztosan csapattag.
Szokásos, hogy mindig én játszom a leghosszabb partikat. Itt is így történt. Huss erős nk.mester élesre töltött sötéttel a katalánban. Mivel franciában specialista, most ezt tartottam helyesnek. Be is vált. Huss arra várt, hogy e4-et húzok majd. Ezt a kedvességet nem tettem meg neki. Szerkezeti gyengeségei voltak a vezérszárnyon, amit rögzítettem és nyomás alá helyeztem. Csak egy maradt számára, egy éles huszáráldozat. Két gyalogot kapott érte és támadni szeretett volna, de a tisztjeim olyan jól álltak, meg sem tudott mozdulni. Az ő ideje fogyott, majd újabb két gyalogot beáldozva a királyom behatolt a vezérszárnyra és az a gyalogomat bevittem vezérnek. Ma jó volt a pozíciós tervem.
Összességében 11 pontot értünk el. Öt győzelem, három vereség egy remi. A versenyt Anglia nyerte, akik – sportszerűtlenül – kihagyták a mezőny egyik, har nem a legerősebb nagymesterét, Nunnt. Ki is kaptak Izraeltől, akik ezzel megelőztek minket. Második a német 1, harmadik Izrael, negyedik a német 2, csapat, ötödik Franciaország. Mi az előkelő 6. helyet szereztük meg a vb-n (olimpian ez pontszerző hely). Nagy előrelépés történt az elmúlt évi prágai verseny óta. A szinergia működött, de egy edzőtábor nélkülözhetetlen az előrelépéshez. Köszönöm a biztatást, több magyar drukkerünk is volt kint, pl. Csom Etelkát is láttam.

8. forduló
50+
Kicsi, ám annál lelkesebb csapattal vágtunk neki az utolsó előtti fordulónak az amerikaiak ellen. Hogy miért? Sajnos Krizsány Laci barátunk beteg lett. Nem kamu, nem Ehlvest-félelem, tényleg játékra teljesen alkalmatlan állapotban volt tegnap. Az összeesküvéseken felnőtt olvasók azt is gondolhatják, hogy bizonyára az előző nap jól berúgott. Hát nem. Nem tudott velünk jönni a fordulóra. Így jött össze a „kicsi és lelkes” csapat. Három tálán játszani az USA ellen? Hát ez van, mit lehet csinálni? Igaz sok esetben, hogy meg kell halni a tábla mellett, de azt képletesen értjük és nem konkrétan, főleg nem betegség miatt. Szóval az elsőként „befejezett” partiban beírták a kontumált győzelmet Ehlvestnek (2517) . 1:0 oda. Különben meg néhány kontumált partiról a következő ad hoc felsorolás jut eszembe. Fischer sem ment el Szpasszkij ellen 1972-ben Reykjavíkban a 2. játszmára. Kramnyik is ledaott egy kontumált partit Topalov ellen 2006-ban Elisztában a wc-sztoris vb-döntőben. Pár éve Gara Anita – elnézve az óraátállítást – sem tudott ott lenni a zéró toleranciás kezdéskor a sakkolimpián. Meg van még bizonyára ezer ilyen eset.
Maradtunk hárman és – bármennyire is hihetetlennek hangzik – igen jó esélyünk volt megnyerni (!!) a meccset.
Varga Zoli partija volt a második táblán, ami nagy küzdelemben lett döntetlen Shabalov (2495) ellen. Zoli – mi mást? – mint az Aljechin védelmet játszotta sötéttel, jól érzi magát ebben a nyitásban és szereti ezt a lélektani helyzetet, hogy „gyanús” nyitást játszik, ami mégsem rossz. Zoli bátran, gyorsan, odafigyelve, jól játszott. Volt olyan pillanat, amikor úgy láttam, hogy rosszul áll. Máskor meg úgy tűnt, hogy nyer. Na, hát egyik felületes értékelésem sem volt igaz, a parti végül döntetlen lett.
Az éltáblán Horváth Józsi (jé, az pont én vagyok!) világossal játszott az orosz-amerikai Kaidanov (2557) ellen. Miért írom, hogy orosz-amerikai? Itt mindenki az volt az USA együttesében. Nyilván alapból nem lett volna rossz a döntetlen, de egy fél óra után 0:1-ről induló meccsen nem volt opció a remiajánlat. Kaidanov sem próbálkozott ilyesmivel, tudta ő isi, hogy nyerésre nyomom a partit. Olyan kissé (?) laposkúszó állás jött ki, hogy magamban a nagy elődökre, Barcza Gedeonra és Csom Istvánra gondoltam. Főleg Barczára, aki 1956 szeptemberében a moszkvai olimpián legyőzte Szmiszlovot (rengeteg korábbi vereség után). És tényleg. Kiderült, hogy Kaidanov sem legyőzhetetlen. Gyalogot nyertem, majd a végjátékot kis bizonytalankodás után azért eléggé simán megnyertem. Sőt, visszavágtam a 2000-es calcuttai vereségért.
A harmadik táblán izgalmasan alakult Horváth Peti partija Novikov (2558) ellen. Nem vicc, Novikov egy lottósorsolással nyerte az amerikai állampolgárságot. vannak ilyen lottósorsolások tényleg és ez nem kamu, de ritkán jön be. Viszont Peti, a magyar állampolgár odatette magát, gyorsabban játszott, mint szokott. És majdnem megtörtént a csoda, egy pillanatban +7-es állása volt. Hát, ha megnyeri…Bbele sem gondolok, akkor talán a bronzért harcolnánk. Persze így is azt tesszük. A parti nagy csatában egy négybástyás végjátékban lett döntetlen.
A mai ellenfelünk izland lesz, krizsány Laci feltámadni látszik, jobban van, ma már négyen küzdünk ismét az éremért.
65+
Mindenki az első asztalt figyelte, ahol az angolok nyertek 3:1 arányban a svájciak ellen. Furcsa volt 3 üres táblával nézni a közvetítést. Ugyanis több svájci beteg lett, nem játszhattak, Nunn meg nem állt ki „egy covidos” ellen. Ezzel már győztesek, az angolok mert az exNSZK nyert az exNDK ellen. Meister könnyedén legyőzte Knaakot. A rendezők nem állnak a helyzet magaslatán, egyre több a beteg. Biztosan úgy gondolják: pénz a zsebben, mindenki megy haza, így a felelősség már nem a miénk. A szigorú (covid) protokoll miatt már a 7. forduló után félbe kellett volna szakítani a versenyt. A csehek –helyesen- így döntöttek két éve. Az olaszok lazábbak, de mi lesz az idősekkel??
A franciák ellen nincs szerencsénk, az elmúlt évben is tőlük kapunk ki, úgy mint most 3:1 arányban. Pedig nem így indult.
János most korán sem volt magabiztos, elnézte a h7 gyalogját, de ezt a rutinos ellenfele nem tudta realizálni, szerencsés remi.
Jenő Boudre spanyolját szerette volna feltörni, sajnos nem sikerült neki, ez is remi. Talán több is lehetett volna benne pontos játék esetén.
Gábor sötéttel is mindent megpróbált, jól játszott és nyert gyalogfóros állásba került. Sajnos a fáradtság (koncentráció hiány) miatt ezt a jobb állást simán elvesztette. Nem vagyunk már fiatal profik, akik nem fáradnak el.
E sorok írója a 4x világbajnok Vaisser ellen nyerésre tört. A hollandban sötét e5-el vezércserét ajánlott. Sajnos nem éltem vele, Varga nagymester szerint ez lett volna a helyes és hosszú sáncra törekedni. A huszárom h3-on csak kiutat lelt e4-re, ahol cserék történtek. Itt hibáztam, és a fehér mezők tartása helyett elnéztem a nagymester esélyes minőség áldozatát, amit végjátékban realizált.
Ma az első táblán játszott Svájc az ellenfél. Nyeréssel a 4-5. hely reálisnak látszik. Megküzdünk a díjért.

7. forduló
50+
Nagyon benne vagyunk ebben a „Commonwealth-bajnokságban”, most az angolok második csapatát kaptuk a 7. játéknapon.
Legelőször az első táblán Horváth Józsi partija fejeződött be Flear (2402) ellen 26 lépésben, ám ez így is 3 órás parti volt. A parti előtti „szakmai” előjelek alapján úgy gondoltam, hogy van esélyem nyerni. ezek a következők voltak: egyrészt két mínuszom van az angol nagymester ellen, aki Adams ellen is remizett, másrészt a takarítónő a szobából elvitte az össze törölközőmet és nem hozott újat. Harmadrészt pedig majdnem hasraestem a szandálomban, ám aztán talpraálltam. Ja és a parti? Ott volt egy állás a 14. lépés után, ami után egy szép bástyaáldozatot hozhatott volna, ami fehér szép védekező játékával megdönthető. Fleart nagyon csábította az áldozat, nagyon sok időt elhasznált, aztán végül normálisan folytatta és a parti lényegében egál mederben folyt tovább.
A harmadikon Horváth Peti világossal térelőnyös, jó álláshoz jutott a zárt állásban Granat (2176) ellen, ám az angol szívósan játszott és áthatolhatatlan blokádállást hozott részre. Fél siker született csak, viszont ez nem volt rossz, mert közben a sötét táblákon kezdtünk egyre jobban állni. A meccs állása eddig tehát 1:1.
A negyediken Krizsány Laci sötéttel játszott Frostick (2120) ellen. Laci valahogy meghipnotizálta ellenfelét, akinek egyre fogyott az ideje. Ugyanis a táblán sötétnek gyaloghátránya volt, az angol meg láthatóan tartott a magyar játékos (látszólagos) kompenzációjától. A végén aztán világos másodszor is időzavarba került, és Laci érvényesítette két gyalog előnyét az ellenkező színű futós végjátékban.
A másodikon Varga Zoli szépen, klasszikusan játszott és igazából mintapartit alkotott a Postás-változat (alias London System) ellen. Dishman (2250) is kőkeményen küzdött a rosszabb állásból, ám a nyílt a-vonal már hamar sötét ellenőrzése alá került. Zoli a végén tanulságos bástyavégjátékban húzta be a pontot.
És a csepelpress kihelyezett újságírója rákérdezett Bischoffnál, aki a 7. fordulóban játsszott, hogy miért nem jött előző nap. „Kicsit kapart a torkom, köhögtem, egy egynapos megfázásom volt, nem jöttem” – válaszolta a német nagymester, aki egyébként kitűnő kommentátor is németországi sakkversenyeken.
Ma ismét egy „atomnagyhatalommal” ( a megfogalmazás talán célzás is lehet az aktuálpolitikai helyzetre, de reméljük, hogy nem) játszunk, az USA együttesével. Az USA együttese viszont ex-oroszokból áll, valóban kevés ott az olyan sakkozó, aki Columbus 1492-es hajójával érkezett leszármazott volna…
A baj az, hogy most nálunk Krizsány Laci gyengélkedik, reméljük, hogy a mérkőzésre jobban lesz.
65+
Acqui Termében egyre nagyobb a hőség. Ebben a fordulóban a teremben több kontumálás történt. A sakkozók a szállásról 35 percen át vonszolják magukat a versenyterembe. A nap ellen nehéz védekezni, elsősorban öltözködéssel lehet (pl. sapka). A vízháztartás és a kálium-só egyensúly is megbomlik az izzadás következtében. A kolostorban, ahol lakunk, a légkondícionáló is terjeszthet pl. legionária betegséget, ha nincs rendszeresen tisztítva. Hugentobler svájci FIDE mester rosszul lett tegnap a vacsora közben, ott feküdt a földön várva a segítséget, ami meg is érkezett. Szerencsére egy orvos Roos nk. mester segített rajta. A mentők kórházba vitték, reménykedünk, mert az emberélet fontosabb a pontoknál. Svájc egyébként a 8. fordulóban Angliát kapta.
Sajnos a 7. fordulóban mindenkin a fáradás jelei mutatkoztak. Endre pl, a már meghaladottnak tartott a3-mas Nimzóval próbálkozott. Littlewood alaposan felkészült, jól reagált, és előnybe is került. Majd gyalogot nyert. Endre egy felszakított királyállásba kényszerült sáncolni a hosszú oldalon, majd megindult a királyával visszafelé. Az ellenfél azonban mindezt hagyta, lagymatagon játszott, és megúsztuk remivel.
János Snape ellen egy előkészített cselvapit kapott a szláv cserében Hc3 Hc6 és Ff4-re a Timman cselet (mások Korcsnoj cselnek nevezik). Sötét jobban állt, majd egy előnyösebb bástya végjátékban remit ajánlott.
E sorok írója kielemezte a mezőny legjobbját, Nunnt rájött, hogy éles álláshoz a sárkámy vari a legjobb ellene. A Maróczy rendszer alapállása alakult ki, ahol Nunn újított, futója f2-re vitelével. Az új stratégia (e6 és Ve7) ismert volt számomra, mégis f5-el bontottam a centrumot. 3 gyalogszigetem lett kettőzvel szemben, ami evi hátrány. Világos a fehér mezőket megszállva támadott és végrehajtotta a b4-es lépést, ami a huszár eltávolítását célozza. Jól reagáltam, de az időm fogyott. A kinyíló a vonalon aktiváltam a bástyámat és kiegyenlítettem. Már az utolsó lépésre volt csak szükségem az időellenőrzésig, amikor egy egyszerű futósakk helyett, amely legalább remit adott a nagymesternek lehetősége lett egy bástyaáldozatra, ami tisztet nyert. Nyilván jobb sakkozó, de Capablancának van igaza, hogy jó sakkozónak szerencséje is van. Nekem meg csak a mi lett volna ha.. maradt.
Jenő hősiesen küzdött, tisztet is áldozott 3 gyalogért, de szemmel láthatóan rosszabbul állt. Végül is a sok fenyegetés meghozta a gyümölcsét, egy remit. Kikaptunk 2:5-1,5-re, és most harmadik-negyedikek vagyunk Svájccal együtt. Ők az angolokkal, mi pedig az elmúlt verseny bronzérmesével, a franciákkak küzdünk meg. Úgy gondoljuk egy remi és egy csapatgyőzelem meghozhatja a bronzérmet fáradó csapatunknak.

Horváth József és Hardicsay Péter beszámolója

6. forduló
50+
Vasárnap a hatodik játéknapon Kanada együttesével csaptunk össze. Minden táblán több élőnk volt, tehát verhetőnek tűnt a kanadai csapat, és ez így is történt.
Nagy csaták dúltak minden táblán. Legelőször a harmadik táblán a sötét bábokat vezető Horváth Peti partija fejeződött be, ám az is egy eléggé hosszú bástyavégjátékos játszma volt. a Szicíliai védelmű partiban (g3-as rendszer) világos kezdeményezett, de Péter ügyesen hárította Findlay (2162) fenyegetéseit.
Izgalmasan alakult Varga Zoli partija, ő játszott ugyanis a kanadaiak legjobb pontszerzőjével, Plotkinnal (2252). Na persze Zoli partijaiban mindig van valami izgalom, talán az olvasók is érzékelték, hogy ő nem a klasszikus stílus elkötelezett híve. Egy félig-meddig vezércsel jellegű állásban Zoli jobban állt a megnyitás után még a vezércsere után is. Aztán felforrt a tábla és kb. a 35. lépésben kitört a béke, a meccs állása 1:1 tehát.
A negyedik táblán aggódtunk. Na, nem a megnyitás és a parti miatt, hanem Krizsány Laci egészsége miatt. Ugyanis ő pár napja meghűlt/megfázott (a gyanakvó olvasókat megnyugtatjuk – nem covid19, sem nem covid21, haladjunk a korral…) és még tegnap sem volt teljesen jól. Amire a legékesebb bizonyíték, hogy a röpke 7 kilométeres reggeli futások egyelőre elmaradnak. A parti amúgy jól alakult, Laci meglepte a holland védelem leningrádi változatát játszó ellenfelét és jól jött ki a megnyitásból. Örült volna ennek szegény Székely Péter, aki maga is szívesen játszotta (ha éppen nem adta korán remire) a Hbd2-Be1-e4-es varit. Aztán jött egy talán könnyelmű lépés Barron (2127) ellen, aki baromira szívósan védekezett. Laci jobban állt, jobban állt, de nehéz volt az állását feltörni. Egy pillanatban azonban az ellenfél is hibázott és világos új vezért vitt be, majd rá pár lépéssel nyert. Laci eddig 6 játszmából 5 pontot szerzett, akár tábladíjas is lehet, ő csapat motorja. Vagy másképpen mondva az 50 pluszos csapat „Szabolcsi Jánosa”, nyerő embere. Egyébként a két magyar csapat jól kooperál egymással, a gyógyszert is Szabolcsi János szerezte Lacinak, mégpedig egykori francia csapattársától, Louis Roos-tól.
Az első táblán Cummings (2329) ellen játszottam (Horváth Józsi) sötéttel. A megnyitásban kicsit kockáztattam, mert előszedtem azt a varit (A 40 a kódja, aki tudja, hogy az mi, azok között palermoi 1 hetes nyaralást sorsolunk ki)., amit 2020-ban a várbeli (vérbeli Rigó János-féle) versenyen játszottam Galyas Miki ellen. Gyapi ha ott nyer, akkor nagymesteri normát teljesít. És közel is állt hozzá, jobban állt! Csak mázlival remiztem ki. Szóval a kanadai nemzetközi mester ellen kissé térhátrányos fél-Maróczy jellegű állásban találta magam, ám észrevettem, hogy a Cummings igen lassan „coming out-olt”, vagyis lassan tette ki a megnyitást (azt hiszem jól mondtam ezt ismerve/ferdítve a kanadai szlenget, vagy nem). Kb. a 17.-18. lépés magasságában figyeltem fel rá, hogy David (nem David Alberto szerencsére…) passzív védekezésre rendezkedett be. Remit is ajánlott egy vezércserével egybekötve a 34. lépésben, ám eléggé egykapus állás volt, elutasítottam a békejobbot. Kb. a 40. lépés után voltunk, amikor tudtam, hogy már egy remivel is megnyerjük a csapatmecscet 2,5:1,5-re, ám az állás annyira előnyös és kockázatmentes volt, hogy nyugodt szívvel játszhattam tovább. Sokáig jó technikával vezettem a végjátékot, aztán valahogy elfáradhattam, mert a 60. lépésben egylépéses nyerést hagytam ki. Aztán további könnyelműségek után a második időzavarban a 73. lépésben behúztam a pontot. Így a meccset 3:1 arányban megnyertük. Vagyis mi, magyar bikák, kidöntöttük tegnap a nagy kanadai juharfát… De ilyenkor például egy hazánkban ideiglenesen (kb. 20 éve) itt állomásozó, Kanadából átjött Yip Michael vajon kinek szurkolhatott?
A csapat most így felkúszott az 5. helyre, ma a magyar szürkemarha vs angol (fogatlan) oroszlán párbaj következik, ha tovább folytathatom a hülyéskedést. Azért a meccset viszont nagyon komolyan kell venni, mert az angolok mindegyike sokkal jobban játszik az élőjénél, Flear például kb. 300 élő különbséggel remizte ki Adams-et sötéttel. És a többiek is bárki ellen elkaphatják a fonalat.
És hová tűnt Damon Hill? Vagyis a német csapat első táblása, Klaus Bischoff nagymester. Tegnap egyszerűen nem jelent meg a fél órás várakozási időn belül és kontumáltan vesztett. Viszont a mai 7. fordulóra ismét őt állították a németek az első táblára.
65+
Tegnap a Germany 2 csapatával találkoztunk. Ez a régi NSZK csapata, a régi NDK Germany 1. néven küzd. A mi ellenfelünknél 3 exorosz is van a listán, most kettőt vetettek be. Nekik sikerült kiremizni a vezető angol csapatot, de minket nem! 2,5:1,5 arányban nyertünk és egyedül vagyunk harmadikak az angolok és a másik német csapat mögött. Ma a toronymagasan esélyes angolokkal küzdünk. Maradtunk sötéttel az elsőn (hogy lehet így tartani az egyensúlyt Nunn nagymester ellen?
Táblánként. Az elsőn Meister nagymester különleges stílusú exorosz. Az ember azt hiszi, nem játszik semmire, pedig nagyon következetesen gyengítésekre törekszik, majd azokra építve győz végjátékban. Ezt ellenem és Waisser nagymester ellen is megtette, igaz nagy küzdelem után a legutolsó gyalogja bemasírozott a futó végjátékban. Közben én egy ravasz tervét elnéztem, mivel király elleni támadást imitált, de a hibás típusválaszomra levadászta a c5 gyalogomat. Nagy előnye nem volt a nyitás után és mégis nyert. Hiába, erősebb sakkozó.
A másodikon Endre az erős IM Klundt ellen volt világos. Semmit e4 nem hozott ki a nyitás után a vezércselből, így indokolt volt a döntetlen (én már féltettem is egy kissé).
Gábor a rutinos exorosz Gruzman ellen volt sötét. A Philidort világos a gyengébb f3-al kezelte, majd egy erőteljes d5 robbantás jött, visszaszorítva a világos erőit. Egy e4 izolált gyalogot e5-ön blokálva Gábor biztosan győzött. Ő sötéttel komoly erőt képvisel.
Az utolsón János jó felkészülés után a Grünfeldben hívő ellenfelét becsalogatta egy hibás típusválaszba, majd simán nyert anyagi előnyével a végjátékban. (Kissé hasonlóan, mint az elsőn Meister nagymester)
Szabad nekünk drukkolni, mert ma a döntő csata jön az első asztalon! (Jó lenne a fociból már ismert 0: 4)

 


 

5. forduló
50+
Szegény embert az ág is húzza. Nem elég, hogy drámai csatában 2,5:1,5 arányban vesztettünk az olaszok ellen, a sors (vagy inkább Werner Stubenvoll főbíró) az angolokat adta ellenfélnek, akik a verseny főesélyesei.
A pénteki játéknapon legelőször a 4. táblán lett a játszma döntetlen. Krizsány Laci sötéttel mérkőzött az angol nagymester, Arkell ellen. És ha már angol nagymester, akkor legyen angol megnyitás is. A parti kiegyenlített mederben haladt és a középjáték korai szakaszában lett a parti döntetlen.
Az előző nap hőse, Varga Zoli (alias „Mazsola”, franciául pedig „petit raisin sec”) tegnap is hős volt. Nigel Short ellen játszott sötéttel a második táblán. Shortot nem kell bemutatni, 1993-ban vb-döntőt játszott Londonban Kaszparovval, szakadt is a FIDE miatta. 2003-ban meg Short nyerte az utolsó jelentős budapesti sakkversenyt, ahol Zoli kommentátor volt Gyimével együtt, én magam meg a versenybíró Orsó Miklós barátommal együtt. Amúgy ez FIDE XVII. kategóriájú verseny volt, régi szép idők…. Na szóval, Zoli valahogy nagyon jól ült a partihoz, 1.e4-re meglépte kedvenc Aljechin-védelmét. Aljechin-védelem és magyar szál? Az van bőven, bizony! Ugyanis a névadó későbbi világbajnok, Aljechin az őróla elnevezett védelmet legelőször 1921-ben az akkor 3 éve megnyitott Gellért szállóban játszotta meg Sämisch ellen. És ki tudósított a versenyről? Karinthy Frigyes! Vagyis Zoli sutba dobott minden tekintélytiszteletet, illetve klasszikus megnyitásról szóló elvet, vagyis inkább dogmát és megjátszotta kedvenc megnyitását. Short fejét ezúttal amolyan céklabarométernek láthattuk. Dühös volt, hogy ilyen – hivatalosan – másodrangú nyitást játszanak ellene. De főleg az nem tetszett neki, hogy nem is áll jobban! Ahogy Zoli nyilatkozta a sajtónak (csepelpressz): „ pár 2600 felettinek már megjátszottam az Aljechin-védelmet és még sosem álltam benne rosszul”. Egy adott pillanatban kölcsönös kényszernek látszott a lépésismétlés és végül az a sakktáblán is megtörtént, értékes fél pont, a meccs állása 1:1.
Az első táblán Horváth Józsi (két gyufa után már becézhetem magamat) a legelején a katalánban elkapta kicsit az angolok éltáblását, Adams (2690) a megnyitásban gondokkal küzdött ls a gondolkodási ideje egyre fogyott. Az angol szupersakkozó a 9. lépésben elméleti újítást hozott, ami eléggé rossz lépés volt. Ha a 10. lépésben egy bizonyos helyen 10.e4 helyett 10.dxc5!-öt lépek, hát bizony főhetett volna az angol nagymester feje. De nem így történt, a 10. lépéstől kezdve Adams fokozatosan előnybe került és jó játékkal már a 32. lépésben a játszma feladására kényszerített.
A harmadikon Horváth Peti Hebden ellen játszott világossal. Fekete vagányan (de azért nem úgy, mint Vaganjan) beáldozott a megnyitásban egy gyalogot aktív játékért. Hebden általában vadul játszik, valahogy úgy, mint ahogy egy ravasz, okos bokszoló pókerezik – ha volna ilyen. Péter hátrányosabban állt, ám kemény volt, mint a cipőtalp és Hebden előnye fogyott-fogyott. Az a baj, hogy a magyar játékos ideje is. Amikor a vesztett partim után odasündörögtem Peti táblájához – bízva benne, hogy valami bravúr folytán nyerhet és megússzuk a meccset 2:2-vel -, azt láttam, hogy egy árnyalattal hátrányosabb bástyavégjátékunk van kevés idővel. Peti pont rosszat lépett, Hebden meg ravasz csapdát állított és hihetetlen, de matthálót szőtt „a nagy barna pók, nem mozdulnak a tiszai hajók” (Szegény Juhász Gyula). Bocsánat, képzavarba kerültem. Szóval mattháló volt a sakktáblán, Peti feladta, így lett meg az 1:3-as végeredmény az angolok ellen.
Viszont minden rosszban van valami jó, a vasárnapi játéknapon Kanada az ellenfél és – mivel ők is csak négyen vannak – már ma el is kezd(t)ünk készülni ellenük. A helyzet az utolsó két vereséggel romlott, viszont így ia a 6. helyen vagyunk. Terveink szerint Kanadát legyőzzük, majd aztán az USA elleni meccs lesz izgi. Harcolunk, az biztos! Ma pihenjetek, illetve szurkoljunk Ricsiért Nepomnyjascsij ellen (!), aztán holnap meg szurkoljatok nekünk (is)!
65+
Acqui Termében leszakadt az ég. Nem csak óriási szélvihar tépte a fákat, de a partik alatt özönvíz szerű zivatar tombolt. Pont az első táblákon fel is függesztették a játékot. Nunn azonban így is legyőzte a formán kívül lévő Waissert. Az angolok biztosan menetelnek a végső győzelem felé, csak még Israel 2. és később talán minket is le kellene győzniük. Az idősebb szeniorok most 3:1 arányban nyertek egy svájci csapat ellen. A stratégiánk az éljátékos megfékezésére épült. Ezt sikerült is megtennem, mert a volt főszerkesztőmmel IM Wirthensohnnal(Schachwoche) játszottam. A Rossolimó variban megtörtént a békekötés. A másodikon Endre sötéttel simán kiegyenlített és remizett. Úgy állt a dolog, hogy egyet biztosan nyerünk még. Jenő az elhárított Marshallban kisebb előnybe került. Az ellenfél remit kínált, de ezt kapitányi döntéssel elkerültük. Jenő gyorsan anyagi előnybe is került és nyert. János állt a legjobban, hiszen a merániban sötéttel gyalogot nyert. Az ellenfél csak tologatta a bábjait, támadást keresve. Sajnos erre lett is volna lehetősége, mert egyikünk sem tökéletes technikájú, de nem élt vele és János tanári stílusban nyerte a bástyavégjátékot. A harmadik helyre ugrottunk fel. Holnap a bomba erős Germany 2. csapattal küzdünk meg.
—————————————————————————————————————————-
 4. forduló
50+
A tegnapi 4. fordulót nagy optimizmussal álltunk, végtére is az olaszok ellen a szoros eredmény volt a papírforma. Legelőször a negyedik táblán Krizsány Laci partija fejeződött be, Bellia ellen a 12. lépésben történt meg a pontosztozkodás. A Vezércsel carlsbadi változatában amolyan betonállás alakult ki, bizonyára még azért lehetett volna mindkét színnel játszani, a remi normál eredmény volt. Ráadásul Laci sem nyerheti meg az összes partiját, így – eddig – 4-ből 3,5 ponttal ő a csapat legjobb pontszerzője.
A második táblán Varga Zoli megérezte, hogy ez az ő napja lesz. Bonyolult, sokfigurás állást hozott ki 1.c4 e5 2.Hc3 Fb4 3.Hd5 után és az amúgy is időzavarra hajlamos Godena ellen. Rengeteg volt világos gondolkodási előnye és ami ennél még fontosabb, Zolinak vasbeton f4-lova volt. Godena jól harcolt az időzavarban, ám az ideje is nagyon elfogyott és begyűjtött a nagy kapkodásban egy tiszt hátrányt is. Szép győzelem volt ez Varga Zoltán nagymestertől és ha belegondolunk, ez volt a második parti eddig Acqui Termében, amikor az egyik játékosunk győzni tudott egy férfi nagymester ellen! (A 65 pluszos csapatban a 2. fordulóban Hardicsay Péternek sikerült még ez a bravúr Grünfeld ellen)
A harmadik táblán Horváth Peti sötéttel, megfontoltan, lassan játszott. A Vezércsel 4.e3-as nyugdíjas variját játszotta ellenfele, az idestova kb. 40 éve Olaszországban élő argentin nagymester, Garcia Palermo. Egyébként ő 1970-ben legyőzte Fischert is egy óriási kombinációval (egy szimultánpartiban). Az argentin-olasz harmadik táblás – hihetetlen – de semmit sem változott. A 69 éves nagymester teljesen ugyanúgy néz ki, mint 35 éve, amikor játszottam vele Zenicán 1987-ben. Lehetséges, hogy „hegylakó” (lásd Christopher Lambert filmek…) ? A partiban Peti a nyitási nyomást túlélte, jött fel, kiegyenlített, aztán egyszercsak az ellenfél szárnyakat kapott és szép taktikai motívumokkal nyert. A meccs állása 1,5:1,5
Az első táblán a David Alberto-Horváth József partiban úgy éreztem, hogy én vagyok Dávid és jó lenne legyőzni (erre nem volt semmi esély), ed legalább „megremizni” Góliátot, vagyis Davidot. A Caro-Kann védelmű partiban eléggé elment az időm, ám aztán sikerült teljesen, vagy szinte teljesen kiegyenlítenem. Úgy érzem, hogy 51-49-nél nem álltam rosszabbul. Aztán jött a fránya kölcsönös időzavar, ahol Alberto kicsi, majd egyre nagyobb problémák elé állított. Mire megléptük a 40-et, passzív, sőt, reménytelen állásba kerültem. Küzdöttem, harcoltam, ám – ahogy ilyenkor lenni szokott – pont egy tempóra vesztettem el a végjátékot. Nagyon bosszantó vereség, így visszacsúsztunk a táblázatban. De majd feljövünk!
Ma az angol csapat ellen játszunk, ők a verseny abszolút esélyesei, viszont tegnap ők is botlottak, az USA csapata ellen 2:2-t játszottak csak. Ráadásul Adams és Short is már hullajtottak el fél-fél pontot, hátul meg csak kicsivel jobbak nálunk.
65+
Az izraeli csapat nagyon jól küzdött és még mindig az izraeli nagycsapat előtt áll. A mérkőzés döntetlennel zárult és mi a 6. helyet megtartva az ötödik fordulóban egy svájci csapatot, a Riechent kaptuk. Részletes eredmények. E sorok írója pihent és elemzett az őt helyettesítő Végh Endrével. A kb. két órás elemzés témája be is vált. Endre a Philiodor modern kezelését választotta az akkor még 100%-os Lenderman ellen. A Fe2-f3-s kezelés ellen jött a zseniális Fg4 újítás, amivel sötét kisebb előnybe került. A cserék után gyalogot nyert, de elbizonytalanodott és a nyerőesélyes vezércsere helyett bele ment a lépésismétlésbe. Gábor világossal a szicíliai Nimzovics védelmét kapta. Nem ismerte, de kisebb előnybe került, majd, amikor vissza kellett volna vonulnia, hirtelen 2 gyalogért tisztet áldozott. A kevéske hajam is hullani kezdett, mert tudom, hogy az ilyen áldozatok általában vesztenek. nem volt ez másként itt sem, de az ellenfél közben egy pillanatra kihagyott és volt egy zseniális Be7 nyerő lépés, amivel világos nyert volna. János azonnal mondta a parti befejezése után. Jenő a katalánból rosszul jött ki és a veresége várható volt, az ellenfél azonban nem a megfelelő centrális pontra állt be a huszárjával, így megmenekültünk (remi). János közben a saját fegyverével (a leningrádi hollanddal) találkozott. A Tóth Béla által alkalmazott c3 és Vb3-as manőverrel pozíciós előnybe került, amit jó technikával egy bástyavégjátékban érvényesített. Kár, hogy 3:1 helyett csak 2:2 lett, de el kell ismernem, Izrael2 kiváló ellenfél volt.

 

3. forduló
A mérkőzések a http://scacchirandagi.com weboldalon követhetőek
50+
A szerdai 3. fordulóban a Georgia Winery Khareba csapata ellen játszottunk. Emlékszem, Sax Gyula nagymester kérdezte annak idején öcsémtől és tőlem: „kivel veszitek ma fel az egyenlőtlen küzdelmet?”. Ez volt a tragikusan fiatalon elhunyt aranyérmes olimpikon kedvenc fordulata, amikor meg akarta tudni az ellenfelünket. Nos hát, a grúzok – bocsánatot kérek – georgiaiak a startlistán a 3. helyen álltak, a mi csapatunk meg csak a 6. helyre volt rangsorolva. Ugyanakkor a fordulóra úgy készültünk, úgy indultunk el, hogy bármi lehet, teljesen háromesélyes a meccs, persze jó lenne nyerni.
Biztosan észrevette az olvasó, hogy táblasorrendben írom le az eredményeket, pedig a valóságban a tényleges idősorrendet nézve nem ez volt az eredmények alakulásának igazi sorrendje. Úgyhogy – ezúttal – a tényleges kronológiai sorrendnél maradnék.
A második táblán Varga Zoltán nagymester Giorgadze ellen játszott sötéttel. Nem tudjuk, hogy van-e civil foglalkozása az ellenfélnek, ha igen, akkor biztosan postás, bár ez kevéssé valószínű 2584-es élővel. Hogy miért? Mert Postás-változatot játszott Zoli ellen. A vari hivatalos elnevezése London System, hiszen 1.d4 d5 2.Ff4 Hf6 3.e3 utáni lépésekkel állt elő a cucc, magyar földön – leginkább Jeney Ferenc egykori mester és mesteredző, aki a Postás játékosa volt évtizedekig – ezt postás varinak nevezzük. A megnyitásban az ellenfél futópárhoz és előnyös álláshoz jutott, sőt egy gyalogot is legombolt Zoliról. „Mazsola” küzdött, küzdött, ám Giorgadze nem kegyelmezett és behúzta a pontot.
Az utolsó táblán – ahogy arról már tegnap is tudtunk – Krizsány László nemzetközi mester a legendás Gaprindasvili ellen játszott sötéttel. De hát – mint tudjuk – a sportban az életút egy dolog és az aktuális játékerő meg egy másik. És talán az élőpont (ami azért gyakran egybeesik a játékerővel) lehet a harmadik tényező. Szóval Laci zseniálisan játszotta ezt a partit, messze-messze elkerülte a klasszikus vizeket és gyalogot áldozott a hivatalosan angol védelmű, vagy inkább Owen Defence névre hallgató megnyitásban. A hajmeresztő, dinamikus állásban Lacinak folyamatos fenyegetései voltak. Aztán elkezdtek leesni a gyalogok a világos állásában és végül vesztett helyzetben a 81 esztendős exvilágbajnoknő, aki 11-szeres olimpiai bajnok is egyben időtúllépéssel veszítette el a partit.
Az első táblán – e sorok elkövetője – Horváth József nagymester világossal játszott Sturua ellen. A kitűnő ellenfelemnek 2530 élője volt, most nemrég volt a 63. születésnapja és mellesleg 2014-ben megnyerte a szenior vébét. Viszont a katalán megnyitásban (A katalán futó tűzereje című „alapmű”, ugye megvan?) kissé beszorult és a gondolkodási ideje is fogytán volt. Kissé jobban álltam, Sturua még hibázott is ráadásul, minőségelőnnyel simán meg kellett volna nyernem a partit. Láttam a jó folytatást a 26. lépésben, csak egy taktikai ellencsapásra adandó ellen-ellencsapást nem vettem észre és – valljuk be – marhát húztam. Sturua a befejező játszmaszakaszt sokkal jobban játszotta, végig a legerősebbeket lépte, egy helyen persze már szinte nyúlt a vesztő lépés felé, ám – sajnos – meggondolta magát. Szóval a parti egy tökremi bástyavégjátékban a 42. lépésben döntetlennel végződött.
A meccs állása tehát – eddig – 1,5:1,5, minden szempár Horváth Péter nagymester partijára szegeződött. A civilben egyébként 3 diplomás magyar versenyző (mi köze ennek a sakkhoz?) egy g3-as királyindiaiban szépen, lassan belehúzta Bagaturovot (2413) egy világos számára előnyös változatba. Mire az első három parti véget ért, addigra Péter már minőségelőnyös nyert állást mondhatott magáénak. Magáénak? Magunkénak! Hiszen ezzel a szép győzelemmel 2,5:1,5 arányban győztünk és eddig a 3 forduló utáni 6 meccsponttal hármas holtversenyben az élen állunk (ülünk) az angol és az amerikai csapattal.
A mai meccsen az olasz csapattal mérkőzünk meg. A hazai pálya és főleg a papírforma az ő oldalukon áll (minden táblán több az élőjük), ám azért biztos vagyok benne, hogy odatesszük magunkat. Jó lenne pontot és ha lehet, pontokat szerezni. Szurkoljatok!
65+
A mezőny második legerősebb csapata a német, Knaak nagymesterrel az élen. Úgy terveztük, hogy tartjuk az egált és hátul valaki talán nyerhet. Először Gábor partija ért véget. Dr Chevelevics izgett, mozgott, látszott, hogy a Philidor megakadt a torkán. Gábor teljesen kiegyenlített, a remi indokolt volt. Jenő az Alapin variban semmit nem tudott kihozni, így örülni kellett, hogy remi lett. János viszont egy Pirc jellegű állásból, mert fehér Hc3 és e4-el kezelte a pozíciót, teljesen kiegyenlített. Világos gyalogot nézett el és mindenki biztos volt a sötét nyerésében. A hibapont itt is bejött és János a bemenő gyalogok egyikét túl korán tolta meg. Kár érte, remi ez is. E sorok rója a francia védelemben teljesen egyenlő pozíciót hozott ki, de egy-két kisebb pontatlanság miatt a remi nem sikerült. Knaak nagymester nagyszerűen játszott. 6. helyre kerülve megkaptuk Israelt. Nem ugyanazt a csapatot, hanem a 2. garnitúrát, akik sokkal előbb vannak, mint a nagycsapatuk. Nehéz harcra számítok és minimális győzelmet remélek.
Horváth József és Hardicsay Péter beszámolója

 

2. forduló

50+
A Szenior Sakkcsapat Vb-n a 2. fordulóban is angolul beszélő ellenfeleket kaptunk, Skócia csapatát. A skótok kihagyták az első fordulóban kontumáltan nyerő Levy-t. Tegnap viccesen szóba került (a 4:0-s focieredményre hajazva) a maximális arányú győzelem, és lám, meg is valósult! Minden táblán persze többszáz élővel erősebbek voltunk. Az első táblán 1.d4 d6 2.e4 után Horváth József nagymester (vagyis én magam) a Philidor-védelem mocsarába rántotta ellenfelét. Hogy miért ez az elnevezés? Ismerjük, ugye, a „Lure Your Opponent into the Philidor Swamp” című könyvet, amit Kaszparov írt. Na nem a nagyfőnök, hanem Sergey Kasparov… Már a megnyitásban sikerült becsapnom ellenfelemet és a 14. lépés után – egy sokfigurás állásban – jobban álltam. Ellenfelem nem volt „skót” és minőséget is áldozott, ám ez sem segített rajta, a 23. lépésben feladta a partit. A második táblán Varga Zoltán nagymester 1.c4-gyel kezdett, és igen gyorsan játszotta az egész partit. A sündisznó jellegű állásban szépen lenyomta ellenfelét. Horváth Péter nagymester sötéttel a szicíliai védelem 2.c3-as változatában először szépen kiegyenlített, majd fokról fokra erősítve állását szépen behúzta a pontot. A negyediken Krizsány László nemzetközi mester úgyszintén nagyon magabiztosan játszott és óriási térelőnyre tett szert, majd ő is simán győzött.
Eddig jól megy a csapatnak (4 meccspontunk van és 8 partiból 7,5 táblapontunk), viszont most jönnek majd a komolyabb ellenfelek, a mai 3. fordulóban egy grúz – vagy inkább – georgiai – csapat (Georgia Winery Kareba) az ellenfelünk. Bevallom, irigylem Krizsány Lacit, aki Nona Gaprindasvili ellen játszik. A legendás sakkozónő 1962 és 1978 között birtokolta a női sakkvilágbajnoki címet és a legkitűnőbb magyar hölgyek mezőnyéből Krizsánné Bilek Edith ellen (2 játszma), Ivánka Mária ellen (9 játszma) és Verőci Zsuzsa ellen (7 játszma) található tőle az adatbázisokban. 1981-ben (éppen az országos ifjúsági bajnokság ideje alatt) Gaprindasvili Budapesten járt és részt vehettem ellene egy szimultánon. Akkor – 17 évesen – legyőztem őt sötéttel a 9.0-0-0 d5-ös sárkányban, de sajnos a játszmalap mára már elveszett.
65+
Hatalmas győzelem a legerősebb Izrael ellen. Sokat fejlődött a csapat az elmúlt évihez képest. Az új játékosok, Endre és Gábor, továbbá János is elméleti szakértők. Még bennük van az idősebbekre nem jellemző makacsság és szívósság. Izrael ellen minden táblán az ellenfél volt sokkal erősebb, mégis kiütéssel felérő 3,5-0,5 arányú győzelmet arattunk. A nagy hőség enyhült, ez is a mi javunkat szolgálta. Hőségben ugyanis nehéz játszani. A versenyterem jó és ott nincs hőség, de a szállodától a versenyteremig 35 perces gyalogút a nagy hőségben semmi jót nem ígér.
Először Szabolcsi János verte szét a hibás nyitást választó Marjaszint. Könnyed győzelem volt. Utána Glatt Gábor sötéttel is könnyedén hozta a remit Berelovics nemzetközi mester ellen. E sorok írója a nagyhírű Grünfeld nagymesterrel szemben a spanyol védekezést választotta. A Breyer varira került sor. Yehuda támadáshoz jutott, de az nem tört át. Sötét az állását módszeresen erősítő nagymesternek gyalogot áldozott az aktivitásért, majd vezért nyert. Élvezet volt nézni, ahogy meglepődött a világos a váratlan támadáson. Utána vissszáldozások sorozata következett, majd sötét újabb vezért vitt be. Sötétnek teljes vezér előnye volt, amikor világos kapitulált. Endre az előző évi Európa bajnok Birnboim ellen világossal egy specialitását alkalmazta, a szláv cserében Fg5 kellemetlen lépés. Sötét gyalogot vesztett és utána a végjátékban Endrének 2 új vezére is átváltozásra várt, mikor a sötét feladta. Remek győzelem volt. Sokan nekünk szurkoltak. Holnap Németország első csapata jön, ne feledjük, ma még mi vagyunk az elsők!

1. forduló

50+
Tegnap elindultak a sakkórák Acqui Termében (Olaszország) a Szenior Sakkcsapat Világbajnokság első fordulójában. Magyarország egy 50+ és egy 65+ korosztályú férfi csapattal vesz részt a versenyen.
Az 50+ korosztályban a 23 csapat közül a magyar együttes a 6. legerősebb (kereken 2400-as élőátlaggal). Kimagasló favorit az angol csapat, ahol Michael Adams (2690) és Nigel Short (2617) a két húzó játékos, az angolok élőátlaga nem kevesebb mint 2563.
A hétfői nyitófordulóban pont Anglia ellen játszottunk és 3,5:0,5 arányban győztünk. No hát ez így épp annyira hihetetlen, mint a legutóbbi – labdarúgásban elért – 4:0-s magyar győzelem. A megfogalmazásomban a turpisság mindössze annyi, hogy mi most az angol hölgycsapat ellen játszottunk. És majdnem meglett a 4:0-s végeredmény is. Az első táblán e sorok írója (Horváth József nagymester) Jackson Sheila ellen két gyalogot is áldozott a megnyitásban, majd matt-támadással győzött. A másodikon Varga Zoltán nagymester – Lauterbach Ingrid ellen – sötéttel is hamar el tudta foglalni a centrumot, jól állt, végig kezdeményezett. Nyerő álláshoz jutott, majd a végén sajnos hibázott, így lett a parti döntetlen. A harmadik táblán a néhány napja fél évszázadossá vált Horváth Péter nagymester Regan Natasha ellen világossal már a megnyitásban nagy fölénybe került és biztosan húzta be a pontot. A negyedik táblán Krizsány László nemzetközi mester a Caro-Kann védelmű partiban szétrobbantotta ellenfele (Fink-Nunn Petra) állását és izgalommentesen nyert. Amúgy a csapatunkból Laci a legsportosabb, tegnap is 7 km reggeli futással indította a napot, le a kalappal előtte!
A mai ellenfelünk Skócia együttese lesz, ők a startlistán a 11. helyet foglalják el.
65+
A csapatban „újoncokat” avatunk, így Glatt Gábor, Szabolcsi János és Végh Endre először lett válogatott. A csapatban Hardicsay Péter kapitány (e sorok írója) kénytelen volt előretörni, mert Faragó nagymester személyes okok miatt idén nem állt rendelkezésre. Örvendetes viszont, hogy Döry Jenő ismét játszik. Csapatunk a 6. legerősebb az ÉLŐ pontok alapján. Bár a véleményem szerint az értékszám kevésbé érvényesül az idősebb korcsoportoknál (ki fárad el először, ez a legfontosabb kérdés). Majdnem minden csapatban erős és tapasztalt játékosok vannak, akik nem rettennek meg, ha egy nagymester az ellenfél. Az első fordulóban Knaak is szenvedett sötéttel a remiért. Hosszútávon azért a nagyobb tudás csak áttör. Az első fordulóban egy dán csapatot kaptunk. Fiatalabban voltak, de élőben mifelénk billent a mérleg. Végül csak egyet nyertünk meg, Glatt Gábor a Porosz huszárjáték Hg5-ös varijában leszedte a gyalogot és az ellenfél nem elegendő ellentámadása miatt még egyet lenyert. Hamarosan nyert is. Jenő sötéttel a sárkányban nem tudott előnyhöz jutni a két kézzel cserélő ellenféllel szemben. Végh Endre a Philidor modern kezelésében előnybe került, és támadáshoz jutott. Talán nem a legpontosabban folytatta, így az előny eltűnt. E sorok írója ismét bevetette Fischer rögeszméjét a Caro-Kann ellen, és megszerezte a futópárt. Ez egy jó ómen a végjátékban, de egy pontatlanabb lépés, h3 a kis előnyt biztosító g3 helyett fordított minoritás támadást adott. Az éles állásban egyenlő esélyek mellett indokolt volt a remi, mert ezzel megnyertük a meccset! A második fordulóban az első kiemelt Izraelt kaptuk számos ex-orosz játékossal. Jellemző, hogy az aktív Szenior Európa bajnok csak a hamadikra fér be náluk.