A London Chess Classic 2015 szuperverseny harmadik fordulójában a szuperrangadó, az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand és őt a világbajnoki címtől megfosztó norvég Magnus Carlsen összecsapása döntetlennel ért véget. Carlsen kecsegtető esélyt szalasztott el. A játéknap egyetlen győzelmét a francia Maxime Vachier-Lagrave aratta, a „Grand Chess Tour” összetett pontversenyében vezető bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov második vereségét szenvedte el. Az orosz Alekszandr Griscsuk esélyes állását időzavarban remire rontotta a holland Anish Girivel szemben. Döntetlen született az amerikai házirangadón, Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura játszmájában, az angol Michael Adams és az örmény Levon Aronjan is megosztozott a ponton.

LCC-151206-0067

Magnus Carlsen és Viswanathan Anand tavalyi világbajnoki döntőjük óta ötödször mérkőzött meg, ez már az 56. klasszikus időkontrollal vívott összecsapásuk volt. Baden-Badenben a GRENKE Chess Classic szuperverseny negyedik fordulójában az indiai exvilágbajnok a bonyolult csatában hibázott nagyot, hallucinált a bástyaáldozattal, ellenfelének ajándékozta a pontot, az újabb győzelemmel Magnus 11-7-re vezetett 34 döntetlen mellett. Úgy éreztük, hogy kísértett a „csennaji szellem”, az első világbajnoki döntőn Vishy két partit is világossal vesztett.

Samkirban a Gasimov emlékversenyen Vishy Anand ismét világossal játszhatott Magnus Carlsen ellen. A világbajnok pályafutása során először a Marshall támadást választotta. A 14. lépésben újított, elhibázott 19. lépése után az exvilágbajnok megőrizte gyalogelőnyét, nyerőesélyhez jutott. A partit követő sajtótájékoztatón Vishy jóval beszédesebb volt, Magnus érezte, hogy nagyon gyanúsan állt, csak ellenfelének köszönhette a szerencsés megmenekülését.

Stavangerben Carlsen spanyol fővarit, a Breyer változatot választotta. A nyitás után egyenlőnek ítélhettük az állást, majd Vishy királyszárnyi támadást kezdeményezett. világos teljes hadereje a világelső királyát támadta. Kevés volt a védőtiszt, Anand minőséget is áldozott, előnyét egyre fokozta. Carlsen a 47. lépés után feladta a játszmát.

St. Louisban a norvég világbajnok visszatért a spanyol megnyitás berlini változatához, küzdelmük döntetlennel ért véget. A brit fővárosban is a berlini mellett döntött. Anand sokat tépelődött, nem találta a játék fonalát, Carlsen a 28…g5! lépéssel esélyhez jutott. A manőverezések után a 40.Bb1 után alakult ki az összecsapás kritikus állása. Magnus elmulasztotta a jobb lehetőséget nyújtó folytatást, Vishy döntetlenre mentette a partit.

LCC-151206-0074

A játéknap egyetlen győzelmét a francia Maxime Vachier-Lagrave aratta, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov második vereségét szenvedte el. A szicíliai védelem Najdorf-változatában nem volt gondja sötétnek, de Topalov kihagyta az ellenjáték lehetőségét. Időzavarba került, MVL taktikai útra terelte a partit, az exvilágbajnok nem talált védelmet a királyára támadó világos akcióval szemben.

LCC-151206-0071-L

A holland Anish Giri joggal örülhet szerencsés megmenekülésének. Az orosz Alekszandr Griscsuk nyerőesélyes állását döntetlenre rontotta súlyos időzavarában.

Az amerikai házirangadón Hikaru Nakamura küzdött meg a fél pontért. Fabiano Caruana a sötét vezérszárnyi gyaloggyengeségeket nem bástyáival támadta meg. Hiába nyert gyalogot, Nakamura aktivizálta haderejét, megosztoztak a ponton.

Az angol Michael Adams és az örmény Levon Aronjan békés spanyol megnyitású partiban remizett.

A 3. forduló eredményei:
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2747) – Anish Giri (holland, 2784) döntetlen (Spanyol megnyitás, 47)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2773) – Veszelin Topalov (bolgár, 2803) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 38)
Fabiano Caruana (amerikai, 2787) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2793) döntetlen (Spanyol megnyitás, 45)
Viswanathan Anand (indiai, 2796) – Magnus Carlsen (norvég, 2834) döntetlen (Spanyol megnyitás, 56)
Michael Adams (angol, 2737) – Levon Aronjan (örmény, 2788) döntetlen (Spanyol megnyitás, 34)

1-2. Anish Giri és Maxime Vachier-Lagrave 2 pont
3-9. Alekszandr Griscsuk, Fabiano Caruana, Viswanathan Anand, Michael Adams, Levon Aronjan, Magnus Carlsen és Hikaru Nakamura 1,5