Bilbaóban az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand vezet a Chess Masters Final félidejében. A viadal harmadik fordulójában döntetlennel zárult az örmény Levon Aronjan elleni partija, a spanyol megnyitású ütközetben sorozatos cserék vezettek a pontosztozkodáshoz. A kettős vereséggel rajtoló ukrán exvilágbajnok Ruszlan Ponomarjov könnyen győzött. A spanyol Francisco Vallejo Pons már a nyitásban hibázott, középen rekedt királya gyorsan áldozatul esett Ponomarjov akciójának. A pontvadászat a szerdai pihenőnap után csütörtökön folytatódik.

10703991_10152752809169083_6002911675124374627_n

Az indiai exvilágbajnok számára az örmény Levon Aronjan kellemetlen ellenfélnek számít. A két világklasszis 29 klasszikus gondolkodási idejű partiban mérte össze erejét, Anand hétszer kapott ki, háromszor legyőzte riválisát, tizenkilenc játszmájuk remivel végződött. Hanti-Manszijszkban a világbajnok-jelölti verseny nyitányán Anand későbbi sikerét is megalapozó, önbizalmat növelő nyeréssel kezdett. A spanyol megnyitású ütközetben Anand elkerülte Aronjan kedvenc fegyverének számító Marshall támadást, a 8.h3-as változat került terítékre. Bilbaóban más variban mérkőztek meg, békés mederben zajlott a parti, a sorozatos cserék a várt pontosztozkodáshoz vezettek.

A kettős vereséggel rajtoló ukrán exvilágbajnok Ruszlan Ponomarjov könnyű győzelmet aratott. A spanyol Francisco Vallejo Pons már a 11. lépésben gyanús bástyamanőverbe kezdett. A 16. lépésben csattant a jelentős előnyhöz vezető áldozat, Ponomarjov még jobban is játszhatott volna, a középen rekedt sötét király elleni akciója sikerrel zárult.

A 3. forduló eredményei:
Viswanathan Anand (indiai, 2785) – Levon Aronjan (örmény, 2804) döntetlen (Spanyol megnyitás, 34)
Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2717) – Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2712) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 33)