Korzikán a francia Maxime Vachier-Lagrave győzelmével ért véget a 16 résztvevős, kieséses rendszerű rapidverseny. A döntőben a korábban hatszor is a Corsica Masters győztesét, az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand ellen nyert 1,5-0,5-re. A világranglista negyedik helyezettje vezette a rajtlistát, veretlenül játszotta végig a tornát. Négyen kiemeltként játszottak, Vachier-Lagrave, Anand, a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan és az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov előcsatározások nélkül játszott. Legfiatalabb nagymesterünk, Gledura Benjámin volt idén az egyetlen magyar résztvevő, a nyílt versenyről hetedik helyezettként harcolta ki a továbbjutást, a nyolcaddöntőben a korábbi Európa-bajnok Alekszander Mojszejenkotól szenvedett vereséget.

mvl

A 20. Corsica Masters KO tornán tizedszer játszott Viswanathan Anand. 2000 és 2004 között valamennyi tornát megnyerte, 2005-ben a svájci Vadim Milovtól, egy évvel később az üzbég Rusztam Kaszimdzsanovtól szenvedett a döntőben vereséget. 2011-ben győztesként tért vissza, három évvel később nagy meglepetésre az elődöntőben kikapott az ukrán Szergej Fedorcsuktól, akit a döntőben a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan 2-0-ra legyőzött. Tavaly az ukrán Vlagyimir Oniscsuk vehette át a győztesnek járó trófeát, a lett Igor Kovalenko ellen nyert a fináléban, a „hirtelen halál” játszma döntött a javára. Almási Zoltán elődöntős volt, Kovalenko állta útját.

A kilenc fordulós nyílt versenyről harcolta ki részvételi jogát legfiatalabb nagymesterünk, Gledura Benjámin. Hetedikként végzett a viadalon, 6 pontot szerzett, elsőként az ukrán Anton Korobov zárta a szereplését.

A rapidversenyen játszmánként 15-15 perc volt a nagymesterek gondolkodási ideje és lépésenként 3-3 másodperc. 1-1 esetén villámpartik következtek, 3-3 perc és 2-2 másodperccel, 2-2-nél a „hirtelen halál” parti jöhetett volna, 5 perc világosnak, 4 sötétnek, de utóbbinak remifórral.

Gledura Benjámin az első körben a korábbi Európa-bajnok Alekszander Mojszejenkotól szenvedett vereséget. Az első partit sötéttel elvesztette, a másodikban csak remire futotta erejéből. Meglepetésre a viadalon kiemeltként szereplő azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov nem kis szerencsével vette az első akadályt, a román Bogdan-Daniel Deac alaposan megizzasztotta. Hou Ji-fan is „pótvizsgázott”, a rapid párbajt vereséggel kezdte a fehérorosz Szergej Azarov ellen, egyenlített, majd a két villámpartit megnyerte.

A negyeddöntőben az első helyen kiemelt francia Maxime Vachier-Lagrave a címvédő Oniscsukot kettős győzelemmel búcsúztatta. Hou Ji-fan a bakui sakkolimpián ezüstérmes ukrán válogatott tagja, Anton Korobov ellen nyeréssel kezdett, de végül vereséggel zárt.

Az elődöntő nem hozott meglepetést. Vishy Anand jobban gazdálkodott gondolkodási idejével, mint Tejmur Radzsabov, az első parti elvesztése után Anton Korobov sem tudott egyenlíteni.

A szombati szünnap után ma játszották le a döntőt. Maxime Vachier-Lagrave és Viswanathan Anand párharcát a 26 esztendős francia nagymester nyerte meg. Az első partiban érdekes küzdelem bontakozott ki. Anand leadta vezérét bástyáért és futóért cserébe, jó esélyt kapott, a csata végül lépésismétléssel ért véget. A második játszmában az exvilágbajnok MVL kedvenc szicíliai védelme ellen nagyot hibázott, korán átengedte a kezdeményezést, a hirtelen felcsillant reménnyel sem tudott élni, már a 29. lépés után feladásra kényszerült.

poster

A nyolcaddöntő eredményei:

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2811)  – Bilel Bellahcene (francia, 2475) 2 – 0

Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2602) – Zaven Andriaszjan (örmény, 2622) 2 – 0

Hou Ji-fan (kínai, 2649) – Szergej Azarov (fehérorosz, 2577) 3 – 1

Mihail Antipov (orosz, 2557) – Anton Korobov (ukrán, 2687) 0 – 2

Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2710) – Bogdan-Daniel Deac (román, 2543) 2,5 – 1,5

Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2648) – Gledura Benjámin (magyar, 2585) 1,5 – 0,5 ( 1 – 0, döntetlen)

Tigran Gharamjan (örmény, 2626) – Daniel Vocaturo (olasz, 2600) 3 – 1

Viswanathan Anand (indiai, 2776) – Koen Leenhouts (holland, 2499) 2 – 0