Stavangerben a norvég világbajnok Magnus Carlsen elsőségével fejeződött be az Altibox Norway Chess 2016 szuperverseny. Az utolsó fordulóban a világelső az ukrán Pavel Eljanov legyőzésével fél ponntal előzte meg az indiai Pentala Harikrishnával remiző örmény Levon Aronjant. Döntetlennel ért véget az exvilágbajnokok összecsapása, a bolgár Veszelin Topalov és az orosz Vlagyimir Kramnyik játszmája. Kissé kedvezőbb állását a francia Maxime Vachier-Lagrave nem tudta győzelemig fokozni a svéd Nils Grandeliussal szemben, a kínai Li Chao is megosztozott a ponton a holland Anish Girivel.

OST8152

A 25 esztendős Magnus Carlsen szuperversenyen huszonhatodik egyedüli, vagy holtversenyes elsőségét ünnepelheti, hazai pályán, Stavangerben először diadalmaskodott. A nyolcadik játéknapon az örmény Levon Aronjantól elszenvedett veresége után némi pánik volt soraiban, de nagy bajnokhoz méltóan a befejező játéknapon higgadtan játszott. Az ukrán Pavel Eljanov elmulasztotta, hogy aktív ellenjátékot keressen. Carlsen a viadalon emlékezetes győzelmet ért el az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik ellen, a nyeréssel „üzent” orosz kihívójának, Szergej Karjakinnak.

Az indiai Pentala Harikrishnával vívott küzdelmében Levon Aronjan kissé kedvezőbb állást játszhatott, de előnyét nem tudta győzelemig fokozni. Aronjan megőrizte veretlenségét, pragmatikusan sakkozott, Carlsen legyőzése nagy fegyvertény volt.

A francia Maxime Vachier-Lagrave ismételten bizonyította klasszisát, a tornán nem talált legyőzőre, megszorongatta Carlsent is. Az egyedüli harmadik helyhez hiányzott a svéd Niks Grandelius elleni siker.

analiz

A moszkvai világbajnok-jelölti versenyen mutatott gyenge játéka után a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov higgadtan értékelte esélyeit, nem kockáztatott. A 2006-os elisztai vb-döntő óta nagyon feszült a viszonya az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal, az utolsó fordulóra maradt az összecsapásuk. Oly sok vihar után öröm volt látni, hogy a verseny játszmáit kommentáló Peter Szvidlerrel együtt elemezték a partit.

Az utolsó pillanatban meghívást kapott kínai Li Chao jól helytállt, ötven százaléka remek eredmény. A legnagyobb csalódást a holland Anish Giri okozta, Pevel Eljanov is a vártnál gyengébben játszott. A 19 éves Nils Grandelius sokat tanulhatott a szupernagymesterekkel vívott csatáiból.

Az utolsó forduló eredményei:

Nils Grandelius (svéd, 2649) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2788) döntetlen (Grünfeld védelem, 58)
Magnus Carlsen (norvég, 2851) – Pavel Eljanov (ukrán, 2765) 1 – 0 (Bogoindiai védelem, 35)
Veszelin Topalov (bolgár, 2754) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2801) döntetlen (Spanyol megnyitás, 60)
Li Chao (kínai, 2755) – Anish Giri (holland, 2790) döntetlen (Grünfeld védelem, 73)
Pentala Harikrishna (indiai, 2763) – Levon Aronjan (örmény, 2784) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 39)