Gibraltáron, a Tradewise nyílt tornán Rapport Richárd megnyerte harmadik partiját is, a katari Mohammed Al-Sayedet győzte le. Nagymesterünk mellett még tízen vették sikerrel a harmadik akadályt is. A magyar „generációs párbaj”, Gledura Benjamin és Almási Zoltán partija döntetlennel ért véget. Vajda Szidónia és Papp Petra győzött, Erdős Viktor, Fodor Tamás, Csonka Balázs és Galyas Miklós remizett, Gara Anita és Nagy Gábor vereséget szenvedett. Meglepetésre az orosz Grigorij Oparin kiremizte a címvédő Hikaru Nakamurát. Rapport a negyedik fordulóban sötéttel az angol Nigel Short ellen győztes indiai Dronavalli Harikával játszik.

24376004540_7b01ff9d90_c

A Tradewise Gibraltar Chess 2016 nyílt versenyen Rapport Richárd megszerezte harmadik győzelmét is. A katari Mohammed Al-Sayed ellen a királyindiai védelemben eredeti ötletet játszott meg, a sötét futót gyors h4-h5-h6 manőverrel h8-ra száműzte. Ellenfele sokat gondolkodott, míg Ricsi gyorsan hozta meg döntéseit, jelentős előnybe került. Al-Sayed időzavarban sokat rontott állásán, a világos nehézüteg betört sötét alapsorára, 36 lépés után nagymesterünk győztesként állhatott fel a sakkasztaltól.

24043389094_ff960549a1_c

Nagy érdeklődéssel vártuk a magyar „generációs párbajt”, de csalódnunk kellett. Almási Zoltán a facebook-oldalán értetlenségének adott hangot Gledura Benjamin játéka miatt. „A ˝legnagyobb˝ magyar reménységtől sokkal többet vártam volna, persze 1.e4 után már gyanús volt, hogy itt valami nem stimmel! 8 percet néztem az első lépést, hogy mit is lépjek, de rosszul döntöttem, nagyon rosszul. Nem elég hogy a leggusztustalanabb varit rakta ki, de még utána is ezzel az f4-e5 manőverrel, minden lehetséges játékot kiölt az állásból… Én ebben a korban kicsit másképp álltam a dolgokhoz, akárki ült szemben!”

Sakkozóink közül Vajda Szidónia és Papp Petra győzelmet aratott, Erdős Viktor, Csonka Balázs, Fodor Tamás és Galyas Miklós remizett. Gara Anitához nem volt kegyes a párosítás, az azerbajdzsáni Arkadij Naiditsch legyőzte őt, Nagy Gábor is kikapott.

24645307366_b53a01a315_c

A címvédő amerikai Hikaru Nakamura világossal csak remizett az orosz Grigorij Oparinnal. A lengyel Radoslaw Wojtaszek az indiai Babuval osztozott meg a ponton, a kínai Ni Hua sem tudta érvényesíteni gyalogelőnyét a német Florian Handke ellenében.

Nagy skalpot gyűjtött be az ukrán világbajnoknő, Marija Muzicsuk nővére, Anna. A francia Laurent Fressinet alighanem magyarázkodni kényszerült felesége, az egykori Európa-bajnok Almira Szkripcsenko előtt gyenge játéka miatt.

24576483321_44da82f565_c

Az angolok egykori világbajnoki döntőse, Nigel Short méltó büntetésben részesült a női sakkot lenéző írása miatt. Az indiai Dronavalli Harikától ritka nagy „verést” kapott! A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanova a tavalyi torna ezüstérmesétől, David Howelltől rabolt fél pontot. Az orosz Alekszandra Gorjacskina (2502) sötéttel a venezuelai Eduardo Iturrizaga Bonellit (2624) győzte.

Az élcsoportban a 3. forduló eredményei:
Hikaru Nakamura (amerikai, 2787, 2) – Grigorij Oparin (orosz, 2565, 2) döntetlen
Aryan Tari (norvég. 2556, 2) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2785, 2) 0 – 1
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2732, 2) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2550, 2) 1 – 0
Babu Lalith (indiai, 2553, 2) – Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2727, 2) döntetlen
Rapport Richárd (magyar, 2721, 2) – Mohammed Al-Sayed (katari, 2530, 2) 1 – 0
Anna Muzicsuk (ukrán, 2537, 2) – Laurent Fressinet (francia, 2700, 2) 1 – 0
Etienne Bacrot (francia, 2697, 2) – Alan Pichot (argentin, 2517, 2) 1 – 0
Florian Handke (német, 2533, 2) – Ni Hua (kínai, 2697, 2) döntetlen
Prasanna Vishnu (indiai, 2518, 2) – Markus Ragger (osztrák, 2689, 2) 0 – 1
David Howell (angol, 2685, 2) – Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2515, 2) döntetlen
Gledura Benjamin (magyar, 2515, 2) – Almási Zoltán (magyar, 2684, 2) döntetlen
Nigel Short (angol, 2684, 2) – Dronavalli Harika (indiai, 2511, 2) 0 – 1

Erdős Viktor (magyar, 2613, 1,5) – Aziz Nezad Husein (katari, 2422, 1,5) döntetlen
Sebastian Maze (francia, 2591, 1,5) – Nagy Gábor (magyar, 2413, 1,5) 1 – 0
Csonka Balázs (magyar, 2415, 1,5) – Szergej Grigorjanc (orosz, 2580, 1,5) döntetlen
Arkadij Naiditsch (német, 2696, 1) – Gara Anita (magyar, 2339, 1) 1 – 0
Cristina-Adela Foisor (román, 2338, 1) – Fodor Tamás (magyar, 2500, 1) döntetlen
Bodda Pratyusha (indiai, 2278, 1) – Galyas Miklós (magyar, 2459, 1) döntetlen
Daniel Nordquelle (norvég, 2102, 0,5) – Vajda Szidónia (magyar, 2359, 0,5) 0 – 1
Papp Petra (magyar, 2308, 0,5) – Rotimi Dasaolu (nigériai, 2060, 0,5) 1 – 0