A Tromsøben zajló sakkolimpia negyedik fordulójában ismét kettős magyar sikernek örülhettünk. Női válogatottunk Kubát 3-1-re győzte le, Gara Anita és Gara Tícia nyert, Hoang Thanh Trang és Mádl Ildikó remizett. A negyedik csapatgyőzelemmel együttesünk a harmadik helyről várja a szintén hibátlan Irán elleni meccsét. Férficsapatunk Portugália ellen 3,5-0,5-re győzött, Balogh Csaba, Almási Zoltán és Polgár Judit kényszerítették megadásra ellenfeleiket, Lékó Péter döntetlennel zárta partiját. A spanyolokkal vívják ötödik mérkőzésüket. tromso02 Férficsapatunknak nem okozott nehézséget a portugálok legyőzése. Sakkozóik ritka nyitásokkal, változatokkal próbálkoztak, de kisebb-nagyobb küzdelem után megadásra kényszerültek. Az éltáblán Lékó Péter kis előnyét nem tudta győzelemig fokozni, Paulo Dias értékes döntetlennek örülhetett. Balogh Csaba típus minőségáldozattal került fölénybe, válogathatott a jobbnál jobb folytatások között, végül bástyavégjátékban érvényesítette anyagi előnyét.

Almási Zoltán túltette magát az előző napi „sakkvakságán”, Sergio Rocha furcsa nyitására a sakkozás klasszikus elveivel került előnybe. A különböző színű futós végjátékban szabadgyalogjai eldöntötték a parti sorsát. Polgár Judit pihenőnapja után megszerezte harmadik győzelmét is, Hugo Lima Santost könnyedén győzte le. Meglepő módon a nagy arányú nyerés ellenére válogatottunk csak négy helyet lépett előre a tabellán.

A negyedik forduló legértékesebb sikerét az azeriek érték el, legyőzték a harmadik játéknapon a címvédő örmények ellen diadalmaskodó francia négyest. Három döntetlen mellett Sahriyar Mamedgyarov sötéttel nyert Maxime Vachier-Lagrave ellen. Az azeriekhez hasonlóan a szerb és a bolgár együttes nyerte meg negyedik meccsét is.

A rajtlistát vezető orosz válogatott meccse Kínával szemben négy remivel lett 2-2. Vlagyimir Kramnyik jobb állásában hibázott, a fél pontért kellett megküzdenie. Alekszandr Griscsuk pedig egyenesen vesztést úszott meg. Magnus Carlsen hátán viszi a norvég válogatottat, Radoslaw Wojtaszek skalpját is begyűjtötte. Az egyik legnagyobb meglepetést a török négyes okozta, az olaszoknál csak világklasszisuk, Fabiano Caruana remizett.

A 4. forduló érdekesebb eredményei: P

ortugália – Magyarország 0,5 – 3,5

Paulo Dias (2416) – Lékó Péter (2740) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 38) Balogh Csaba (2637) – Jorge Viterbo Ferreira (2413) 1 – 0 (Modern védelem, 53) Sergio Rocha (2392) – Almási Zoltán (2690) 0 – 1 (Szabálytalan megnyitás, 70) Polgár Judit (2676) – Hugo Lima Santos (2266) 1 – 0 (Modern védelem, 35)

20 5 Magyarország 11½ 6   6 10 Spanyolország 17

Női sakkolimpia Szárnyal női csapatunk, negyedszer is nyerni tudtak. Három könnyebb ellenfél után Kuba következett. A végső sikert már az első kt óra után biztosra vehettük, csak a „gólarány” volt kétséges. Hoang Thanh Trang kedvezőbb végjátékát nem tudta győzelemre vezetni. Mádl Ildikó is először remizett, Yaniet Marrero Lopez kiskombinációval egyenlítette ki esélyeit.

Gara Anita taktikai csapással juttatta vezetéshez válogatottunkat. Tícia gyalogelőnyét biztos kézzel vezette győzelemre. Válogatottunk a szintén hibátlan Iránnal játssza következő meccsét.

A kínaiak magabiztosan lépkednek előre, korántsem ennyire meggyőző a címvédő orosz csapat teljesítménye. Pontot vesztettek a grúzok, javítottak az ukránok. Nagy a bánat az örmény női csapatnál, „kiütéses” vereséget szenvedtek a sokat fejlődött indonéz sakkozónőktől.

Az élcsoportban a 4. forduló eredményei:

Magyarország – Kuba 3 – 1

Hoang Thanh Trang (2485) – Lisandra Teresa Ordaz Valdes (2345) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 90) Yaniet Marrero Lopez (2324) – Mádl Ildikó (2347) döntetlen (Szicíliai védelem, 35) Gara Anita (2327) – Yanira Vigoa Apecheche (2317) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 35) Maritza Arribas Robaina (2291) – Gara Tícia (2291) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 51)

1 Irán 12 6 : ½ 6 10½ Szlovákia
2 Norvégia 8 4 1 : 3 4 Csehország
3 Kína 11 6 : ½ 6 10½ Azerbajdzsán
4 Indonézia 10½ 6 : ½ 6 11 Örményország
5 Németország 6 : 6 10½ Oroszország
6 Hollandia 9 6 2 : 2 6 10½ Grúzia
7 Magyarország 11 6 3 : 1 6 10 Kuba
8 Fülöp-szigetek 5 0 : 4 5 8 Spanyolország