Novoszibirszkben két fordulóval a befejezés előtt a női szuperbajnokságon Alekszandra Kosztenjuk újabb győzelemmel már másfél pontos előnnyel vezet. Izgalmakban bővelkedő partiban nyert Jekatyerina Ubijennih ellen, aki egy pillanatban győzelemhez vezető folytatást hagyott ki. Natalija Pogonyina két vereség után Valentyina Gunyinát győzte le, holtversenyben második a remiző Anasztaszia Bodnarukkal. Darja Pusztovojtova és Alisza Galljamova sötéttel játszva nyert. A férfiak viadalán mind a hat játszma döntetlennel fejeződött be, Alekszandr Rjazancev megőrizte félpontos előnyét az ötfős üldöző boly előtt. Vlagyimir Fedoszejev, Jevgenyij Tomasevszkij, Peter Szvidler, Alekszandr Griscsuk és Dmitrij Jakovenko még harcban áll a végső győzelemért folyó versenyfutásban.

78bb7bd290dba420420e5fb7c684aa69

A férfi szuperbajnokságon harmadszor ért véget mind a hat parti döntetlennel. A félpontos előnnyel vezető Alekszandr Rjazancev kedvező esélyű pozíciójában fokozatosan engedte ki előnyét, Alekszej Goganov kiharcolta a fél pontot.

Drámai csatában végződött pontosztozkodással a hazai pályán játszó Dmitrij Bocsarov és Peter Szvidler összecsapása. A hétszeres bajnok Szvidler csodával határos módon, ellenfele hathatós segítségével menekült meg a vereségtől. Bocsarov többször is fonalas nyerést hagyott ki, a kapkodásban Szvidler is kihagyta a remit ígérő változatot, majd Bocsarov ismét hibázott, 75 lépés után lett döntetlen az ütközet.

Esélyes állást ért el Alekszandr Griscsuk a címvédő Jevgenyij Tomasevszkij ellen, de időzavarban a második sorra betört bástyákkal szemben már a remit kellett lépésismétléssel biztosítania.

A többi játszma kevesebb izgalommal végződött pontosztozkodással. A 21 esztendős Vlagyimir Fedoszejev tartja a lépést a rutinos, vele holtversenyben levő társakkal.

A 9. forduló eredményei:
Dmitrij Bocsarov (2611) – Peter Szvidler (2745) döntetlen (Réti megnyitás, 75)
Dmitrij Jakovenko (2714) – Vlagyimir Fedoszejev (2665) döntetlen (Vezércsel, 40)
Alekszandr Griscsuk (2752) – Jevgenyij Tomasevszkij (2724) döntetlen (Réti megnyitás, 45)
Alekszej Goganov (2635) – Alekszandr Rjazancev (2651) döntetlen (Réti megnyitás, 46)
Dmitrij Kokarev (2636) – Erneszto Inarkijev (2732) döntetlen (Spanyol megnyitás, 20)
Grigorij Oparin (2617) – Nyikita Vityjugov (2721) döntetlen (Spanyol megnyitás, 33)

1. Alekszandr Rjazancev 5,5 pont
2-6. Vlagyimir Fedoszejev, Jevgenyij Tomasevszkij, Peter Szvidler, Alekszandr Griscsuk és Dmitrij Jakovenko 5
7-8. Alekszej Goganov és Nyikita Vityjugov 4,5
9-11. Grigorij Oparin, Dmitrij Kokarev és Erneszto Inarkijev 4
12. Dmitrij Bocsarov 2,5

69. Orosz férfi szuperbajnokság, Novoszibirszk, 2016. október 15-28. kat. XVIII (2684)

5f903b62a2f262723cdf3827a7f46fde

A női viadalon a kilencedik fordulójának játszmáit is a megalkuvás nélkül küzdelem jellemezte, a fordulatokban gazdag partikban sok volt a hiba. Alekszandra Kosztenjuk hihetetlen izgalmak után győzött, s immár másfél pontra növelte előnyét. Jekatyerina Ubijennih a középjátékban elhibázott vezérlépésével anyagi hátrányba került, az exvilágbajnoknő bástya és tisztért cserébe megkapta ellenfele vezérét. Előnyének érvényesítésében azonban bizonytalankodott, Ubijennih ellenjátékhoz jutott, sőt újabb hiba után már nyerésre állt. A bonyodalmakban azonban rosszul számolt. Kosztenjuk többé nem hibázott, megnyerte a kalandos ütközetet.

ubijennihkosztenjuk_1732

Kettős vereség után javított Natalija Pogonyina, míg Valentyina Gunyina ötödik vereségét szenvedte el. Az olimpiai bajnoknők rangadóján Gunyina hibát-hibára halmozott, Pogonyina anyagi előnyét bástyavégjátékban érvényesítette.

Negyedszer kapott ki Alina Kaslinszkaja. Váratlan megoldásokat már korábban is láttunk Darja Pusztovojtovától, a királyszárnyon rohamozott, gyalogszerkezetének meggyengítése után Kaslinszkaja királya lett a célpontja. Nehéz állásban világos gyalogot adott, de kompenzációt nem kapott, Pusztovojtova végjátékban győzelemig vezette a játszmát.

Súlyos időzavarban nagyot hibázott Darja Csarocskina, a kapkodásban túlértékelte támadási lehetőségét, ezt Alisza Galljamova kihasználta.

A címvédő Alekszandra Gorjacskina nem bírt Jevgenyija Ovoddal, míg Anasztaszia Bodnaruk pozíciója sokáig kedvezőbb volt Olga Girjával szemben, de előnyét nem tudta győzelemig fokozni.

Olga Girja (2446) – Anasztaszia Bodnaruk (2463) döntetlen (Királyindiai védelem, 74)
Alina Kaslinszkaja (2462) – Darja Pusztovojtova (2386) 0 – 1 (Nimzoindiai védelem, 49)
Valentyina Gunyina (2535) – Natalija Pogonyina (2484) 0 – 1 (Barcza szisztéma, 65)
Darja Csarocskina (2366) – Alisza Galljamova (2450) 0 – 1 (Vezércsel, 39)
Jekatyerina Ubijennih (2346) – Alekszandra Kosztenjuk (2537) 0 – 1 (Nimzoindiai védelem, 55)
Alekszandra Gorjacskina (2460) – Jevgenyija Ovod (2362) döntetlen (Benoni védelem, 42)

12. Jekatyerina Ubijennih 2

66. Orosz női szuperbajnokság, Novoszibirszk, 2016. október 15-28. kat. VIII (2441)