A Tata Steel Chess 2016 szuperverseny tizenegyedik fordulójában a norvég világbajnok Magnus Carlsen legyőzte a gyalogvégjátékban nagyot hibázó kínai exvilágbajnoknőt, Hou Ji-fant. Carlsen ötödik nyerésével egypontos előnyre tett szert az amerikai Fabiano Caruanával szemben. Caruana az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarovval remizett. A kínai Ding Liren az orosz Jevgenyij Tomasevszkij ellen diadalmaskodott, feljött a harmadik helyre. Fonalas nyerést hagyott ki az angol Michael Adams a holland Anish Girivel vívott csatájában, küzdelmük döntetlennel ért véget. Kecsegtető esélyt szalasztott el a cseh David Navara, a holland Loek van Wely taktikai trükkel remire mentette a játszmát. Pontosztozkodás született a kínai Wei Yi és az orosz Szergej Karjakin, valamint az ukrán Pavel Eljanov és az amerikai Wesley So partijaiban is.

12642945_1168656856478629_5650580842780135887_n

Az Utrechtben lejátszott 10. forduló, majd a pihenőnap után Wijk aan Zee-ben folytatódott az esztendő első szuperversenye. A játéknapon a legnagyobb érdeklődés a címvédő norvég világbajnok Magnus Carlsen és a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan összecsapását kísérte. Hou Ji-fan az amerikai Fabiano Caruana ellen az ötödik fordulóban már sikerrel játszotta meg az orosz huszárjátékot, ezúttal is bevetette új fegyverét. Carlsen minimális előny mellett kísérletezett, hogy valahol becsapja ellenfelét. A gyalogvégjáték döntetlent ígért, de Hou Ji-fan elszámolta magát, megengedte a „király” királyának betörését, lépéskényszerbe került. A márciusi világbajnoki döntőjére készülő Hou Ji-fannak ez már a negyedik veresége volt, jó kezdés után nagyon visszaesett. Carlsen újabb győzelmével ismét egy pontra növelte előnyét Caruana előtt.

12651363_1168657959811852_2263709100833459098_n

Az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov és Caruana a mai összecsapásig csak tizenkét partiban mérte össze erejét, az amerikai világbajnokjelölt 3-2-re vezetett, valamennyi eldőlt játszmában a világossal játszók voltak eredményesek. A bakui Világkupán meglepetésre Mamedgyarov a nyolcaddöntőben 1,5-0,5-re legyőzte Caruanát. A szicíliai védelem Alapin változatában Mamedgyarov nem villogott, a korai vezércserét követően Caruana előnyösebb pozíciót játszhatott. Érdekes középjátékot láttunk, Mamedgyarov sikerrel megvédte állását, majd Caruna időzavaros hibáját kihasználva megnehezítette a torna második helyezettjének életét. Caruana a taktikai elnézés után rendezte sorait, döntetlen lett az ütközet.

12642626_1168657963145185_6389871689005702968_n

Az angol Michael Adams fonalas nyerést hagyott ki a holland Anish Girivel vívott csatájában. A tulipánosok világbajnok-jelöltje ellen esélyes minőségáldozatot hozott, Giri királya körül viharfelhők gyülekeztek. A mérgezett gyalog leütésére azonban elmaradt a büntetés, döntetlennel zárult az összecsapás.

Girihez hasonlóan az orosz Szergej Karjakin is messze van a top formájától. A kínai Wei Yi hosszasan kínozta ellenfelét, de gyalogelőnyét nem tudta érvényesíteni.

Messze a várakozás alatt szerepel az orosz Jevgenyij Tomasevszkij is. A kínai Ding Liren kihasználta megingását, gyalogáldozattal kezdeményezéshez jutott, kiskombinációval megnyerte a partit, feljött a harmadik helyre.

Kisebb krimit láttunk a holland Loek van Wely és a cseh David Navara játszmájában. Navara fölényes állásban bizonytalanná vált, ellenesélyt engedélyezett, világos futópárja kisebb csodát művelt, remi lett a vége.
Békés partit játszott az ukrán Pavel Eljanov és az amerikai Wesley So, korán vezért cseréltek

A 11. forduló eredményei:
Wei Yi (kínai, 2706) – Szergej Karjakin (orosz, 2769) döntetlen (Spanyol megnyitás, 73)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2747) – Fabiano Caruana (amerikai, 2787) döntetlen (Szicíliai védelem, 50)
Loek van Wely (holland, 2640) – David Navara (cseh, 2730) döntetlen (Holland szisztéma, 37)
Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2728) – Ding LIren (kínai, 2766) 0 – 1 (Katalán megnyitás, 53)
Pavel Eljanov (ukrán, 2760) – Wesley So (amerikai, 2773) döntetlen (Grünfeld védelem,
Magnus Carlsen (norvég, 2844) – Hou Ji-fan (kínai, 2673) 1 – 0 (Orosz huszárjáték, 54)
Michael Adams (angol, 2744) – Anish Giri (holland, 2798) döntetlen (Szicíliai védelem, 42)