A Tradewise Gibraltar Chess 2016 nyílt versenyen negyvenketten nyerték meg második játszmájukat is, köztük Rapport Richárd, Almási Zoltán és Gledura Benjamin. A harmadik játéknapon Gledura-Almási összecsapásra kerül sor. Fodor Tamás az első kiemelt amerikai Hikaru Nakamurától szenvedett vereséget, sokáig jól tartotta magát Galyas Miklós, a francia Etienne Bacrot kihasználta hibáját. Gara Anita javított, Csonka Balázs is nyert, Erdős Viktor, Nagy Gábor és Papp Petra remizett. Vajda Szidónia az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand egyik szekundánsától, Surya Gangulytól kapott ki.

tradewise02

Negyvenketten nyerték meg második játszmájukat is, köztük Rapport Richárd, Almási Zoltán és Gledura Benjamin. Az Élő-pontokra tekintve papírforma volt sikerük, az ausztrál Ly és a norvég Salomon azonban korántsem adta könnyen meg magát. Rapport szicíliai védelmet játszott, korán letértek az elméleti ösvényről. Legfiatalabb nagymesterünk ellenfele gyalogszerkezeti gyengeségeire játszott rá, Ly ellenesélyt Ricsi királya körül keresett, a bonyodalmakban gyengébben számolt.

Salomon sokáig jól tartotta magát, Zoli minőséget nyert, de ellenfele kompenzációt kapott. A játszma időzavarban dőlt el kétszeres ezüstérmes olimpikonunk javára. Gledura Benjamin partiját nem közvetítették, a harmadik fordulóban már az ő játszmáját is látjuk, a párosítás szeszélye folytán generációs párharc lesz, Gledura-Almási összecsapás.

A második fordulóban sakkozóink közül négyen kaptak nagyon nehéz ellenfelet. Fodor Tamás a rajtlistát vezető címvédővel, az amerikai Hikaru Nakamurával mérkőzött meg. A Nimzoindiai védelmű partiban Nakamura gyorsan megragadta a kezdeményezést, kihasználta jelentős fejlődési előnyét, a legnagyobb esélyeshez méltóan gyorsan győzelemre vezényelte haderejét.

Galyas Miklós a francia Etienne Bacrottal érdekes küzdelmet vívott. Taktikai lehetőségekben is gazdag állásban minőséget áldozott, Bacrot királyszárnyának felszakítását nem vállalta. Galyas két könnyűtisztet kapott a bástyáért, dinamikus egyensúlyú állást láthattunk, egy óvatlan futólépés azonban gyalogot vesztett, nemzetközi mesterünk többé nem talált védelmet.

Vajda Szidónia első fordulóbeli Viswanathan Anand elleni döntetlene valamennyi jelentős honlap slágertémája volt. Az ilyen nagy sikert nem könnyű feldolgozni, sajnos Szidinek nem sikerült. Az indiai Surya Ganguly ellen a világos bábukat vezethette, de a fokozott feszültségben – félve az időzavartól – gyorsan húzott, tisztet nézett el.

Értékes Nagy Gábor döntetlene az orosz Pavel Tregubov ellen. Gara Anita és Csonka Balázs megnyerte második partiját, Erdős Viktor és Papp Petra gyengébb Élő-pontszámú ellenféllel remizett.

Az élcsoportban a legnagyobb meglepetés a kínai Li Chao veresége, az ukránok kétszeres Európa-bajnoknője, Natalija Zsukova értékes fél pontot rabolt az indiai Harikrishnától. A tavaly a kieséses rendszerű vb-n döntőt játszó orosz Natalija Pogonyina nagy skalpot szerzett, az azerbajdzsáni Arkadij Naiditsch ellen győzött!

A 2. forduló érdekesebb eredményei:
Fodor Tamás (magyar, 2500, 1) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2787) 0 – 1
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2785, 1) – Valentyina Gunyina (orosz, 2496, 1) 1 – 0
Pentala Harikrishna (indiai. 2755, 1) – Natalija Zsukova (ukrán, 2484, 1) döntetlen
Erik Blomqvist (svéd, 2492, 1) – Li Chao (kínai, 2751, 1) 1 – 0
Eylon Nakar (izraeli, 2479, 1) – Dmitrij Jakovenko (orosz, 2732, 1) 0 – 1
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2727, 1) – Jame E Tarjan (amerikai, 2478, 1) 1 – 0
Moulthun Ly (ausztrál, 2474, 1) – Rapport Richárd (magyar, 2721, 1) 0 – 1
Laurent Fressinet (francia, 2700, 1) – Rao Prasanna Raghuram (indiai, 2460, 1) 1 – 0
Galyas Miklós (magyar, 2459, 1) – Etienne Bacrot (francia, 2697, 1) 0 – 1
Ni Hua (kínai, 2697, 1) – Irina Krush (amerikai, 2458, 1) 1 – 0
Natalija Pogonyina (orosz, 2454, 1) – Arkadij Naiditsch (német, 2696, 1) 1 – 0
Markus Ragger (osztrák, 2689, 1) – Justin Tan (ausztrál, 2446, 1) 1 – 0
Andreas Kelires (ciprusi, 2444, 1) – David Howell (angol, 2685, 1) 0 – 1
Almási Zoltán (magyar, 2684, 1) – Johan Salomon (norvég, 2444, 1) 1 – 0

Kristian Suvik Holm (norvég, 2417, 1) – Erdős Viktor (magyar, 2613, 1) döntetlen
Nagy Gábor (magyar, 2413, 1) – Pavel Tregubov (orosz, 2582, 1) döntetlen
Matthew Herman (amerikai, 2370, 1) – Gledura Benjamin (magyar, 2515) 0 – 1
Vajda Szidónia (magyar, 2359, 0,5) – Surya Ganguly (indiai, 2660, 0,5) 0 – 1
Osemekhian Omoifo (amerikai, 2106, 0,5) – Csonka Balázs (magyar, 2415, 0,5) 0 – 1
Gara Anita (magyar, 2339, 0) – Gustavo Barrenechea Bahamonde (spanyol, 2116, 0) 1 – 0
Valentin Berrocal Ruiz (spanyol, 2040, 0) – Papp Petra (magyar, 2308, 0) döntetlen