A norvégiai Tromsøben zajló sakkolimpián férficsapatunk fantasztikusan hajrázik. A tízedik fordulóban Romániát 3-1-re legyőzve a második helyről várja a befejező játéknapot, az ukránok elleni mérkőzést. A románok ellen Balogh Csaba és Rapport Richárd nyert, mindketten mesterhármast értek el, Lékó Péter és Almási Zoltán remizett. A kínaiak egypontos vezetés mellett a lengyelekkel csatáznak majd. Norvégia miniszterelnöke, Erna Solberg a horvátok elleni találkozón Magnus Carlsen helyett húzta meg az 1…e5-öt, a világbajnok elszenvedte második vereségét. Női válogatottunk sorozatban harmadszor kapott ki, Mádl Ildikó győzött, Papp Petra döntetlent ért el, Hoang Thanh Trang és Gara Anita vesztett a mongolokkal szemben. Az orosz együttes kikapott az ukránoktól, egy pont az előnyük a kínaiak és legyőzőik előtt. Az utolsó fordulót csütörtökön 11 órától játsszák.

Norvégia miniszterelnöke, Erna Solberg a régi-új FIDE elnök, KIrszan Iljumzsinov és a Szervező Bizottság tagjainak kíséretében megtekintette a sakkolimpia 10. fordulójának küzdelmeit. Kamerák kereszttűzében húzta meg világbajnokuk, Magnus Carlsen helyett az 1…e5 lépést. Nem hozott szerencsét látogatása Carlsennek, aki túlzottan is agresszíven sakkozott a norvégok éltábláján, Ivan Saric legyőzte őt, ahogy a horvát csapat is vereséget mért a hazai kedvencekre.

DSCN0226

Férficsapatunk szenzációsan hajrázik, a finis izgalmait a riválisok kevésbé bírják. Válogatottunk az elmúlt két fordulóban elért 3-1-gyes győzelmekkel tíz helyezést javítva a második helyről várja a sorsdöntő befejező játéknapot. Balogh Csaba és Rapport Richárd a hajrában megtáltosodott, a románok ellen is ők hozták a győzelmeket, mindketten sorozatban harmadszor nyertek. Csaba az elfogadott vezércselű partiban az elméleti párbajt megnyerve került előnybe, biztos kézzel érvényesítette anyagi előnyét.

Ricsi taktikai csapással kényszerítette megadásra Vajda Leventét. Sötéttel a két román nagymester sikeresebb volt, a francia védelmű játszmákban fél-fél pontot szereztek Lékó Péter és Almási Zoltán ellen.

A találkozó megnyerése után érthető örömmel nézegettük a tabellát, ezüstös helyen a csapatunk, Lékó Péter vezetésével éremért sakkoznak az utolsó fordulóban. Nehéz csata vár sakkozóinkra az egy ponttal kevesebbet gyűjtő ukránokkal szembeni rangadón, és még hét együttes is bizakodhat… Az esetleges holtversenyt az un, olimpiai Berger pontszámítás döntheti el, ebben is jól állunk!

Válogatottunkban kiemelkedő teljesítményt nyújt Balogh Csaba, a második táblán elért 6,5 pontja, a 2858-as performance-pontszáma kimagasló eredmény. Együttesünk újonca, a 18 éves Rapport Richárd a hajrára feljavult,  gyors győzelmei megadták az alaphangot.

-0.6

A kínai együttes a franciák elleni sikerükkel, a minimális arányú győzelemmel az aranyéremért játszanak a lengyelek ellen.

Az élcsoportban a 10. forduló érdekesebb eredményei:

Magyarország – Románia 3 – 1

Lékó Péter (2740) – Constantin Lupulescu (2625) döntetlen (Francia védelem, 60)

Mircea-Emilian Parligras (2574) – Balogh Csaba (2637) 0 – 1 (Elfogadott vezércsel, 42)

Almási Zoltán (2690) – Vlad-Cristian Jianu (2579) döntetlen (Francia védelem, 32)

Női sakkolimpia

Női csapatunk sorozatban harmadik vereségét szenvedte el, a mongoloktól is kikaptak. Nehéz magyarázatot találni, hogy a párosítással sokáig „kedvezményezett” válogatottunkkal mi történt, csak kétszeres olimpiai bajnoknőnk, Mádl Ildikó bírja a fokozott feszültséget. Az elmúlt két fordulóban négy partit is vesztettek sakkozónőink, Hoang Thang Trang minkét partiját elbukta, Gara Anita és Tícia egy-egy vereséget szenvedett. A hetedik forduló után a kínaiakkal azonos meccsponttal harmadik helyen állt együttesünk, a befejező játéknap előtt a harmincegyedik!