A norvégiai Tromsøben zajló sakkolimpia hatodik fordulójában férficsapatunk 3—1-re legyőzte Vietnamot. Almási Zoltán és Polgár Judit nyert, Lékó Péter és Balogh Csaba remizett. A hetedik játéknapon a címvédő örmény válogatott lesz az ellenfél. Női együttesünk az éllovas, a rajtlistát vezető Kína négyesétől 3-1-es vereséget szenvedett, Mádl Ildikó és Gara Tícia döntetlent ért el, Hoang Thanh Trang és Gara Anita kikapott. Romániával mérkőznek meg. Azerbajdzsán és Kuba, illetve Kína és Oroszország áll az élen.

tromso02

Kirándulással, pihenéssel, felkészüléssel telt válogatottjaink csütörtöki pihenőnapja. A jó hangulatot még az sem rontotta el, hogy a váratlanul lecsapott zivatarban rettenetesen eláztak nagymestereink, s még több százan, akik a kilátóból a norvég város csodálatos panorámájában gyönyörködhettek. Szerencsére senki nem fázott meg, Polgár Judit is meggyógyult, így ismét a csapat rendelkezésére állt. Judit még betegen is játszott volna a spanyolok ellen, de a csapatvezetés, és a játékosok is lebeszélték őt erről.

DSCN0163

Kedvező volt a hatodik játéknapon csapatunk párosítása, Vietnam együttesében a harmadik és negyedik táblás jóval szerényebb játékerőt képvisel, mint Le Quang Liem és Nguyen Ngoc Truong Son. A találkozón válogatottunk Judit győzelmével szerzett vezetést. Nguyen Huynh óvatlan bástyalépésére a b6 gyalog többé nem volt védhető, nagymesternőnk negyedik nyerését könyvelhette el. Lékó Péter pontos játékkal tartotta az egyensúlyt, Balogh Csaba gyalogelőnyt szerzett, a bástyavégjátékban azonban ezt nem tudta győzelemig fokozni.

Almási Zoltán sorozatban harmadik nyerését érte el. Nguyen Duc Hoa a nyitásban nem jeleskedett, hátrányba került. Zoli nem választotta a legerőteljesebb folytatást, engedett a szorításon, de végül sorozatban a harmadik győzelmét aratta. Érthetően vihart kavart az a képtelen állításokat tartalmazó cikk, ami az index.hu-n jelent meg. Hihetetlen, hogy egy remekül küzdő, igazi csapatként egymást segítő játékosokról a szerző igazi információ hiányában miként tudott ilyen ellenséges hangnemű írást megjelentetni. Zoli felfokozott idegállapotban, a vereség miatti fájdalmában, elkeseredettségében elragadtatta magát. Tette mindezt, mert sakkvakságával kikapott a csapat Kínától. Az elnézésére maga adta meg a csattanós választ, nem kért pihenőt, hanem három nyeréssel feledtette a bakit. A válogatottnak biztatásra, drukkolásra van szüksége, s nem szeretett sportágunkat, válogatottunkat lejáratni igyekvő cikkre.

A hatodik fordulóban az éllovas azeri csapat ismét remekelt, a grúzok elleni 3,5-0,5-tel megerősítette első helyét. Sahriyar Mamedgyarov ismét győzött, Baadur Zsobava a nyitásban tücsköt-bogarat húzott. Az egyetlen döntetlen Tejmur Radzsabov nevéhez fűződik. Várakozáson felül szerepel a kubai együttes, hasonló arányban diadalmaskodtak a kazahok ellen, következik az egymás elleni derbijük.

Izgalmas pillanatokat élt át a rajtlistát vezető orosz válogatott, csak minimális arányban tudták legyőzni az üzbégeket. Az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik nagyon rossz napot fogott ki, Rusztam Kszimdzsanov a hetedik sorra betört bástya segítségével döntő taktikai csapást mért Kramnyikra, az ukrán Vaszilij Ivancsuk elleni győzelme után újabb értékes nyerést szerzett. Alekszandr Griscsuk és Jan Nepomnjacsij világossal hozta a „kötelezőt”, Peter Szvidler a sírból hozta vissza a partit, remijével született meg a győzelem.

Óriási érdeklődés kísérte az olasz-norvég találkozó éltábláján zajló Fabiano Caruana és Magnus Carlsen összecsapást. A világbajnok skandináv védelmet játszott, kisebb hátrányát a tőle megszokott érdekes manőverekkel ellensúlyozta. Caruana hiába varázsolta be huszárját d6-ra, az előőrs tiszt nem okozott igazi gondot, Carlsen az olasz sakkozó táborában levő szerkezeti gyengeségeket pontos játékkal használta ki.

Az élcsoportban a 6. forduló érdekesebb eredményei:

Vietnam – Magyarország 1 – 3

Le Quang Liem (2710) – Lékó Péter (2740) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 31)

Balogh Csaba (2637) – Nguyen Ngoc Truong Son (2634) döntetlen (Francia védelem, 49)

Nguyen Duc Hoa (2501) – Almási Zoltán (2698) 0 – 1 (Vezérindiai védelem, 49)

Polgár Judit (2676) – Nguyen Huynh Minh Huy (2507) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 31)

DSCN0160

Ötös nyerősorozattal kezdő női csapatunk a vezető kínai együttessel mérte össze erejét. Az 1-3-as eredmény nem tükrözi hűen a partik menetét. A remek formában játszó világbajnoknő, Hou Ji-fan a francia védelmű partiban meglepte Hoang Thanh Trangot a varival, a sáncolás esélyét elvesztő sötét király ellen nagy erővel indított támadást, ami átütött.

Mádl Ildikó nem ment bele a megnyitáselméleti párbajba, szolidabb változatot választva remizett Ju Wenjunnal. Nagyon biztató volt Gara Anita állása, sajnos rossz cserét választott, Zhao Xue átvette a kezdeményezést, anyagi előnyt szerzett, ezt érvényesítette.

Gara Tícia parádésan sakkozott, kettős minőségáldozattal jutott támadáshoz. Tan Zhongyinak minden hidegvérére szüksége volt, hogy a fenyegető mattokat hárítsa. Tici többször is esélyes folytatást hagyott ki, a végjátékban megküzdött a remiért.

A címvédő orosz válogatott is megszerezte hatodik győzelmét, nagy csemege lesz a mai játéknapon a két hibátlan csapat összecsapása.

Kína – Magyarország 3 – 1
Hou Ji-fan (2661) – Hoang Thanh Trang (2485) 1 – 0 (Francia védelem, 32)
Mádk Ildikó (2347) – Ju Wenjun (2559) döntetlen (Szicíliai védelem, 29)
Zhao Xue (2508) – Gara Anita (2327) 1 – 0 (Holland védelem, 48)
Gara Tícia (2321) – Tan Zhongyi (2468) döntetlen (Szicíliai védelem, 48)

1 Kína 18 10 3 : 1 10 16½ Magyarország
2 Venezuela 11 6 0 : 4 6 13 Norvégia
3 Szerbia 14 9 ½ : 10 15½ Oroszország
4 Hollandia 13½ 9 1 : 3 9 13½ Lengyelország
5 Szlovákia 14 8 1 : 3 8 15½ Franciaország