A norvégiai Tromsøben zajló sakkolimpia nyolcadik fordulójában férficsapatunk 2-2-öt ért el az amerikai együttes ellen. Rapport Richárd villámgyőzelmet aratott, Lékó Péter és Almási Zoltán remizett, Polgár Judit vereséget szenvedett. Női válogatottunk 3,5-0,5-re kikapott az éllovas, címvédő orosz csapattól. Hoang Thanh Tranh döntetlenje mellett Mádl Ildikó, Gara Anita és Gara Tícia kisebb-nagyobb rontások miatt kényszerült megadásra. Botlott az azeri férficsapat, a kínaiak vették át a vezetést, a hihetetlenül szoros élmezőnyben a mai játéknapon a 12. helyen álló együttesünk az izraeli négyessel mérkőzik meg. A vereséggel a 13. helyre lecsúszó női válogatottunk a németekkel szemben játszik.

tromso02

A párosítás nem volt kegyes csapatunkhoz, az élmezőnyből tudtam volna kellemesebb ellenfelet is választani, mint a Hikaru Nakamura vezette amerikai együttes. A mérkőzés számunkra remekül indult, Rapport Richárd a Larsen megnyitással az oly rutinos Alekszander Oniscsuk soraiban is tudott némi zavart kelteni, az eredeti ötletekkel tarkított játszmában az amerikai sakkozó az időzavar árnyékában tisztet nézett el, a 21. lépés után megadásra kényszerült.

DSCN0200

Az éltáblán Lékó Péter kisebb előnyt szerzett Nakamura francia védelmével szemben, gyalogelőnyre is szert tett, de a világranglistán ötödik amerikai nagymester aktív tisztjátékkal ellensúlyozta anyagi hátrányát. A bástyavégjátékban gond nélkül érte el a döntetlent.

Gata Kamsky a tőle megszokott módon a vezérgyalog megnyitást játszotta meg, Almási Zoltán a zárt pozíciót a manőverezések közepette biztos kézzel tartotta.

DSCN0201

Sajnos a negyedik táblán Polgár Judit türelmetlen volt, kissé passzív állásából túl hamar akart szabadulni. Megjátszotta a legjobb esélyt jelentő tisztáldozatot is, Samuel Shankland a látszatfenyegetéseket hárította, az időzavar elmúltával anyagi előnyét érvényesítette.

A nyolcadik forduló sem nélkülözte a meglepő eredményeket. Az azeriek eltaktikázták a kínaiak elleni rangadót, Sahriyar Mamedgyarov és Tejmur Radzsabov óvatos játékkal remizett, Eltaj Safarli és Gadir Guszejnov a fokozott feszültséget nehezen bírta, A végjátékokban időzavarba kerültek, ezt a kínaiak kihasználták, átvették a vezetést. Előbukkant a „homályból” az ukrán és a francia csapat, a csehek és a románok a 2-2-vel megőrizték előkelő helyezésüket. A rajtlistán első orosz válogatott ismét fiaskót szenvedett el, a spanyolokkal csak 2-2-öt játszott, Vlagyimir Kramnyik újabb veresége a szenzáció. Az exvilágbajnok támadott, Francisco Vallejo Pons higgadtan védekezett, majd anyagi előnyével nyert.

A címvédő örmények csak remiztek a tartalékos összeállításban szereplő indiai gárdával. Három forduló tömény izgalom vár még a csapatokra, Fortuna is főszereplő lehet a rendkívül kiegyenlített erőviszonyokat tükröző élmezőnyben.

Az élcsoportban a 8. forduló érdekesebb eredményei:

Magyarország – Egyesült Államok 2 – 2 Lékó Péter (2740) – Hikaru Nakamura (2787) döntetlen (Francia védelem, 59) Gata Kamsky (2706) – Alési Zoltán (2690) döntetlen (Vezérgyalog megnyitás, 36) Rapport Richárd (2704) – Alekszander Oniscsuk (2659) 1 – 0 (Larsen megnyitás, 21) Samuel Shankland (2624) – Polgár Judit (2624) 1 – 0 (Vezérindiai védelem, 60)

DSCN0198

Válogatottunk a kétszeres olimpiai bajnok, címvédő orosz csapattal vívott találkozón elszenvedte második vereségét. A „végelszámoláskor” minden fél pontnak óriási jelentősége van, a holtversenyt eldöntő olimpiai Berger-pontszámításnál nagyon nem mindegy, hogy milyen szorzóval számolnak. Mintegy két órai játék után még bizakodhattunk, Hoang Thanh Trang sötéttel könnyen remizett Katyerina Lahnóval, a harmadik táblán Gara Anita pozíciója nagyon kecsegtető volt.

Mádl Ildikót sajnos cserben hagyta a veszélyérzete, a gyalograblásra indult vezére egy elhibázott gyengítés miatt bajba került, 22 lépés után már feladásra kényszerült a kétszeres olimpiai bajnoknők derbijén Valenytina Gunyinával szemben.

A másik világos partit is könnyen buktuk el, Gara Tícia rossz napot fogott ki. Az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk nem élt át könnyű perceket, Anita a királyát támadta, előnyösebb végjátékra is egyszerűsíthetett volna. Az akció kifulladt, Kosztenjuk megkönnyebbülhetett, a végjátékban nyerése már nem forgott veszélyben.

A svájci rendszerre jellemzően vereséggel nagyot lehet zuhanni a tabellán, együttesünk tíz helyet rontott. Fontos rangadót nyertek az ukránok, javítottak a franciák, az indiaiak és az örmények is. Sok csapat pályázik még a dobogó harmadik fokára, a bajnoki címért a lépéselőnyben levő oroszok és a kínaiak versenyfutása folytatódik.

Oroszország – Magyarország 3,5 – 0,5 Katyerina Lahno (2540) – Hoang Thanh Trang (2485) döntetlen (Francia védelem, 31) Mádl Ildikó (2347) – Valentyina Gunyina (2524) 0 – 1 (Caro-Kann védelem, 22) Alekszandra Kosztenjuk (2531) – Gara Anita (2327) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 75) Gara Tícia (2321) – Natalija Pogonyina (2479) 0 – 1(Spanyol megnyitás, 38)

1 Oroszország 22 14 : ½ 12 20 Magyarország
2 Törökország 14½ 8 : 8 17½ Norvégia
3 Kína 22 12 3 : 1 12 18½ Lengyelország
4 Franciaország 20½ 11 : 11 19½ Egyesült Államok
5 Ukrajna 19 11 : 11 20 Grúzia
6 Kolumbia 20½ 11 ½ : 11 19 Örményország
7 India 20½ 10 3 : 1 11 19 Indonézia
8 Kuba 17½ 10 : 10 19 Németország