New Yorkban a világbajnoki cím sorsát szerdán rájátszás dönti el. A világbajnoki döntő 12. játszmájában a címvédő Magnus Carlsen vezette a világos bábukat, ismét spanyol megnyitást láttunk, a kihívó Szergej Karjakin a berlini változatot választotta. Sorozatos cserék, mindössze félórás játék után a küzdő felek Karjakin ajánlatára döntetlenben egyeztek meg, így párharcuk 6-6-ra áll. A tie-break során először négy rapidpartira kerül sor, 25-25 perc és 10-10 másodperc lépésenkénti bónusszal, az első partiban Karjakin lesz a világos. Újabb döntetlennél, 8-8-nál villámpartik következnének, 5-5 perc és 3-3 másodperc. Két-két játszmából állnak a meccsek, öt ilyen találkozóra kerülhet sor, amennyiben nem bírnak egymással a nagymesterek. 13-13-nál a „hirtelen halál” parti döntene.

wcc-12-6

New Yorkban a világbajnoki döntő a 12 játszmával nem ért véget, a világbajnoki cím sorsát szerdán rájátszás dönti el. A mai partiban a norvég címvédő Magnus Carlsen vezette a világos bábukat. Nem kockáztatott, ismét a spanyol megnyitás mellett döntött, és orosz kihívója, Szergej Karjakin a berlini változatot választotta. Carlsen meg sem próbálta ledönteni a „berlini falat”, a harmadik partiban már látott folytatást játszotta meg, a 10. lépésben tért el. A sorozatos cserék a korábbi partikhoz hasonlóan teljes kiegyenlítéshez vezettek. A szabályok szerint meghúzták a 30 lépést, félórás játék után Karjakin döntetlent ajánlott, amit Carlsen habozás nélkül elfogadott. A kiegyenlített erők párharca 6-6-ra áll, és következhet a rájátszás.

Elisztában, 2006-ban az egyesített világbajnoki címért játszott döntő rájátszásában Vlagyimir Kramnyik 2,5-1,5-re legyőzte Veszelin Topalovot. 2012-ben Moszkvában is a tie-break döntötte el Viswanathan Anand és Borisz Gelfand mérkőzését, Anand 2,5-1,5-re megnyerte a rapidmeccset.

wcc-9-1

A játszmát követő sajtótájékoztatón megtartották a színsorsolást, az első partiban Karjakin játszhat világossal. A rájátszás négy rapidpartival kezdődik. Játszmánként 25-25 perc a gondolkodási idő lépésenkénti 10-10 másodperc bónusszal. A játszmák között 10-10 perc pihenőt kapnak a küzdő felek.

Ha nem lesz győztese a rapid párharcnak, 8-8-as állás mellett villámpartik következnek, 5-5 perc és 3-3 másodperc bónusz. Kétjátszmás meccsek, világossal és sötéttel is megmérkőznek egymással. Újabb döntetlen esetén új színsorsolás mellett folytatódik a csata, szükség szerint öt ilyen mérkőzésre kerülhet sor. 13-13-nál a „hirtelen halál” parti döntene, világosnak 5, sötétnek négy perce van, a 61. lépéstől még 3-3 perc bónusz, sötétnek remifórja.

Magnus Carlsen szerdán ünnepli 26. születésnapját, aligha képzelhet el magának szebb ajándékot, mint világbajnoki címe megvédését. Szergej Karjakin alighanem mindent megpróbál majd, hogy a norvég világelsőnek elrontsa a napját.

carlsen-fears-of-piracy

Carlsen a sajtótájékoztatón külön kiemelte, hogy Karjakin nagy küzdő, példaként említette, hogy tavaly a Világkupa döntőjében vesztett állásból fordított Peter Szvidler ellen, és korábbi meccsein is nehéz pillanatokat élt át, 2013-ban, Hanti-Manszijszkban Szergej Karjakin éppen Magnus Carlsen előtt nyerte meg a rapid vb-t. 2014-ben Dohában Carlsen kettős sikert aratott, a rapid és a villám vb-n is diadalmaskodott, Karjakin holtversenyben hatodik. Tavaly Berlinben is Carlsent ünnepelték győztesként a rapid vb-n, Karjakin a 13-25. helyen végzettek között volt. (15-15 perc és 10-10 másodperc volt a gondolkodási idő.)

A rendezők bejelentették, hogy a rövid döntetlenre tekintettel a mai belépők a rájátszásra is érvényesek!

A világbajnoki döntő 12. játszmája:
Magnus Carlsen (norvég, 2853) – Szergej Karjakin (orosz, 2772) döntetlen (Spanyol megnyitás, 30)