Az esztendő első szuperversenye, a Tata Steel Chess 2016 torna a hajrához érkezett. A viadal tízedik fordulóját Utrechtben, a Vasúti Múzeumban játszották le. A játéknap rangadója, a holland Anish Giri és a norvég világbajnok Magnus Carlsen játszmája sorozatos cserék után gyors döntetlennel ért véget. Az amerikai Fabiano Caruana megfosztotta veretlenségétől a kínai Wei Yi-t, fél pontra megközelítette a világelsőt. A játéknap meglepetése az orosz világbajnokjelölt Szergej Karjakin veresége, a sereghajtó angol Michael Adams győzte le. Harmadszor kapott ki a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan, az ukrán Pavel Eljanov feljött a holtversenyes harmadik helyre. Kecsegtető állást rontott remire a kínai Ding Liren, a holland Loek van Welyt aktív vezére megmentette. Pontosztozkodás született a cseh David Navara és az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov, valamint az amerikai Wesley So és az orosz Jevgenyij Tomasevszkij partijában is. A torna a pihenőnap után pénteken Wijk aan Zee-ben folytatódik.

900

A Tata Steel Chess 2016 szuperverseny tízedik fordulóját Utrechtben, a Vasúti Múzeumban játszották le. Utrecht fontos tömegközlekedési csomópont, a városban van a Nederlandse Spoorwegen, a legfontosabb holland vasúttársaság központja, akárcsak a ProRail, a vasútvonalak országszerte való építéséért és fenntartásáért felelős állami vállalat központja. A viadal résztvevői láthatóan élvezték a környezetet, érdekes partikat játszottak.

12512717_1167321809945467_3388934912252124691_n

A szupernagymesterek között a holland Anish Giri az egyetlen, aki még játszmát sem veszített Magnus Carlsennel szemben, sőt 11 döntetlen mellett egyszer megadásra kényszerítette a norvég világbajnokot. Girinek másfél pont volt a hátránya az éllovas Carlsen mögött, négyes holtversenyben a harmadik helyen állt. Világossal játszhatott a világelső ellen, a sakkrajongók titkon azt remélték, hogy megpróbál nyerésre játszani. Jogos a csalódottság, villámgyorsan húzták a lépéseket a Ragozin védelemben, a sorozatos cseréket gyors békekötés követte.

12645203_1167321806612134_5212598980980954930_n

A mezőny legfiatalabb tagja, a 16 éves kínai Wei Yi az előző fordulóban remek tisztáldozattal, tökéletesen vezetett támadással győzte le a cseh David Navarát. Az amerikai Fabiano Caruana ellen mai partiját gyengén játszotta meg. A spanyol megnyitás nyílt változatában pontatlan játékának köszönhetően gyalogot vesztett, Caruana veszélyes szabadgyalogra is szert tett, győzelmével hátrányát fél pontra csökkentette Carlsennel szemben.

12565342_1167321913278790_4972070431635067720_n

Az orosz Szergej Karjakinra rá sem lehetett ismerni mai játéka alapján. A sereghajtó, már négy vereséget begyűjtő angol Michael Adams ellen a vezérgyalog megnyitás mellett döntött. Különböző oldalra sáncoltak, míg Karjakin támadási kísérlete gyorsan vakvágányra futott, addig Adams akciója akadálytalanul bontakozott ki. Karjakin váratlan királyvándorlása csúfos véget ért, 31 lépés után már kapitulálnia kellett.

12650928_1167321906612124_2751737470680541574_n

Harmadik vereségét szenvedte el a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan, az ukrán Pavel Eljanov győzelmével holtversenyben a harmadik helyre zárkózott fel. Az olasz megnyitású partiban Hou Ji-fan nem talált jó tervet, Eljanov kedvező pozícióját azonban elrontotta. Az állás már remit ígért, amikor az exvilágbajnoknő időzavarban nagyot hibázott. Eljanov nem a leggyorsabb nyerést választotta, túlóráznia kellett.

Kecsegtető esélyt hagyott kihasználatlanul a kínai Ding Liren. A Grünfeld védelmű összecsapásban a holland Loek Van Wely a nyitást elrontotta, jelentős hátrányba került. A kínai olimpiai bajnok rosszul bonyolított, bár a vezért bástyát, futót és huszárt kapott, a tulipánosok „veteránja” aktív vezérével kiharcolta a döntetlent.

Az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov a spanyol megnyitásban a 3…g6-os változat mellett döntött, David Navara nem tudott előnybe kerülni. Óvatos játékkal lett döntetlen az amerikai Wesley So és az orosz Jevgenyij Tomasevszkij partija.

A 10. forduló eredményei:
Szergej Karjakin (orosz, 2769) – Michael Adams (angol, 2744) 0 – 1 (Vezérgyalog megnyitás, 31)
Anish Giri (holland, 2798) – Magnus Carlsen (norvég, 2844) döntetlen (Ragozin védelem, 34)
Hou Ji-fan (kínai, 2673) – Pavel Eljanov (ukrán, 2760) 0 – 1 (Olasz megnyitás, 68)
Wesley So (amerikai, 2773) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2728) döntetlen (Angol megnyitás, 40)
Ding Liren (kínai, 2766) – Loek van Wely (holland, 2640) (Grünfeld védelem,
David Navara (cseh, 2730) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2747) döntetlen (Spanyol megnyitás, 31)
Fabiano Caruana (amerikai, 2787) – Wei Yi (kínai, 2706) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 32)