A Tata Steel Chess 2016 szuperverseny negyedik fordulójában a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan nagyszerű győzelmet aratott a cseh David Navarával szemben. Először nyert az orosz Szergej Karjakin, honfitársát, Jevgenyij Tomasevszkijt kényszerítette megadásra. A játéknapon még az ukrán Pavel Eljanov könyvelhetett el egész pontot, a holland Loek van Wely időzavarban nagyot hibázott. Az amerikai Fabiano Caruana nagy esélyt szalasztott el, hogy növelje előnyét, a holland Anish Giri másodszor menekült meg biztosnak látszó vereségtől. Negyedszer is csak remizett a norvég világbajnok Magnus Carlsen, az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov rabolt fél pontot a címvédőtől. Pontosztozkodás született az amerikai Wesley So és a kínai Ding Liren, valamint az angol Michael Adams és a kínai Wei Yi partijában is. A viadal ötödik fordulóját a pihenőnap után csütörtökön Amszterdamban játsszák le 14 órai kezdéssel.

12552503_1162525893758392_5834275362413139560_n

Wijk aan Zee-ben az esztendő első szuperversenyének negyedik fordulójában ismét csak a világossal játszók voltak eredményesek, 7-1-re vezetnek az eddig lejátszott 28 parti során. A játéknap hőse kétségkívül a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan volt, aki a cseh David Navarát győzte le. A Caro-Kann védelem 3.e5-ös változatára remekül felkészült, a kitűnő taktikusként ismert Navara ellen vállalta a bonyodalmakat. Esélyes minőségáldozata után a cseh sakkozó védekezésre kényszerült, de erőfeszítéseit nem kísérte siker, a vezércserét követően a világos huszár döntő erővel avatkozott be az akcióba.

12410583_1162525577091757_6438917189659751074_n

Első győzelmét aratta Szergej Karjakin is, az orosz derbin Jevgenyij Tomasevszkij ellen nyert. Az olasz megnyitású partiban egyre nagyobb lett a térelőnye, a 29…d5 lépés megpecsételte a torna újoncának sorsát.

Az ukrán Pavel Eljanov nem áll hadilábon a szerencsével, az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov elleni mázlis nyerése után a holland Loek van Wely is nagyot rontott. A gyalogáldozatért bőséges kompenzációja volt a veteránnak számító nagymesternek, de elhibázott bástyalépése után már nem volt többé védelme.

12522975_1162468420430806_6496750956450082200_n

A játéknap legnagyobb csatáját a világbajnok-jelöltek, a holland Anish Giri és az amerikai Fabiano Caruana vívták. A spanyol megnyitás nyílt változatában Giri új folytatást választott, a bonyodalmakban Caruana jobban kiismerte magát. A holland titán kockáztatott, az éllovas többször is jobban játszhatott volna, az 55…Bh3-mal hagyta ki az utolsó nyerőesélyt, így csak fél ponttal előzi meg az ötös üldözőbolyt.

12438972_1162525683758413_8016624246453852582_n

Negyedszer is csak remizett a norvég világbajnok Magnus Carlsen. Kis előnye kevésnek bizonyult az ezúttal nagy odafigyeléssel sakkozó Mamedgyarov ellen.

Az angol Michael Adams gyanús állását remire mentette, a kínai Wei Yi gyalogelőnyét nem tudta érvényesíteni. Békés mederben zajlott az amerikai Wesley So és a kínai Ding Liren partija.

A 4. forduló eredményei:
Szergej Karjakin (orosz, 2769) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2728) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 36)
Pavel Eljanov (ukrán, 2760) – Loek van Wely (holland, 2640) döntetlen (Vezércsel, 38)
Magnus Carlsen (norvég, 2844) – Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2747) döntetlen (Grünfeld védelem, 36)
Michael Adams (angol, 2744) – Wei Yi (kínai, 2706) döntetlen (Angol megnyitás, 52)
Anish Giri (holland, 2798) – Fabiano Caruana (amerikai, 2787) döntetlen (Spanyol megnyitás, 63)
Hou Ji-fan (kínai, 2673) – David Navara (cseh, 2730) 1 – 0 (Caro-Kann védelem, 40)
Wesley So (amerikai, 2773) – Ding Liren (kínai, 2766) döntetlen (Réti megnyitás, 41)

1.Fabiano Caruana 3 pont
2-6. Wesley So, Hou Ji-fan, Szergej Karjakin, Ding Liren és Pavel Eljanov 2,5
7-8. Magnus Carlsen és Wei Yi 2
9-13. Anish Giri, Loek van Wely, Sahriyar Mamedgyarov, Jevgenyij Tomasevszkij és David Navara 1,5