Samkirban, a 3. Vugar Gasimov emlékverseny harmadik fordulójában három világossal elért győzelem született. Az amerikai Fabiano Caruana a knai világbajnok Hou Ji-fan ellen nyert, megnyitáselméleti újítása tökéletesen bevált. Caruana félpontos előnnyel vezet. Könnyen győzött az orosz Szergej Karjakin, az indiai Pentala Harikrishna már a 12. lépésben nagyot hibázott, a világbajnoki kihívó tisztáldozata után érvényesítette anyagi előnyét. Érdekes végjátékban játszotta túl az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov az ukrán Pavel Eljanovot. Pontosztozkodással ért véget az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov és a holland Anish Giri játszmája, valamint az azerbajdzsáni Eltaj Safarli és Rauf Mammadov partija.

yifancaruana02

A viadal harmadik játéknapján az amerikai Fabiano Caruana könnyű győzelmet aratott a kínai Hou Ji-fan ellen. A spanyol megnyitás nyílt változatában a 18. lépésben újított, az új terv meglepetéssel érte a világbajnoknőt, rosszul reagált az ötletre, ellenállás nélkül vesztett.

Az indiai Pentala Harikrishna az orosz huszárjátékban próbálta meglepni az orosz Szergej Karjakint, a világbajnoki kihívó elkerülte ellenfele házielemzését. Harikrishna a 12. lépésben hibázott nagyot, a tisztáldozat szétrombolta királyállását, az egyszerűsítés után Karjakin anyagi előnyét gond nélkül érvényesítette.

Javított az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov, előző napi vereségét jó technikával megjátszott érdekes végjátékban feledtette. Az ukrán Pavel Eljanov elnézte a 41.f5 lépést, többé nem találhatott mentséget.

A forduló két döntetlene nem hozta lázba a sakkrajongókat, az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov a holland Anish Girivel remizett. Lépésismétléssel gyorsan megosztozott a ponton az azerbajdzsáni Eltaj Safarli és Rauf Mammadov.

shamkir01-banner

A 3. forduló eredményei:
Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2726) – Anish Giri (holland, 2782) döntetlen (Ragozin védelem, 40)
Eltaj Safarli (azerbajdzsáni, 2674) – Rauf Mammadov (azerbajdzsáni, 2655) döntetlen (Királyindiai védelem, 28)
Fabiano Caruana (amerikai, 2804) – Hou Ji-fan (kínai, 2663) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 35)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2748) – Pavel Eljanov (ukrán, 2750) 1 – 0 (Vezérindiai védelem, 59)
Szergej Karjakin (orosz, 2773) – Pentala Harikrishna (indiai, 2763) 1 – 0 (Orosz huszárjáték, 62)

Vugar Gasimov Mem 2016, Samkir 2016. május 26-június 4. kat. XX (2736)