A Tata Steel Chess 2016 szuperverseny ötödik fordulóját Amszterdamban játszották le. Első győzelmét aratta a norvég világbajnok Magnus Carlsen, kockáztatott, tisztet áldozott a holland Loek van Welyvel vívott csatájában. Ellenfele időzavarában nagyot hibázott, vesztőt húzott, de Loek nem tudott élni a felkínált lehetőséggel, végül kikapott. A kínai Ding Liren nyert az orosz Szergej Karjakin ellen, beérte az amerikai Fabiano Caruanát, aki remizett a kínai exvilágbajnoknő Hou J-fannal. Először nyert az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov, harmadszor szenvedett vereséget az angol Michael Adams. Megosztozott a ponton a kínai Wei Yi és a holland Anish Giri, a cseh David Navara és az amerikai Wesley So, valamint az orosz Jevgenyij Tomasevszkij és az ukrán Pavel Eljanov.

Amszterdamban a Science Center Nemo-ben, Hollandia legnagyobb tudományos központjában rendezték meg a Tata Steel Chess 2016 szuperverseny ötödik fordulóját. Öt emeletén gyakorlati tudományos kiállításokat évente mintegy 500 ezren látogatják.

Az ötödik játéknapon is három játszmában született döntés, a kínai Ding Liren második, a norvég világbajnok Magnus Carlsen és az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov első győzelmét aratta.

12509288_1163787970298851_2457213096873862470_n

A forduló legizgalmasabb összecsapását a hollandok “veteránja”, Loek van Wely és Magnus Carlsen vívta. A négy döntetlennel rajtoló világelső kockáztatott a győzelem megszerzésének érdekében. Grünfeld védelmű partiban Loek már a nyitásban jelentős időhátrányba került, eredeti ötlet volt a királyszárnyi fejlődés nehézségei miatt a h4-h5-ös terve. Carlsen a középen rekedt király helyzetét szerette volna kihasználni, tisztet áldozott. A világbajnok elemzésében a vezércserét javasolta, de az ellenfél kényszerű kapkodásában megdöbbentő hibát követett el, vesztőt húzott! Loek van Wely a felkínált lehetőséggel nem tudott élni, később még fonalas remit is kihagyott, hibák sorozatával végül elvesztette a játszmát.

12552633_1163697663641215_5182569332377421277_n

A kínai Ding Liren az orosz világbajnokjelölt Szergej Karjakinra mért vereséget. Meglepő ötlet volt a hosszúsánca, a Világkupa-győztes Karjakin késlekedett a vezérszárnyi akcióval, majd elhamarkodott futólépésére hátrányba került. Az elvesztett gyalogot később visszanyerte, de gyalogszerkezetének gyengeségei miatt Ding Liren nyerésre játszhatott. Karjakin elhibázott királylépése után azonnal fel is adta a partit, Ding Liren királyának betörését többé nem tudta megakadályozni.

12540771_1163697526974562_8746083978604797238_n

Az amerikai Fabiano Caruana nem túl nagy ambícióval játszott a kínai exvilágbajnoknő orosz huszárjátékával szemben. Hou Ji-fan szépen megoldotta a nyitást, a vezércserét követően a kezdeményezést is átvette. Időzavarban azonban nem büntette meg Caruana könnyelmű bástyalépését, a kiegyenlített küzdelem remivel ért véget, Caruana holtversenyben Ding Lirennel áll az élen.

12494744_1163697446974570_4920146402449776217_n

Harmadik vereségét szenvedte el az angol Michael Adams, először nyert Sahriyar Mamedgyarov. Kölcsönös pontatlankodások, jobb lépések elmulasztása jellemezte játszmájukat. Adams késlekedett az áldozott gyalog visszanyerésével, majd kihagyta az egyenlő esélyt adó bástyacserét.

Még mindig nyeretlen a hollandok világbajnok-jelöltje, Anish Giri, a kínai Wei Yi ötödször remizett. Kiegyenlített küzdelmet láttunk a cseh David Navara és az amerikai Wesley So, valamint az orosz Jevgenyij Tomasevszkij és az ukrán Pavel Eljanov partijaiban.

Az 5. forduló eredményei:Ding Liren (kínai, 2766) – Szergej Karjakin (orosz, 2760) 1 – 0 (Vezérindiai védelem, 55)
David Navara (cseh, 2730) – Wesley So (amerikai, 2773) döntetlen (Ragozin védelem, 46)
Fabiano Caruana (amerikai, 2787) – Hou Ji-fan (kínai, 2673) döntetlen (Orosz huszárjáték, 79)
Wei Yi (kínai, 2706) – Anish Giri (holland, 2798) döntetlen (Szicíliai védelem, 39)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2747) – Michael Adams angol, 2744) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 50)
Loek van Wely (holland, 2640) – Magnus Carlsen (norvég, 2844) 0 – 1 (Grünfeld védelem, 39)
Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2728) – Pavel Eljanov (ukrán, 2760) döntetlen (Bogoindiai védelem, 38)

1-2.Fabiano Caruana és Ding Liren 3,5 pont
3-6. Hou Ji-fan, Wesley So, Magnus Carlsen és Pavel Eljanov 3
7-9. Szergej Karjakin, Wei Yi és Sahriyar Mamedgyarov 2,5
10-12. Anish Giri, Jevgenyij Tomasevszkij és David Navara 2