Bilbaóban, a Chess Masters Final harmadik fordulójában a norvég világbajnok Magnus Carlsen legyőzte kihívóját, az orosz Szergej Karjakint. A szicíliai védelem ritkább változatában Karjakin nem talált tervet, tétova bástyalépéseivel csak segítette Carlsen királyszárnyi támadásának kibontakozását. A világelső a nyeréssel átvette a vezetést, hiszen a tornán a győzelem 3, a döntetlen 1 pontot ér. Az amerikai Hikaru Nakamura nem tudott előnybe kerülni a kínai Wei Yi ellen, döntetlennel ért véget a holland Anish Giri és az amerikai Wesley So játszma is.

A novemberi New York-i világbajnoki döntő előtt a címvédő Magnus Carlsen és kihívója, Szergej Karjakin Bilbaóban kétszer is összecsap. A főpróba első felvonását a norvég világbajnok nyerte meg, Karjakin a védhetetlen fenyegetések miatt a 40. lépésben feladásra kényszerült. Ez volt a huszadik klasszikus gondolkodási idejű partijuk, 15 döntetlen mellett Carlsen 3-1-re vezetett. Utoljára januárban a Tata Steel Chess tornán mérkőztek meg, a spanyol megnyitású összecsapásukban pontosztozkodás született.

Karjakin némi meglepetésre szicíliai védelmet játszott, Carlsen az elméleti párbaj helyett ritkább változat mellett döntött. A parti első kritikus pontja a 10. lépésnél volt, a passzív Hb8 helyett jobb volt a Ha5. A világbajnok a felkínált gyalogáldozatot nem fogadta el, az orosz nagymester 18…g5 lépéséért végül nagy árat fizetett. Sötét egyre kevésbé talált tervet, tétova bástyalépései csak segítették világos támadásának kibontakozását. Carlsen egyszerű eszközökkel, teljes haderejét mozgósítva rohamozott, védelmet Karjakin nem találhatott. Az első fordulóban elszenvedett veresége után gyorsan rendezte sorait, Wei Yi elleni érdekes végjátéka után tetszetős eszközökkel nyerte meg második játszmáját, és vette át a vezetést.

Hikaru Nakamura és Wei Yi a Semi-Tarrasch védelemben mérkőzött meg, a 17 éves kínai nagymester jól állta a sarat. Vezéréért cserébe bástyát, huszárt és gyalogot kapott, a hatodik soron a bástya ideális pozíciót foglalt el. Nakamura nem is próbálkozott, lépésismétléssel remiztek.

Megosztozott a ponton Anish Giri és Wesley So is. A versenyen már harmadszor láttuk az olasz megnyitás, harmadszor is döntetlen végeredménnyel. Giri gyalogot, majd minőséget áldozott, So elmulasztotta a jobb folytatást, a különböző színű futóvégjátékban logikus volt a békekötés.

A 3. forduló eredményei:
Anish Giri (holland, 2785) – Wesley So (amerikai, 2770) döntetlen (Olasz megnyitás, 56)
Magnus Carlsen (norvég, 2855) – Szergej Karjakin (orosz, 2773) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 40)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2787) – Wei Yi (kínai, 2696) döntetlen (Semi-Tarrasch védelem, 35)