A Vugar Gasimov emlékverseny hetedik játéknapján az éllovas Magnus Carlsen az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikot győzte le, és egypontos előnnyel vezet. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand minőségáldozattal az angol Michael Adams ellen nyert. Az olasz Fabiano Caruana az amerikai Wesley So-t kényszerítette megadásra. Döntetlen lett a francia Maxime Vachier-Lagrave és a holland Anish Giri partija. Az azeri rangadón a pontosztozkodás miatt Sahriyar Mamedgyarov bosszankodhatott.

1429875188

Igazi presztízscsatát jelentett a 2013-as világbajnok-jelölti versenyen holtversenyben az első helyen végzett, több győzelemmel világbajnoki kihívóvá vált, a világbajnoki döntőn Viswanathan Anandot címétől megfosztó, tavaly címét megvédő Magnus Carlsen és az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik összecsapása. Londonban mindkét játszmájuk döntetlennel végződött, Magnus a Tal emlékversenyen három hónappal később legyőzte riválisát, előtte még tízszer osztoztak meg a ponton. Az újabb játszmájuk előtt 4-4-re álltak, Magnus újabb nyerésével már vezetést szerzett. Nehéz elhinni, hogy Kramnyik a Gasimov emlékversenyen sorozatban harmadik vereségét szenvedte el.

A tornát győzelemmel kezdő exvilágbajnok tőle szokatlan módon összeomlott. A norvég világelső ellen taktikai hibája után már nem volt többé esélye, Carlsen világelsőhöz méltó magabiztossággal vezette győzelemre hadseregét.

1429875144

Jó kezdés után összecsuklott az amerikai Wesley So, gyengébb rajt után magára talált az olasz Fabiano Caruana. Gyalogáldozatáért elegendő ellenértéket talált, So visszaadta a gyalogot, de reménytelen állásba került.

1429875140

Örülhetnek az indiai Viswanathan Anand rajongói. A torna doyenje minőségáldozattal jutott kezdeményezéshez, az angol Michael Adams sokáig sikerrel vádte állását, de a kritikus állásban hibázott, Anand a második helyről várhatja a viadal hajráját.

Az azeri rangadó örökös sakkal ért véget, Sahriyar Mamedgyarov bosszankodhatott a kihagyott esély miatt. A francia Maxime Vachier-Lagrave és a holland Anish Giri partija kiegyensúlyozott küzdelemben lett döntetlen.

A 7. forduló eredményei:
Viswanathan Anand (indiai, 2791) – Michael Adams (angol, 2746) 1 – 0 (Angol megnyitás, 51)
Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2756) – Rauf Mamedov (azeri, 2651) döntetlen (Félszláv védelem, 33)
Fabiano Caruana (olasz, 2802) – Wesley So (amerikai, 2788) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 51)
Magnus Carlsen (norvég, 2863) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2783) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 49)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2762) – Anish Giri (holland, 2790) döntetlen (Vezércsel, 46)

Vugar Gasimov emlékverseny 2015. április 17-26. kat. XXI (2774)