A tromsői olimpián ezüstérmes válogatottunk legjobb pontszerzője, a második táblán bravúros teljesítményt nyújtó Balogh Csaba lesz a kommentátora Lékó Péter és Li Chao hatjátszmás páros mérkőzésének. A sajtótájékoztató, a sorsolás után Csaba a technikai megoldásokról értekezett a Magyar Sakkszövetség főtitkárával, Mészáros Attilával, majd a megígért beszélgetésre is sor került. Az interjú a Kiskörössy Halászcsárda teraszán készült, a Tisza-parton már enyhébb volt az idő, mindössze 35 fokot mutatott a hőmérő, a fantasztikus halászlé is jótékony hatású volt.
-Hogy készülsz a Világkupára, mennyire illik bele felkészülésedbe a párharc kommentálása, milyen versenyek várnak rád?
– A felkészülést megkezdtem, igaz versenyem nincs. Szerettem volna játszani, de kicsit későn gondoltam meg magam, lemaradtam egy-két lehetőségről. A Világkupa előtt én is játszom egy páros mérkőzést, ellenfelemet nem szeretném megnevezni, igazi edzőmeccs lesz. Sajnos utoljára a csapat-világbajnokságon játszottam, hosszú a négy hónapos kihagyás. Örülök annak, hogy felkértek a párharc kommentálására, bízom benne, hogy a nézőknek tetszeni fog. Szeretném beavatni őket a titkokba, hogy mit is gondolnak a nagymesterek az egyes állásokról. Nem fogok elemző modult használni, csak saját gondolataimra akarok támaszkodni.
– Magad is szívesen nézel élőben közvetítéseket, amikor például Szvidler kommentál, vagy Gustafsson? A klasszikus játszmák hosszú ideig tartanak, fenn kell tartani az érdeklődést, beleférnek sztorik is a kommentálásba.
– Nekik egy picit könnyebb dolguk van, általában párban végzik ezt a munkát, egymással is megoszthatják ötleteiket. Igyekszem én is ne csak a sakkra koncentráljak. Úgy szeretném elmagyarázni a partikat, hogy mindenki számára érthető legyen.. Az a célom, hogy nem sok változattal, hanem az állásban rejlő lehetőségek bemutatásával értessem meg az érdekességeket.
– Lékó Pétert nagyon jól ismered, dolgoztatok, dolgoztok is együtt. Ismered stílusát, gondolatait. Li Chaot most láttam először „élőben”, nyitott, színes egyéniségként mutatkozott be. Péterrel megegyezett a véleménye, hogy két stílus, sakkfelfogás is összecsap majd a partikban.
-Egyetértek véleményükkel. Pétert nagyon jól ismerem, de nagyon jó a viszonyom Li Chao-val is, akivel tavaly játszottam is együtt Barcelonában. Azóta facebookon is tartjuk a kapcsolatot, ha valahol versenyez, hiszen Kínában letiltották ezt a lehetőséget. Két nagyon szimpatikus sakkozó vív meg, stílusuk merőben ellentétes. Úgy érzem, hogy Li Chao bonyodalmakat kereső stílusa Péternek fog kedvezni, ha ellenfele túl sokat kockáztat. Ki kell várnia az esélyt. Li Chao eredményeit böngészve kiderül, hogy különösen nyílt versenyeken ért el nagyszerű eredményeket. Ezeken a tornákon más stílusban kell játszani, kockáztatni kell a nyerésért, míg Péter pályafutása során szuperversenyek tucatjain a legnagyobbakkal csatázott.
– Mi a kínai sakkozás eredményességének titka?
– A csapat nagyon összetart, a játékosok egymást segítik. A jó csapatszellem nálunk is a tromsői ezüstérem kulcsa volt, náluk egyenesen az aranyhoz. A kínaiaknál létezik az a rendszer, hogy a játékosoknak bizonyos kor után, 30 év körül fel kell hagyniuk az egyéni versenyzéssel, hanem edzőként, szekundánsként a fiatalokat kell segíteniük. Tudásukat a még fiatalabbak használhatják fel előrelépésükhöz. Az oroszoknak hihetetlenül sok jó játékosuk van, de érezhető, hogy rajtuk nagy a nyomás. Az olimpia esélyeit latolgatva azért ne felejtsük el, hogy Amerikának most három szuperklasszisuk, top tízes játékosuk van Fabiano Caruana és Wesly So „leigazolásával”. A csapaton belül azért lesz rivalizálás, s ez befolyásolhatja eredményességüket. Ők egymást szurkálják, míg a kínaiak megosztják egymás között a varikat.
– Augusztus második felében derül ki a Világkupa sorsolása, jelenlegi Élő-pontoddal alighanem már az első fordulóban kemény ellenfelet kapsz.
– Könnyen lehet, hogy győzelem esetén még erősebb ellenfelet kapok, akár az első kiemeltet. Örülnék a lehetőségnek, de azt tudni kell, hogy egy apró elnézés is már végzetes lehet, aztán lehet pakolni hazafelé. Nem gondolom, hogy abszolút esélytelen lennék, nem feltartott kézzel ülök le a sakktáblához.
– Az idei esztendő legnagyobb versenye Reykjavíkban a csapat Európa-bajnokság lesz.
– A Világkupa és az Eb között négy versenyem is lesz, így már játékba lendülhetek. Polgár Judit kapitányként az Eb-n debütál. A csapat minden tagja arra fog törekedni, hogy a legjobbját nyújtsa. Biztos vagyok benne, hogy Judit jó kapitány lesz, mindenkivel tartja a kapcsolatot, kordában tartja a társaságot, odafigyel ránk. Jó munkát végez, és jó munkát fog végezni. De tudni kell, hogy lehet ő nagyon jó kapitány abban az esetben is, ha nem megy a csapatnak, de természeten mindannyian azon leszünk, hogy számára is minél jobban sikerüljön a bemutatkozás. Még konkrét tanácsot nem adott, hogy milyen változatot kellene leváltani, vagy inkább mit kellene játszani, de az Eb-n bizonyára erre is sor kerül majd, kérni fogjuk szakmai tanácsait. Szeptember közepén hirdeti majd ki az Eb-n szereplő válogatottat.
Verőci Zsuzsa