A bakui Világkupán az ukrán Pavel Eljanov és a holland Anish Giri elődöntős. Eljanov az amerikai Hikaru Nakamura ellen sötéttel elremizte a második partit, 1,5-0,5-tel jutott tovább. A francia Maxime Vachier-Lagrave már a megnyitásban gyalogot áldozott, Giri ellenfele időzavarát kihasználva bástyavégjátékban érvényesítette anyagi előnyét, 1,5-0,5-tel lépett tovább. Az orosz Peter Szvidler és a kínai Wei Yi, valamint az azeri Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Szergej Karjakin találkozókon pénteken rájátszás dönt.

1443093645

Bakuban szenzációs formában sakkozik az ukrán Pavel Eljanov. Az amerikai Hikaru Nakamura elleni párharcának második játszmájában sötéttel remizett. Eljanov 1,5-0,5-ös győzelemmel jutott tovább, és a vasárnap kezdődő elődöntőben az azeri Sahriyar Mamedgyarov és az orosz Szergej Karjakin meccs győztesével mérkőzik meg, világossal játssza a kétjátszmás mérkőzés első partiját.

1443093824

A 2004-ben és 2010-ben olimpiai aranyérmes válogatott tagja a Világkupán a kazah Rinat Jumabajevet, a török Alekxander Ipatovot és az orosz Alekszandr Griscsukot is 2-0-ra győzte le. Az orosz Dmitrij Jakovenkóval szemben két döntetlen után a „pótvizsgán” diadalmaskodott, majd a rajtlistán második Nakamurára mért vereséget. Kitűnő teljesítményének ékes bizonyítéka, hogy a 10 klasszikus játszmájából elért 8,5(!) pontjával + 34,4 Élő-pontnál tart, a virtuális világranglistán tizennyolc helyet javítva a tizennegyedik! Eldőlt, hogy a két amerikai nagymester, Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura a Grand Prix-sorozaton elért első és második helyével lett világbajnokjelölt.

1443093611

Kevésbé látványos, de eredményes a 21 éves holland Anish Giri szereplése, de ő is megőrizte eddig veretlenségét. A francia Maxime Vachier-Lagrave a Grünfeld védelmű partiban korán gyalogot áldozott, a cserék után Giri nyugodtan játszhatott anyagi előnyével. A bástyavégjátékban Vachier-Lagrave remiesélyt szalasztott el. Giri szabadgyalogja eldöntötte a parti, így a továbbjutás sorsát.

Meglepetésre az orosz Szergej Karjakin kedvező pozícióban már a 14. lépésben remit kínált az azeri Sahriyar Mamedgyarovnak. Pénteken folytatják csatározásukat, ahogy az orosz Peter Szvidler és a kínai Wei Yi is.

Két 25-25 perces rapidpartival kezdődnek a rájátszások, plusz 10-10 másodperc lépésenként. Újabb egálnál két 10-10 perc gondolkodási idejű játszma következne és 10-10 másodperc lépésenként. Ha ez sem döntene, akkor villámpartikat (5-5 perc és 3-3 másodperc) játszanak. Ha még mindig egál az eredmény, akkor a „hirtelen halál” játszma dönt. Világosnak 5, sötétnek 4 perce van, a 61. lépéstől 3-3 másodperc, utóbbinak a döntetlen is elegendő a továbbjutáshoz.