A koszovói Gjakovaban zajló 17. Európa-bajnokság harmadik fordulójában Berkes Ferenc remizett a fehérorosz Vladiszlav Kovalevvel, nagymesterünk nyerőesélyes állást rontott el. Prohászka Péter sötéttel a címvédő orosz Jevgenyij Najerrel osztozott meg a ponton. Antal Gergely a koszovói Enver Berisha ellen nyert. Kilencen értek el mesterhármast, Berkes huszonhét társával együtt 2,5 pontos, Prohászka és Antal 2-2 pontot gyűjtött. A 11 fordulós viadalról huszonhárman kvalifikálják magukat a jövő évi Világkupára.

bannereicc

Újabb értékes döntetlennel folytatta szereplését Prohászka Péter. A címvédő orosz Jevgenyij Najerrel, az idei Aeroflot-verseny győztesével sötéttel remizett. Nem véletlen, hogy az orosz sakkozó maga kínálta a békekötést, kezdeti kis előnyét a spanyol megnyitású partiban Prohászka pontos játékának köszönhetően elfogyott.

Joggal bosszankodhat Berkes Ferenc. A fehérorosz Vladiszlav Kovalevvel szemben a Caro-Kann védelem egyik ritkább változatában előnybe került. Amikor bástyájával betört a második sorra egyre jobb lett a pozíciója, ráadásul ellenfele súlyos időzavarba is került. Berkes többször is még nagyobb feladat elé állíthatta volna a fehérorosz sakkozót, majd a döntő előnyt jelentő folytatást is kihagyta, kényszerű örökös sakk lett a vége. Berkes következő partiját az angol David Howell ellen győztes grúz Tornike Szanikidzevel játssza.

Antal Gergely játszmáját nem közvetítették, kötelező győzelmet aratott. A 2013-as kontinensviadalon elsőként végzett ukrán Alekszander Mojszejenkoval folytatja.

Kilencen nyerték meg harmadik partijukat is. A lengyel Radoslaw Wojtaszek a szicíliai védelem rejtelmeiben jobban tájékozódott. Az orosz Makszim Matlakov a nyitásból nem hozott ki előnyt, de Benjamin Bok a végjátékban sokat hibázott. Az orosz testvérharcban Erneszto Inarkijev sötéttel volt eredményes. Az örmény Zaven Andriaszjan a rutinos, sok csatát megélt orosz Alekszej Drejevre mért vereséget.

Az élcsoportban a 3. forduló eredményei:

Constantin Lupulescu (román, 2620, 2) – Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2722, 2)  0 – 1

Ivan Salgado Lopez (spanyol, 2618, 2) – Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2715, 2) döntetlen

Makszim Matlakov (orosz, 2693, 2) – Benjamin Bok (holland, 2614, 2)  1 – 0

Laurent Fressinet (francia, 2692, 2) – Alekszander Zubov (ukrán, 2612, 2)  döntetlen

Denisz Hiszmatullin (orosz, 2609, 2) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2686, 2)  0 – 1

Mustafa Yilmaz (török, 2603, 2) – Viktor Laznicka (cseh, 2667, 2)  döntetlen

Zaven Andriaszjan (örmény, 2602, 2) – Alekszej Drejev (orosz, 2662, 2)  1 – 0

Samvel Ter-Sahakjan (örmény, 2601, 2) – Baadur Zsobava (grúz, 2661, 2)  0 – 1

Alekszej Goganov (orosz, 2600, 2) – Ivan Saric (horvát, 2650, 2)  döntetlen

Alexander Ipatov (török, 2648, 2) – Ante Brkic (horvát, 2584, 2)  1 – 0

Daniil Dubov (orosz, 2644, 2) – Kaido Kulaots (észt, 2566, 2)  1 – 0

Mircea-Emilian Parligras (román, 2599, 2) – Jevgenyij Romanov (orosz, 2641, 2)  1 – 0

Vladiszlav Kovalev (fehérorosz, 2562, 2) – Berkes Ferenc (magyar, 2636, 2)  döntetlen

Robert Hovhanniszjan (örmény, 2632, 2) – Manuel Petroszjan (örmény, 2480, 2)  döntetlen

Zurab Sturua (grúz, 2548, 2) – Vlagyimir Oniscsuk (ukrán, 2628, 2)  1 – 0

Jevgenyij Najer (orosz, 2681, 1,5) – Prohászka Péter (magyar, 2593, 1,5)  döntetlen

Enver Berisha (koszovói, 2097, 1) – Antal Gergely (magyar, 2539, 1) 0 – 1