A Grand Chess Tour 2016 négy versenyből álló sorozatának utolsó tornáján, a London Chess Classic 2016 viadal ötödik fordulójában az összetett pontversenyen is vezető amerikai Wesley So az indiai exvilágbajnok Viswanathan Ananddal remizett, megőrizte éllovasi pozícióját. A holtversenyben második helyen állók közül az amerikai Hikaru Nakamura és az orosz Vlagyimir Kramnyik egymással küzdött meg, az exvilágbajnok feladványszerű motívum segítségével harcolta ki a döntetlent. Az amerikai Fabiano Caruana nyerőesélyt szalasztott el a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen. Az örmény Levon Aronjan és a holland Anish Giri is megosztozott a ponton. A forduló egyetlen győzelmét az angol Michael Adams aratta, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov negyedik vereségét szenvedte el. A szerdai pihenőnap után csütörtökön folytatódik a pontvadászat.

31510552211_01d76a24c9_z

A torna ötödik fordulója után az amerikai Wesley So változatlanul félpontos előnnyel vezet. Az indiai Viswanathan Anand megnyitási újítással lepte meg ellenfelét. So a tábla mellett praktikus döntést hozott, az alapos házielemzéssel szemben nem kockáztatott, riválisai is csak remiztek, éllovasi pozícióját a döntetlennel megőrizte.

31479669022_6cfea85152_z

Az amerikai Hikaru Nakamura és az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik játszmája a 17. lépésig a bakui sakkolimpián látott Eljanov-Kramnyik parti nyomán haladt, Nakamura más tervet választott. Kramnyik az érdekes csatát követő értékelésében hibának nevezte, hogy a küzdelem közepette nem tudta eldönteni, hogy remire játsszon-e, vagy megpróbáljon kockáztatva nyerésre. Kisebb időzavarban az időkontroll előtt apró hibáinak köszönhetően Nakamura esélyes állást játszhatott. Az exvilágbajnok remekül megtalálta az ellenesélyt, aktív védekezéssel ellensúlyozta világos vezérének veszélyesnek tűnő betörését. Kramnyik feladványszerű megoldást talált, pattkombináció segítségével kiharcolta a döntetlent.

Az amerikai Fabiano Caruana joggal bosszankodhat, előnybe került a francia Maxime Vachier-Lagrave elleni partijában, de hibás kombinációval remire rontotta oly sokat ígérő állását. Kihagyta a nagy lehetőséget, hogy befogja honfitársát, So-t, akivel a hatodik játéknapon mérkőzik meg.

30816143393_0ce2dcae26_z

A forduló egyetlen győzelmét az angol Michael Adams aratta, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov negyedszer szenvedett vereséget. Topalov királya középen rekedt, ez végzetesnek bizonyult, Adams első nyerésének örülhetett.

Az örmény Levon Aronjan és a holland Anish Giri gyorsan remizett. A mezőny legfiatalabb tagja, a 22 esztendős Giri ötödik döntetlenét könyvelhette el.

Az 5. forduló eredményei:
Levon Aronjan (örmény, 2785) – Anish Giri (holland, 2771) döntetlen (Grünfeld védelem, 20)
Wesley So (amerikai, 2794) – Viswanathan Anand (indiai, 2779) döntetlen (Vezércsel, 36)
Michael Adams (angol, 2748) – Veszelin Topalov (bolgár, 2760) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 33)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2779) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2809) döntetlen (Vezércsel, 61)
Maxime Vachier-Lagrave(francia, 2804) – Fabiano Caruana (amerikai, 2823) döntetlen (Orosz huszárjáték, 34)