Novoszibirszkben a 66. női szuperbajnokság utolsó fordulója előtt már bajnokként köszönthették Alekszandra Kosztenjukot. Az exvilágbajnoknő Izgalmas, fordulatokban gazdag csatában nyerte meg tízedik partiját Jevgenyija Ovod ellen, megőrizte másfél pontos előnyét Natalija Pogonyina és Anasztaszia Bodnaruk előtt. Kosztenjuk pályafutása második bajnoki címét szerezte meg, először 2005-ben győzött. A dobogós helyezések sorsát az utolsó forduló dönti el. A férfiak viadalán félpontos előnnyel holtversenyben vezet Vlagyimir Fedoszejev és Alekszandr Rjazancev. A 21 éves Fedoszejev győzött, Rjazancev remizett a mai játéknapon. Riválisaik játszmái sorban döntetlennel fejeződtek be. A bajnoki cím sorsát holtverseny esetén rájátszás döntené el.

6ca860b794ee9028c26299fd6185b9bd

Egy fordulóval a befejezés előtt már bajnokként ünnepelhették Alekszandra Kosztenjukot, a férfiak szuperbajnokságán az utolsó játéknapra maradt a döntés.

88c412b9c94269ce9338616afb70c57b

Holtversenyben vezet Vlagyimir Fedoszejev és Alekszandr Rjazancev. A hazai pályán játszó Dmitrij Bocsarov a Caro-Kann védelmű partiban gyorsan hátrányba került, Fedoszejev gyalogot nyert. Bocsarov időzavarban ellenjátékhoz jutott, fenyegetéseit Fedoszejev hárította, második győzelmét aratta, mindkét sikerét a Caro-Kann védelem ellen érte el.

Lépésismétléses döntetlen született Alekszandr Rjazancev és Alekszandr Griscsuk játszmájában.

Nem túl meggyőző játékot láttunk a hétszeres bajnok Peter Szvidlertől a legfiatalabb résztvevő Grigorij Oparinnal szemben. Szvidler kezdeményezésért gyalogot áldozott, de pontos játékkal ellenfele előnybe kerülhetett volna. Egy elsietett cserének köszönhetően Szvidler ellenjátékhoz jutott, vezérét is leáldozva örökös sakkot kényszerített ki.

Békés partit játszott az olasz megnyitásban Jevgenyij Tomasevszkij és Dmitrij Jakovenko. Gyalogelőnyét nem tudta győzelemig fokozni Erneszto Inarkijev. Többször is nyerhetett volna Alekszej Goganov, bánhatja, mert nyeréssel holtversenyes harmadikként várhatta volna a befejező játéknapot.

A 10. forduló eredményei:
Erneszto Inarkijev (2732) – Nyikita Vityjugov (2721) döntetlen (Spanyol megnyitás, 76)
Peter Szvidler (2745) – Grigorij Oparin (2617) döntetlen (Angol megnyitás, 32)
Vlagyimir Fedoszejev (2665) – Dmitrij Bocsarov (2611) 1 – 0 (Caro-Kann védelem, 42)
Jevgenyij Tomasevszkij (2724) – Dmitrij Jakovenko (2714) döntetlen (Olasz megnyitás, 40)
Alekszandr Rjazancev (2651) – Alekszandr Griscsuk (2752) döntetlen (Királyindiai védelem, 31)
Dmitrij Kokarev (2636) – Alekszej Goganov (2635) döntetlen (Spanyol megnyitás, 76)

1-2. Vlagyimir Fedoszejev és Alekszandr Rjazancev 6 pont
3-6. Jevgenyij Tomasevszkij, Alekszandr Griscsuk, Peter Szvidler és Dmitrij Jakovenko 5,5
7-8. Alekszej Goganov és Nyikita Vityjugov 5
9-11. Grigorij Oparin, Dmitrij Kokarev és Erneszto Inarkijev 4,5
12. Dmitrij Bocsarov 2,5

69. Orosz férfi szuperbajnokság, Novoszibirszk, 2016. október 15-28. kat. XVIII (2684)

ba7b72ff2b6b21fb83fa709443312fa3

Egy fordulóval a befejezés előtt már bajnokként köszönthették Alekszandra Kosztenjukot. Nagyon nehéz partiban, bonyodalmakban gazdag, de hátrányos pozícióból győzte le Jevgenyija Ovodot. A francia védelmű játszmában Szása királyszárnyi akciója kifulladt, sötét konszolidálta állását, és a vezérszárnyon kezdeményezéshez jutott. Kosztenjuk a nehéz állásban is megőrizte hidegvérét, és ellenfele súlyos időzavarában kiegyenlítette esélyeit, majd kölcsönös pontatlankodás után megnyerte az ütközetet.

A 32 esztendős Alekszandra Kosztenjuk másodszor lett bajnok, 2005-ben győzött először, 2000-ben és 2004-ben ezüstérmes volt. A háromszoros olimpiai bajnoknő – 2010, 2012, 2014 – 2001-ben már világbajnoki döntőt játszott Moszkvában, a kínai Zsu Csen rájátszásban győzte le, hét évvel később Nalcsikban a 14 éves Hou Ji-fan legyőzésével lett világbajnoknő. 2004-ben Európa-bajnoki címet szerzett, négyszer – 2007, 2009, 2011, 2015 – az orosz válogatottal aranyérmes az Európa-bajnokságon. Kosztenjuk a jelentős pénzdíj mellé még az Orosz Sakkszövetség hivatalos szponzora, a Renault orosz kirendeltsége által a bajnoknak felajánlott Renault Captur gépkocsi boldog tulajdonosa is lett.

captur-signature-jpg-ximg-l_full_m-smart

A dobogós helyekért még nyílt a küzdelem, Natalija Pogonyina és Anasztaszia Bodnaruk lépéselőnyben van, egy ponttal előzik meg üldözőiket. Pogonyina a támadást túlzottan erőszakoló Alina Kaslinszkaja ellen nyert. Sötét tisztáldozattal rohamozott, Natasa higgadtan hárította a kísérletet.

Bodnaruk a lépésismétlést elkerülő címvédőt, Alekszandra Gorjacskinát győzte le. Az Aljechin védelemben ellenkező oldalra sáncoltak. Bonyolult középjátékban Bodnaruk gyalogot nyert, előnyét érvényesítette. Holtverseny esetén a több játszmát sötéttel játszót részesítik előnyben, amennyiben ez egyenlő, akkor a Berger-Sonneborn számítás dönt.

Ötödik győzelmét érte el Valentyina Gunyina. A középjátékban Alisza Galljamova rossz tervet választott, meggyengült királyállása ellen Gunyina döntő támadást indított.

Már korán minőséget áldozott Jekatyerina Ubijennih, támadását Darja Csarocskina hárította, de a 39. lépésben nagyot hibázott. Világos remizhetett volna, de rossz sakkot adott, a játszmát végül elvesztette.

Korai vezércserét láttunk Darja Pusztovojtova és Olga Girja partijában, végig kiegyenlített volt az összecsapásuk, nem is születhetett más eredmény, mint a játéknap egyetlen döntetlene.

Alekszandra Kosztenjuk (2737) – Jevgenyija Ovod (2362) 1 – 0 (Francia védelem, 91)
Anasztaszia Bodnaruk (2463) – Alekszandra Gorjacskina (2460) 1 – 0 (Aljechin védelem, 60)
Darja Pusztovojtova (2386) – Olga Girja (2446) döntetlen (Szláv védelem, 65)
Natalija Pogonyina (2484) – Alina Kaslinszkaja (2462) 1 – 0 (Vezércsel, 35)
Alisza Galljamova 2450) – Valentyina Gunyina (2535) 0 – 1 (Vezérindiai védelem, 33)
Jekatyerina Ubijennih (2346) – Darja Csarocskina (2366) 0 – 1 (Holland védelem, 83)

12. Jekatyerina Ubijennih 2

66. Orosz női szuperbajnokság, Novoszibirszk, 2016. október 15-28. kat. VIII (2441)