A bakui Világkupán orosz döntő lesz. A mai rájátszásban Szergej Karjakin legyőzte az ukrán Pavel Eljanovot. Az első rapidpartiban Eljanov nyert, Karjakin szintén világossal játszva visszavágott. Következtek a 10-10 perces játszmák. Az ukrán nagymester jobb állásban fatális hibát vétett, de vesztése után sötéttel anyagi előnyével nyerésre állt. Karjakin kihasználta ellenfele figyelmetlenségét, háromszori tükörképpel döntetlent igényelhetett. Összesítésben 3,5 – 2,5-ös győzelemmel jutott a döntőbe, s egyúttal világbajnokjelölt lett. Peter Szvidler elleni négyjátszmás döntője csütörtökön kezdődik.

r8_22-604x402

Sorozatban harmadszor lesz orosz győztese a Világkupának. Négy éve Hanti-Manszijszkban Peter Szvidler győzött, a döntőben 2,5 – 1,5-re Alekszandr Griscsukot győzte le. 2013-ban az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik diadalmaskodott, 2,5 – 1,5-re nyert Dmitrij Andrejkin ellen. Bakuban Peter Szvidler és Szergej Karjakin találkozik a fináléban. Az egyik nagy célt már mindketten teljesítették, világbajnok-jelöltként vívják meg csütörtöktől négyjátszmás csatájukat.

Az ötszörös olimpiai bajnoki Peter Szvidler „páholyból” nézhette ukrán színekben 2004-ben olimpiai bajnoki címet szerzett, öt éve honfitársa, Szergej Karjakin viaskodását egykori csapattársa, Pavel Eljanovval szemben.

watermark

A rájátszás 25-25 perces partikkal kezdődött, az elsőben Eljanov vezethette a világos bábukat. Karjakin a kritikus állásban vezérével gyalograblásra indult, Eljanov pontos játékkal használta ki a hibás akciót, tisztet nyert, vezetést szerzett.

A 25 éves Karjakin már többször bizonyította, hogy mentálisan igen jól felkészült. Nem esett kétségbe, nyugodt pozíciós játékra rendezkedett be. Időelőnye fontos tényező volt, aktív bástyája mellett futója is jobb volt ellenfele huszárjánál. Eljanov nem tudta megmenteni hátrányosabb állását.

Az újabb színsorsolás is Eljanovnak „kedvezett”, világossal kezdhette a 10-10 perces játszmákat, ahol szintén 10-10 másodperc volt lépésenként a bónuszidő. Egyenlő esélyű pozícióban Karjakin jelentős időhátrányba került, passzív lépésekkel átengedte a kezdeményezést. Az ukrán sakkozót kissé elragadta a hév, jobb végjáték helyett támadni próbált, de vesztére tette, fatális hibát vétett. Karjakin elmulasztotta a gyorsabb nyerést, de döntő anyagi előnyt szerzett.

watermark1

Szergej Karjakin világossal játszhatta a mai negyedik összecsapást, de a győzelem küszöbén kis híján megbotlott. Pavel Eljanov kezdeményezéshez jutott, királyszárnyi akcióval előnyt szerzett. Hosszas manőverezés után döntőnek látszó előnybe került, a kölcsönös kapkodásban azonban ő bírta kevésbé a feszültséget, fölényes állását elrontotta, majd a végjátékban Karjakin jogosan igényelte a háromszori tükörképet, a döntetlennel megnyerte a párharcot, döntőbe jutott.

Pavel Eljanov a Világkupa egyik legnagyobb meglepetését okozta kitűnő játékával, eredményes szereplésével. Teljesítményét a 12 klasszikus játszmából szerzett 9,5 pont és a + 35,6 Élő-pont hűen tükrözi, tizenkilenc helyet javított a virtuális világranglistán!

Az elődöntő rájátszásának eredménye:
Pavel Eljanov (ukrán, 2717) – Szergej Karjakin (orosz, 2762) 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0(v), 0 – 1, 0 – 1(v), döntetlen)

A döntő párosítása:
Peter Szvidler (orosz, 2727) – Szergej Karjakin (orosz, 2762)

Peter Szvidler útja a döntőig:

Emre Can (török, 2531) – Peter Szvidler 0,5 – 1,5 (0 – 1, döntetlen)

Peter Szvidler – Liviu Dieter Nisipeanu (német, 2678) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen)

Tejmur Radzsabov (azeri, 2738) – Peter Szvidler 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)

Peter Szvidler – Veszelin Topalov (bolgár, 2816) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)

Peter Szvidler – Wei Yi (kínai, 2734) 3,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen,1 – 0)

Anish Giri (holland, 2793) – Peter Szvidler 0,5 – 1,5 (0 – 1, döntetlen)

Szergej Karjakin útja a döntőig:

Szergej Karjakin – Ermes Espinoza Veloz (kubai, 2495) 2 – 0

Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662) – Szergej Karjakin 2 – 4 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1)

Szergej Karjakin – Yu Yangyi (kínai, 2721) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)

Dmitrij Andrejkin (orosz, 2720) – Szergej Karjakin 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen)

Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2736) – Szergej Karjakin 2 – 4 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1)

Pavel Eljanov (ukrán, 2717) – Szergej Karjakin 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen)