A Moszkvában zajló X. Tal-emlékverseny harmadik fordulójának szenzációja, hogy az orosz derbin Jan Nepomnjacsij kitűnő pozíciós játékkal legyőzte exvilágbajnok honfitársát, Vlagyimir Kramnyikot, aki időzavarban nagyot hibázott. Az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov rendkívül kreatív játékkal nyert a torna doyenje, az izraeli Borisz Gelfanddal szemben. A holland Anish Giri hosszas manőverezéssel végül győzelemig fokozta előnyösebb állását az orosz Jevgenyij Tomasevszkij ellen. Döntetlennel zárult a kínai Li Chao és Viswanathan Anand, valamint az örmény Levon Aronjan és az orosz Peter Szvidler összecsapása. Nepomnjacsij és Giri félpontos előnnyel vezet Anand előtt, a viadal negyedik játéknapján többek között az „örökrangadóra” kerül sor, Kramnyik és Anand csatájára.

nepo01-2

A Tal-emlékverseny harmadik fordulójában három partiban született döntés. A szenzációt Jan Nepomnjacsij győzelme jelentette, a bakui sakkolimpián bronzérmes orosz válogatott két legeredményesebb sakkozójának összecsapásán legyőzte az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikot. A 26 éves nagymester igazán a bonyolult állásokat kedveli, már a megnyitási változat kiválasztása is meglepetést jelentett, de leginkább érett pozíciós játéka. A sorozatos cserék után létrejött állásban minimális előnye volt, de megtalálta azt a folytatást, amivel az időzavarba került Kramnyiknak a legtöbb problémát okozhatta. Az idő szorításában az exvilágbajnok nagyot hibázott, Nepomnjacsij két könnyűtisztje a bástyával szemben sikerrel támogatta szabadgyalogjának előrenyomulását, ami győzelméhez vezetett.

mamedyarv01

Tetszetős játékkal nyert az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov. A megnyitáselméleti felkészültségéről híres izraeli Borisz Gelfand ellen ritkább változatra szavazott, kreatív játéka még rutinos ellenfelének is gondokat jelentett. A sötét királyállás súlyos meggyengítése után a világos haderő dominanciája eldöntötte a parti sorsát, a három évvel korábbi tornán oly remekül játszó Gelfand második vereségét szenvedte el, Mamedgyarov a második fordulós vesztése után azonnal javított.

giri01-1

A pozíciós játékot kedvelők bizonyára élvezték, hogy a holland Anish Giri erőfeszítéseit siker koronázta. Az orosz Jevgenyij Tomasevszkij nem bírta ki a pozíciójára nehezedő, változó erejű nyomást, döntő hibát vétett.

Az örmény Levon Aronjan és az orosz Peter Szvidler a Grünfeld védelem egyik divatos változatában csatázott. Aronjan választott más tervet, mint két éve Magnus Carlsen az amerikai Fabiano Caruanával vívott partijában. Világos jobban állt, amikor a vezércserével kiengedte előnyét.

A kínai Li Chao és az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand Nimzoindiai védelmű játszmájában kiegyenlített erők küzdelmét láttuk, ami végül lépésismétléssel lett döntetlen.

talbanner

A 3. forduló eredményei:
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2740) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2808) 1 – 0 (Angol megnyitás, 47)
Levon Aronjan (örmény, 2795) – Peter Szvidler (orosz, 2745) döntetlen (Grünfeld védelem, 41)
Anish Giri (holland, 2755) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2731) 1 – 0 (Vezérgyalog megnyitás, 82)
Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2761) – Borisz Gelfand (izraeli, 2743) 1 – 0 (Vezérindiai védelem, 28)
Li Chao (kínai, 2746) – Viswanathan Anand (indiai, 2776 döntetlen (Nimzoindiai védelem, 31)

1-2. Jan Nepomnjacsij és Anish Giri 2,5 pont