Szocsiban a kieséses rendszerű világbajnokságon a második forduló második játszmáira került sor. Sikeres napot zártak a hazai nagymesternők, négyen már a nyolcaddöntő küzdelmeit várhatják. Az aranyérmes válogatott tagja, Natalija Pogonyina a rajtlistán második kínai Ju Wenjun ellen nyert, az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk is a nagy rivális sakknemzet képviselőjét, Shen Yangot búcsúztatta. Valentyina Gunyina kettős győzelemmel jutott tovább, a másik orosz rangadón Alisza Galljamova diadalmaskodott. Az indiai Humpy Koneru is kettős győzelemmel lépett tovább, öt továbbjutó hely sorsa a vasárnapi rájátszáson dől el. A játéknapon az orosz miniszterelnök, Dmitrij Medvegyev a FIDE elnöke, Kirszan Iljumzsinov kíséretében megtekintette a vb-t.

IMG_2692

A békésebb hangulata első játszmák után a második partik jóval érdekesebb csatákat hoztak. Csak két gyors döntetlen született, az ukrán Marija Muzicsuk és a lengyel Monika Socko, valamint az ukrán Inna Gaponenko és a bolgár Antoaneta Sztefanova a továbbjutásért a gyorsabb tempójú játszmákra bízta.

IMG_4287

A kínai sakkozónők fekete napot zártak. A vb eddigi legnagyobb szenzációjaként a rajtlistán második Ju Wenjun búcsúzni kényszerült. Az orosz olimpiai aranyérmes csapat negyedik táblása, Natalija Pogonyina nagy csatában győzte le. Még két kínai sakkozónő számára ért véget a vb, Shen Yang az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjukkal szemben elremizte a második partit, de az elsőt világossal elvesztette.

Tan Zongyi és a grúz Lela Zsavahasvili összecsapása kisebb krimi volt, mindketten hallucináltak, rosszul számoltak, Zongyi leüthette volna az átváltozási mezőt védő futót, ehelyett bemattolták. A 17 éves Lei Tingije másodszor is kikapott az indiai Humpy Konerutól. Zhao Xue nehezen, de nyert a grúz Salome Melia ellen, Huang Qian rapidozik a grúz Bela Hotenasvilivel.

IMG_4246

Továbbjutott a viadal doyenje, a svéd Pia Cramling, a legfiatalabb résztvevő, a 16 éves orosz Alekszandra Gorjacskina búcsúzott, túlzottan is passzívan játszott az ukrán Anna Muzicsuk ellen, időzavarban döntő hátrányba került.

Négy orosz nagymesternő a nyolcaddöntőben. Kosztenjuk és Pogonyina mellett Valentyina Gunyina és Alisza Galljamova folytathatja a csatározást. Galljamova elnöki szabadkártyával játszik, honfitársnőjét, az esélyesebbnek számtó Tatjana Koszincevát győzte le. Gunyina csapattársát, Olga Girjával szemben kettős győzelmet ért el. Az orosz Jekatyarina Kovalevszkaja az első parti elvesztése után mindent megpróbált a kiegyenlítésért, de a litván Viktorija Cmilyte kölcsönös időzavarban remivel biztosította a továbblépését. A grúz Meri Arabidze visszaverte a kubai Yaniet Marrero Lopez erőszakos támadási kísérletét, ellentámadása anyagi előnnyel zárult.

Az előző kieséses rendszerű világbajnokság győztese, az ukrán Anna Usenyina „pótvizsgázik”, a francia Marie Sebag kellemetlen perceket is okozott ellenfelének. Az indiai Dronavalli Harika három éve elődöntős volt, akkor is nagymamája kísérte el. A „nagyi” békésen üldögél a versenyterem egyik sarkában, csak néha áll fel, hogy megpróbálja megfejteni unokájának állásában rejlő lehetőségeket. Harika és az amerikai Irina Krush is folytatja a csatározást.

Öt továbbjutó hely sorsa a vasárnapi rájátszáson dől el. A csatározás két 25-25 perces rapid partival kezdődik, 10-10 másodperc bónusszal, ha ez sem dönt akkor két 10-10 perces parti következik, ekkor is 10 másodperc a ráadás. 3-3-nál tovább gyorsul a tempó, 5-5 perc és 3-3 másodperc lépésenként. 4-4-nél a „hirtelen halál” játszmára kerül sor, sötétnek remifórja van, igaz 4 perce világos 5 percével szemben.

A második forduló eredményei:
1 Lei Tingije (kínai, 2444) – Humpy Koneru (indiai, 2581) 0 – 2
2 Ju Wenjun (kínai, 2557) – Natalija Pogonyina (orosz, 2456) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)
3 Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2456) – Anna Muzicsuk (ukrán, 2552) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)
4 Viktorija Cmilyte (litván, 2530) – Jekatyerina Kovalevszkaja (orosz, 2438) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)
5 Shen Yang (kínai, 2459) – Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2529) 0,5 – 1,5 (0 – 1, döntetlen)
6 Valentyina Gunyina (orosz, 2528) – Olga Girja (orosz, 2459) 2 – 0
7 Salome Melia (grúz, 2459) – Zhao Xue (kínai, 2527) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)
8 Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Monika Socko (lengyel, 2463) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB
9 Inna Gaponenko (ukrán, 2384) – Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2522) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB
10 Bela Hotenasvili (grúz, 2513) – Huang Qian (kínai, 2473) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB
11 Ketevan Arahamija-Grant (skót, 2379) – Pia Cramling (svéd, 2495) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)
12 Dronavalli Harika (indiai, 2492) – Irina Krush (amerikai, 2477) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB
13 Meri Arabidze (grúz, 2374) – Yaniet Marrero Lopez (kubai, 2322) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)
14. Tan Zhongyi (kínai, 2487) – Lela Zsavahisvili (grúz, 2481) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)
15 Marie Sebag (francia, 2482) – Anna Usenyina (ukrán, 2486) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen) TB
16 Alisza Galljamova (orosz, 2484) – Tatjana Koszinceva (orosz, 2483) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)