A dortmundi 44. Sparkassen Chess Meeting szuperverseny negyedik fordulójában az egyetlen győzelmet a francia Maxime Vachier-Lagrave aratta. A német Rainer Buhmann a spanyol megnyitás Breyer-változatában sokáig jól tartotta magát, időzavarban azonban hibák sorozatával vesztett. Vachier-Lagrave félpontos előnnyel vezet. Az ukrán Ruszlan Ponomarjov az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik játszmája lépésismétléssel lett döntetlen. A német Liviu-Dieter Nisipeanu esélyt szalasztott el az orosz Jevgenyij Najer ellen. Az amerikai Fabiano Caruana nem tudott előnyt kicsiholni a kubai Leinier Dominguez Perezzel szemben. A pihenőnap után pénteken az ötödik fordulóra kerül sor, amelynek fénypontja a Kramnyik-Caruana összecsapás lesz.

Buhmann_-_Vachier-Lagrave

A viadal negyedik játéknapja után némi hiányérzetünk van, nem láttunk látványos partit, olyan támadást, taktikai csapásokat, amelyek elkápráztatják a sakkrajongókat. A francia Maxime Vachier-Lagrave aratta az egyetlen győzelmet, ehhez az időzavarba került német Rainer Buhmann hathatós segítséget nyújtott. Időzavarban a vezérrel ütött c5-re, a 30…Bxc5 egyenlő esélyeket biztosított volna. A hiba után kártyavárként omlott össze a német sakkozó állása, a 35. lépésben újabb bakik után már kapitulált is.

Kramnik_-_Ponomariov

A 2014-es dortmundi verseny óta először nézett farkasszemet egymással Ruszlan Ponomarjov és Vlagyimir Kramnyik. A spanyol megnyitás berlini változatában az ukrán sakkozó legyőzte az orosz exvilágbajnokot. Ponomarjov ezúttal elkerülte a spanyolos elméleti párbajt, az ún. Semi-Tarrasch védelemben mérkőztek meg. Kramnyik új ötlettel rukkolt ki, a kritikus állásban világos a lépésismétlésre voksolt.

A címvédő Fabiano Caruana szekundánsának, az üzbég Rusztam Kaszimdzsanovak az ötletét játszotta meg az orosz huszárjátékban, a kubai Leinier Dominguez Perez a célul kitűzött döntetlent elérte.

A német Liviu-Dieter Nisipeanu gyalogelőnyös pozíciójában gyanútlan volt, elhibázott gyaloglépésére az orosz Jevgenyij Najer aktivizálhatta bástyáit, kiegyenlítette esélyeit.

A 4. forduló eredményei:
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2798) – Rainer Buhmann (német, 2653) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 35)
Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2706) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2812) döntetlen döntetlen (Semi-Tarrasch védelem, 27)
Fabiano Caruana (amerikai, 2810) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2713) döntetlen (Orosz huszárjáték, 37)
Liviu-Dieter Misipeanu (német, 2674) – Jevgenyij Najer (orosz, 2687) döntetlen (Vezércsel, 44)

H. Név Élő FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pont Perf.