Csitában befejeződött a 68. férfi és a 65. női orosz szuperbajnokság, új győzteseket avattak. A 16 esztendős Alekszandra Gorjacskina a tavalyi bajnokságon már bronzérmes volt, ezúttal az orosz női sakkozás legnagyobb reménysége egypontos előnnyel végzett az élen. Meglepetés Anasztaszia Bodnaruk ezüstérme is, az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuknak be kellett érnie a bronzéremmel, a tavalyi sakkolimpián aranyérmes csapattársai, Valentyina Lahno, Katyerina Lahno, Olga Girja és Natalija Pogonyina összesen tizenhárom partit vesztettek! A férfiak viadalán Jevgenyij Tomasevszkij okos versenyzéssel ért elsőként célba, Szergej Karjakin és Nyikita Vityjugov is megőrizte veretlenségét. A hétszeres bajnok Peter Szvidler a nagy csalódás, a 17 éves Vladiszlav Artyemijev a hajrában dobogós helyezési reményt rontott el.

champions

Az új férfi bajnok Jevgenyij Tomasevszkij a 2014/15-ös Grand Prix-sorozat utolsó versenye előtt még vezette az összetett pontversenyt, két éve a Világkupán elődöntős volt, s még számos jó eredményét idézhetném fel, így nem nevezhetjük meglepetésnek pályafutása első bajnoki aranyérmét. Veretlenül ért célba, esélyeit jól kihasználta, remek megnyitáselméleti felkészültségének köszönhetően kényelmes állásokat játszhatott.

Az ukrán színekből 2010-ben „átigazolt” Szergej Karjakin nyeréssel indult, de ötös remiszériája után Tomasevszkij elsőségét nem tudta veszélyeztetni, hullámzó teljesítményt nyújtott az elmúlt egy évben, örülhet az ezüstéremnek. A riválisok kedvező eredményei is hozzásegítették Nyikita Vityjugovot a harmadik helyhez.

A hajrában megingott a kezdetben Fortuna által is támogatott 17 esztendős Vladiszlav Artyemijev, a dobogós helyért küzdve utolsó két partiját elvesztette.

A hétszeres bajnok Peter Szvidler egy pillanatig sem volt versenyben mgas helyezésért, ahogy a címvédő Igor Liszijnek sem volt esélye tavalyi váratlan sikerének megismétlésére. A tavalyi kontinensbajnok Alekszandr Motiljev sereghajtóként zárt.

A mezőnyből heten, Tomasevszkij, Karjakin, Vityjugov, Jakovenko, Szvidler, Liszij és Motiljev az előző Világkupáról, a kontinensbajnokságokról és Élő-pont alapján kvalifikálta magát a bakui Világkupára.

3.Nyikita Vityjugov 6,5
4-7. Vladiszlav Artyemijev, Dmitrij Jakovenko, Denisz Hiszmatullin és Daniil Dubov 5,5
8-10. Ivan Bukavsin, Peter Szvidler és Igor Liszij 5
11-12. Alekszandr Motiljev és Ildar Hajrullin 4

68. Orosz szuperbajnokság, 2015. augusztus 9-20. kat. XVIII (2694)
12. Ildar Hajrullin g RUS 2662 0 ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 1 * 4 2595

Nagy szenzáció a rajtlistán csak ötödik junior világbajnoknő, a 17 éves Alekszandra Gorjacskina bajnoki címe. A tavalyi viadalon már bronzérmes volt, ezúttal egypontos előnnyel már a bajnoknak járó trófeát vehette át. Már az első fordulóban szerencsés kézzel sakkozott, a címvédő Vlantyina Gunyina nyerőesélyt elszalasztva vesztett. Gorjacskina veretlenségét nem tudta megőrizni, hat győzelme, a 23 Élő-pont is dicséri teljesítményét. Küzdőszelleme kifogástalan, ezt jól példázza utolsó fordulóban Katyerina Lahno ellen kiharcolt remije.

Az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk az utolsó játéknapon vesztette el veretlenségét, ő sem állt hadilábon itt-ott a szerencsével, de jóval jobb teljesítményt nyújtott, mint aranyérmes csapattársai, Valentyina Gunyina, Katyerina Lahno, Olga Girja és Natalija Pogonyina. A csapatkapitánynak, az olimpiai bajnok Szergej Rublevszkijnek főhet a feje, hogy kinek szavazzon majd bizalmat a novemberi csapat Európa-bajnokságra.

Meglepetés Anasztaszia Bodnaruk ezüstérme, taktikai megoldásokban bővelkedett a játéka. A világbajnokság döntősére, Pogonyinára nem ismertünk rá, a címvédő Gunyina négy partit is vesztett.