Derűs nap Trencsénben: a harmadik fordulóban mindkét magyar csapat diadalmaskodott. Az ellenfél, Szlovénia válogatottja a legalacsonyabb értékszámmal rendelkező együttese a mezőnynek, de manapság nincs könnyű győzelem. Fiú csapatunk szoros eredménnyel, lányaink nagy fölénnyel nyertek.
Bodrogi Bendegúz jól felkészülhetett Lavrencic ellen, mert sötéttel is agresszíven lépett fel a divatos olasz megnyitásban. Ellenfele megpróbálta Bendegúz gyalogállásának gyengeségeit kihasználni, de ez az ő állásában is hasonló gond volt. Kisebb közelharc után döntetlen lett.
Pásztor Balázs határozott nyerési szándékkal indította a partit. Ez a törekvése egészen a 32. lépésig sikerrel kecsegtetett, amikor nem az aktívabb tervet választotta. Goroshkov kiszabadult a leszorított helyzetéből, és kiegyenlítette pozícióhátrányát.
Pásti Áron izgalmas középjáték után, ellenfele időzavaros hibája révén nyerés közelébe jutott. Sajnos, az esélyét ő is elmulasztotta, és ez a játszma is remi lett.
Juhász Ágoston folytatta remek sorozatát, és harmadszor is diadalmaskodott. (A magyar csapat meccsein eddig egyedül ő állt fel győztesen az asztaltól.) Ezúttal azonban komoly ellenállást kellett leküzdenie, mert Skrbec az időellenőrzésig nagyon erősen sakkozott, kissé előnyösebb állást is elért. A 40. lépés után – vélhetően csapatérdekből – nyerési célból gyalogáldozatra szánta el magát. Ez Ágostonnak kedvező fordulatot jelentett. A kezdeményezés elakadt és mi szereztük meg a pontot, és egyúttal a meccsgyőzelmet is.
A lányok csatájában Terbe Zsuzsa kapta az első táblát, és remekül helytállt. Nyugodtan védekezett, amíg kellett, aztán átvette a kezdeményezést, és gyanútlan ellenfele hibáját kihasználva hirtelen nyert.
Demeter Dorina a megnyitásban szokatlan lépéssorrendet alkalmazva összezavarta a szlovént, aki elhanyagolta a vezérszárnyának fejlesztését. Ez a hiba hamar végzetes következményekkel járt nála. Nekünk öröm volt nézni, ahogy Dorina gyalogjai megindultak, és meg sem álltak az ellenfél alapsoráig. Szép győzelem!
Érdekesen alakult Tóth Lili partija a harmadik táblán. Bár a királyindiai védelemben gyakran alakul ki zárt állás, de az azért ritka, hogy a 28. lépésig egyetlen báb sem cserélődik le. Mivel ez sem hozott jelentős változást a teljesen összetolt gyalogszerkezetben, indokolt volt mindkét játékos részéről döntetlenben megegyezni. Ez számunkra a meccsgyőzelmet is jelentette.
Sulyok Eszti már a megnyitásban gyalogot nyert. Ellenfele foggal-körömmel védekezett, Eszternek kis gondot okozott az előny érvényesítése, de tökéletesen megoldotta.
Női válogatottunk 3,5-0,5-es győzelme reményt ad arra, hogy eséllyel pályázzon az érmes helyek egyikére.
A negyedik fordulóban a németek elleni jó eredmény mellett született néhány bravúros egyéni teljesítmény is. Fiaink 2-2-es döntetlent értek el, a lányok 3-1-re nyertek.
Bodrogi Bendegúznak a németek újonnan feltűnt tehetsége, Marius Deuer jutott ellenfélnek. A magyar fiú a középjátékban egy kis kombináció nyomán gyalogot vesztett, de ez még nem tűnt tragikusnak. A végjátékban azonban, ha lassan is, de érvényesült Capablanca klasszikus megfigyelése. (A bástya+huszár jobb a bástya+futónál a hasonló, egyoldali gyalogelőny érvényesítése során. L. Adorján-Ceskovszkij, Riga, 1979). Szerencsére mindez a németeknek csak a kiegyenlítést hozta el, mert a korábban befejeződött partikban előnyt szereztünk.
Pásti Áron, akit az idei, februári ifjúsági magyar bajnokság alatt nézőként magamban csak „villámkezű” fiúnak neveztem, érdekes játszmát nyert. Ermitsch elfelejtkezett a királyállás biztonságáról, miközben a távoli, szabad gyalogja bevitelére csoportosította vezérét és bástyáját, Áron pár tiszttel váratlanul rárontott a magányos királyára és bemattolta.
Pásztor Balázs simán tartotta az egált a nagyon óvatosan kezdeményezni vágyó Koellével szemben.
Nehezebb dolga volt Juhász Ágostonnak. A nyitásban kisebb hátrányba került, majd az érdekes végjátékban kölcsönös szabad gyalogok küzdelme alakult ki, ami végül igazságos döntetlent eredményezett.
A lányok győzelme meggyőzőnek tűnik, de voltak kritikus pillanatok.
Tóth Lili világossal klasszikus felépítést épített ki a szicíliai védelem scheveningenihez hasonló rendszere ellen. A távolból nem tudhatom biztosan, hogy szándékosan, vagy véletlenül minőségáldozatra kényszerült, de ez mindenesetre olyan jól sikerült, hogy hatalmas támadást kapott cserébe. Ezt kiválóan vezette, és látványos kombinációs megoldásokkal nyerte meg a partit. Lili stílusa sokat változott a budapesti olimpia óta, mindenképpen nagy előnyére.
Szép partiban győzött az első táblán Terbe Juli is. Gyalogáldozata után beszorította az ellenfél figuráit, és bár a támadás során követett el pontatlanságokat, végül nyert.
Sulyok Eszter, mint mindig, most is kiélezte a játékot. Két gyalog hátrányt is vállalt, de állandóan volt fenyegetése, ellenjátéka, ami felőrölhette ellenfele idegeit, mert az időzavarban egyre gyengébb lépéseket húzott, és Eszter, a „friss vezér taktikájával” (gyerekkoromban így neveztük, ha bevittünk egy gyalogot és az döntött) győzött. Nem lehetett könnyű a csapatkapitánynak a három játszma vérfagyasztóan időzavaros izgalmait közelről figyelni.
Dorina ezen a napon kikapott. Sajnos azt lehet mondani, hogy megérdemelten. A manőverező középjáték elején nem talált megfelelő tervet, és ellenfele kihasználta az elgyengülő gyalogszerkezetét. Bár még sokáig küzdött, a centrumgyalogja elvesztése után már nem volt esélye a megmenekülésre.
A 3-1-es győzelem nagyon szép, és a „gólarány” még komoly szerepet játszhat a végeredmény kialakulásában.
A mai napon csapataink Ausztria ellen játszanak.
Eredmények: Chess-Results Server Chess-results.com – Mitropa Cup 2025 Open