Tbilisziben az orosz Jevgenyij Tomasevszkij másfél pontos előnnyel nyerte meg a 2014/15-ös Grand Prix-sorozat harmadik versenyét. Az orosz nagymester a tornagyőzelemmel az összetett pontversenyben is átvette a vezetést. A GP-ről az első két helyezett harcolja ki a világbajnok-jelöltséget. A sorozat utolsó versenyét Hanti-Manszijszkban május 13-tól rendezik meg. A grúz fővárosban a GP-verseny utolsó fordulójában is hat döntetlen született, az orosz Dmitrij Jakovenko megőrizte második, az azeri Tejmur Radzsabov a harmadik helyét. Világranglistás helyezésük miatt is esélyesnek számító nagymesterek közül az orosz Alekszandr Griscsuk és Peter Szvidler mellett a holland Anish Giri és a francia Maxime Vachier-Lagrave is csalódást okozott.

_MG_2430

Tbilisziben nem a papírforma érvényesült, a rajtlistán csak a tízedik orosz Jevgenyij Tomasevszkij elsősége mellett honfitársa, Dmitrij Jakovenko második, az azeri Tejmur Radzsabov harmadik helyezése is meglepetést okozott. A dobogón végzett nagymesterek megőrizték veretlenségüket, Tomasevszkij öt győzelme minden elismerést megérdemel, Jakovenko két, Radzsabov egy győzelme is elegendő volt az érmes helyezéshez.

A nagy esélyesnek tartott orosz Alekszandr Griscsuk teljesítményének hű tükre a – 16,1 Élő-pont, amivel búcsút inthetett a + 2800-as elit klubnak. A holland Anish Giri sem tudott megbirkózni az esélyesség terhével, ahogy a francia Maxime Vachier-Lagrave is bukdácsolt a viadalon.

A befejező játéknapon ismét hat döntetlen született. A játszmák kisebb-nagyobb küzdelmek után értek véget pontosztozkodással. Tomasevszkij már páholyból játszhatta partiját, Giri és Griscsuk világossal az értékes GP-pontokért is küzdött, de minimális előnyük kevés volt a győzelem megszerzéséhez.

Az utolsó forduló eredményei:
Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2716) – Tejmur Radzsabov (azeri, 2731) döntetlen (Királyindiai védelem, 31)
Baadur Zsobava (grúz, 2696) – Dmitrij Andrejkin (orosz, 2737) döntetlen (Szláv védelem, 44)
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2733) – Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2705) döntetlen (Vezércsel, 31)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2810) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2775) döntetlen (Angol megnyitás, 50)
Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2759) – Peter Szvidler (orosz, 2739) döntetlen (Grünfeld védelem, 13)
Anish Giri (holland, 2797) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2726) döntetlen (Bogoindiai védelem, 63)

A verseny végeredménye:
1.Jevgenyij Tomasevszkij 8 pont
2. Dmitrij Jakovenko 6,5
3. Tejmur Radzsabov 6
4-7. Rusztam Kaszimdzsanov, Leinier Dominguez Perez, Anish Giri és Sahriyar Mamedgyarov 5,5
8-10. Alekszandr Griscsuk, Maxime Vachier-Lagrave és Baadur Zsobava 5