St. Louisban az örmény Levon Aronjan nyerte meg a 3. Sinquefield Kupát, a verseny a „Grand Chess Tour” második tornája volt. A befejező játéknapon Aronjan sötéttel remizett a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovval. Döntetlennel ért véget az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand és a norvég világbajnok Magnus Carlsen is. A világelsőnek kedvezett a második helyen előállt holtverseny, ez díjban és pontokban is megmutatkozott, a negyedik helyen áll az összesített pontversenyben, három pont a hátránya a vezető Topalovval szemben. Az amerikai Hikaru Nakamura fordulatos játszmában győzte le az orosz Alekszandr Griscsukot, ezzel harmadikként zárta szereplését. Megosztozott a ponton a francia Maxime Vachier-Lagrave és a holland Anish Giri. Az amerikai derbi Fabiano Caruana remire rontotta Wesley So elleni csatáját. Egy hét múlva kezdődik Bakuban a Világkupa, a sorozat utolsó versenyét Londonban rendezik meg december 3. és 15. között.

topalovaraonian01

A 3. Sinquefield Kupa utolsó fordulójában gyorsan eldőlt az első hely sorsa. A háromszoros olimpiai bajnok örmény Levon Aronjan tökéletes felkészülés eredményeként gond nélkül remizett a stavangeri győztessel, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovval. Az örmény nagymester remek formában játszotta végig a versenyt, hosszú hullámvölgynek vetett véget sikere, a tavalyi Tata Steel Chess szuperverseny óta először nyert tornát. A virtuális világranglistán ismét a top 10-ben, az egyik nagy esélyese a szeptember 10-én kezdődő Világkupának. Topalov kettős győzelemmel rajtolt, de előnyét elherdálta, gyengébb szereplése ellenére vezeti az összetett pontversenyt, Aronjan feljött a harmadik helyre.

carlsen08

A norvég világbajnok Magnus Carlsen ismét csalódást okozott, elsősorban kissé erőtlen játéka, két veresége újabb figyelmeztető jel a világelső számára. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Ananddal a spanyol megnyitás berlini változatában remizett. A második helyen előállt négyes holtverseny a világelsőnek kedvezett (első kritérium a győzelmek száma volt, majd az egymás elleni eredmény, végül a Berger pontszám), az összetett pontversenyben a negyedik, három pont a hátránya Topalovval szemben. Kiélezett küzdelem várható a sorozatot lezáró londoni versenyen.

nakamura02

Vegyes képet mutat az amerikai Hikaru Nakamura szereplése is. A befejező játéknapon fordulatos partiban nyert az orosz Alekszandr Gricsuk ellen, a fontos győzelemmel harmadik lett. Emlékezetes marad Wesley So elleni parádés nyerése. Griscsuk jóval eredményesebb lehetne, ha szabadulna krónikus időzavaraitól.

A francia Maxime Vachier-Lagrave és a holland Anish Giri megosztozott a ponton. Giri a tornagyőztes Aronjanhoz hasonlóan megőrizte veretlenségét, Stavangerben sem vesztett játszmát. Vachier-Lagrave formája sokat javult.

Az exvilágbajnok Viswanathan Anand két sötéttel elszenvedett vereséggel rajtolt, a torna doyenjének erejéből ezután csak hét döntetlenre futotta. Stavangeri nagyszerű játéka után nagy csalódást okozott.

Tavalyi bámulatos győzelme után immár amerikai színekben játszó Fabiano Caruana sokat hibázott, időzavarai döntően befolyásolták eredményét. A „házirangadón” Wesley So ellen is kecsegtető állást rontott el.

Magnus Carlsen és Viswanathan Anand kivételével valamennyien játszanak a bakui 128 résztvevős, kieséses rendszerű Világkupán, a rajtlistát Veszelin Topalov vezeti!

Az utolsó forduló eredményei:
Hikaru Nakamura (amerikai, 2814) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2771) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 77)
Viswanathan Anand (indiai, 2816) – Magnus Carlsen (norvég, 2853) döntetlen (Spanyol megnyitás, 36)
Veszelin Topalov (bolgár, 2816) – Levon Aronjan (örmény, 2765) döntetlen (Ragozin védelem, 31)
Fabiano Caruana (amerikai, 2808) – Wesley So (amerikai, 2779) döntetlen (Angol megnyitás, 50)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2731) – Anish Giri (holland, 2793) döntetlen (Spanyol megnyitás, 44)