Prágában Rapport Richárd 2,5 – 1,5-ös győzelmével fejeződött be a csehek legjobbjával, David Navarával vívott páros mérkőzése. Három döntetlennel indult a párharcuk, a negyedik játszmát Rapport sötéttel nyerte meg. A CEZ CHESS TROPHY 2016 gazdag programot kínált a sakkrajongók számára. Rapport Richárd szimultánja volt a nyitány, majd Navara és Rapport vakjátszmája következett, amit „élő sakkon” mutattak be a nézők számára, Ricsi győzött. A „sakk vonat” útját megörökítő film bemutatója, kiállítások színezték még a sakk népszerűsítését is szolgáló hagyományos fesztivált.

cez_chess_trophy_gal03_10

A sakkvilág legnagyobb sztárjai játszottak már a 2004-ben útjára indított CHESS TROPHY sorozaton. Az akkor még spanyol színekben játszó Alekszej Shirov volt az első ellenfél, egy év múlva a sakkozás 12. világbajnoka, Anatolij Karpov fogadta el a meghívást. 2006-ban az izraeli Borisz Gelfand, egy év múlva az angol Nigel Short látogatott a cseh fővárosba. 2008-ban Navara nyolcjátszmás rapidmeccset vívott az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal. Az ukrán Vaszilij Ivancsuk 2009-ben játszott Navarával, egy év múlva Polgár Judit és Navara rapidmeccse volt a fesztivál fénypontja. 2011-ben az indiai világbajnok Viswanathan Anandot köszönthették, majd az orosz Peter Szvidler volt a következő ellenfél. 2013-ban Navara a kínai világbajnoknő Hou Ji-fannal küzdhetett meg. Két éve az amerikai Hikaru Nakamura, tavaly Wesley So volt az ellenfél, 3,5-0,5-ös, illetve 3-1-es győzelem jelentette az amerikai sakkozók fölényét, Élő-pontokat is gyűjtöttek, Navara csak tapasztalatot…

A szervezők, a szponzorok erőfeszítéseinek, a sakkozás elkötelezett hívének, a holland bankár, a Prágában élő Bessel Kok támogatásának sikerét mutatja a fantasztikus névsor, ezüstérmes olimpikonunk meghívása eddigi eredményeinek, érdekes sakkjának elismerése. A világranglistán 19. David Navara és a 25. Rapport Richárd a párharc előtt háromszor vívtak meg, a csehek legjobbja volt mindháromszor eredményes. A klasszikus tempójú partikat beszámítják az Élő-pontokba.

cez_chess_trophy_gal11_01

A mérkőzés első játszmájában Rapport vezette a világos bábukat. A kitűnő taktikus Navara ellen pozíciós síkra terelte a küzdelmet, korai vezércserét követően végig kézben tartotta a játék irányítását, minimális előnyét azonban nem tudta győzelemig fokozni.

A második partiban némi meglepetésre nagymesterünk az Aljechin védelmet játszotta meg. Navara királyszárnyi akcióval próbálkozott, Rapport gyalogáldozattal átvette a kezdeményezést. Már az időkontroll után remek esélyt szalasztott el, Navara örülhetett a döntetlennek.

A harmadik összecsapás sem nélkülözte a bonyodalmakat, Ricsi királya középen rekedt, ezt próbálta Navara kihasználni, a küzdelem hőfoka a vezércserével csökkent, harmadszor is megosztoztak a ponton.

chessvideo

A negyedik partiban az Aljechin védelmet játszó Rapport Richárd győzött. David Navara erőltette a királyszárnyi akciót, Ricsi királyállásának azonban nem volt gyengesége. A cseh nagymester a 23. lépésben nagyot hibázott, sakkozónk egyre nagyobb előnyt ért el, könnyedén játszva gond nélkül megnyerte a játszmát, s ezzel a páros mérkőzést. Rapport Richárd 5,8 Élő-ponttal is gazdagodott, a virtuális világranglistán a 20. helyezett!

cez_chess_trophy_gal09_05

A páros mérkőzés végeredménye:
David Navara (cseh, 2744) – Rapport Richárd (magyar, 2731) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)
(Rapport Richárd – David Navara döntetlen (Angol megnyitás, 42)
David Navara – Rapport Richárd döntetlen (Aljechin védelem, 54)