Ningboban rendezik meg a hagyományos kínai-orosz mérkőzést, ahol schveningeni rendszerben öt-öt táblán csatázik női és a férfi válogatottjuk. A presztízsmeccsen korábban hétszer kínai siker született. A kilencedik összecsapást villámverseny vezette be, ahol kettős kínai siker született, a férfiak 26-24-re, a nők 28-22-re győztek. Mától klasszikus gondolkodási idő mellett mérik össze erejüket, a kínai férfi ötös 3-2-re nyert, női fronton az oroszok diadalmaskodtak hasonló arányban.

Az első meccset 2001-ben Sanghajban az oroszok nagy fölénnyel nyerték meg 41,5-30,5-re. 2004-ben Moszkvában a kínai csapat visszavágott a vereségért, az orosz férfiak ismét nyertek, de a kínai sakkozónők elsöprő, 13-5-ös győzelmet arattak. Kilenc esztendeje a kínai Ergunban kétfordulós viadalon, öt-öt női és férfi táblán, schweningeni rendszerben küzdöttek meg a csapatok. Az első félidő után az orosz együttes összesítésben hárompontos előnnyel vezetett, de végül a kínai sakkozónők fantasztikus hajrájának köszönhetően hárompontos hazai sikert ünnepelhettek. Egy év múlva a negyedik meccsen végig a kínai együttes vezetett. Ezúttal is a sakkozónőik vitték a prímet, 27-23-ra győztek, de végül meglepetésre a férfiak is nyertek egy ponttal.

2008-ban az ötödik párharc is kínai sikert hozott. Ningbóban férfi ötösük négy ponttal bizonyult jobbnak Szvidleréknél, de női csapatuk meglepetésre kétpontos vereséget szenvedett. 2009-ben a férfiaknál az oroszok 13-12-re nyertek, a nőknél a kínaiak 13,5-11,5-re diadalmaskodtak, összesítésben a vendégek nyertek 25,5-24,5-re. A küzdelmet 10 fordulós rapid és villámjátszmás párharc színesítette. Az oroszok a villámpartikban 52-48-ra nyertek, 30-20-ra a férfiak, de a nőknél kínai siker született, 28-22-re győztek. A rapidjátszmákban is az oroszok voltak a jobbak, az 54-46-os eredményben a férfiak ismét sikerrel kapkodtak, 29-21-re verték a vendégeket, a nők párviadala 25-25-tel végződött.

2010-ben a hetedik találkozón meglepetésre a kínai férficsapat játszotta a főszerepet. A túlzsúfolt versenyprogram mellett nem könnyű hadra fogni az orosz nagymestereket, míg a házigazdák a legerősebb összeállításukban szerepeltek. Komolyan vették, hogy a meccs jó erőpróba a Hanti-Manszijszkban megrendezésre kerülő sakkolimpia előtt. A klasszikusnak mondható 90-90 perc és lépésenként 30-30 másodperc gondolkodási idővel megszervezett viadalon a kínai ötös nagy arányban, hat ponttal, 15,5-9,5-re győzött, kiütéses vereséget mértek az orosz sakkozókra a második játéknapon (4,5-0,5). Bu Xiangzhi öt játszmájából 4 pontot gyűjtött, s ezzel a viadal legjobb pontszerzője lett. A női csapatok tartalékosak voltak, hiszen Tatjana Koszinceva, illetve Hou Ji-fan és Zhao Xue a Grand Prix-tornán játszottak Ulánbátorban. Az orosz női sakkozók kétpontos győzelmet arattak.

Az isztambuli sakkolimpiára történő felkészülést is szolgálta a nyolcadik párharc. A Szentpéterváron lejátszott találkozón a házigazdák férfi válogatottja nélkülözte legjobbjaikat, de Kramnyikék nélkül is a mérkőzés esélyesei voltak. A mérkőzést az orosz együttes megnyugtató győzelemmel kezdte, majd két döntetlennel is őrizték előnyüket. Izgalmas csatában megnyerték a negyedik fordulót, a kínaiak az utolsó körben szépítettek. Dmitrij Jakovenko volt a győztes orosz csapat és az egész mezőny legjobbja.

A nőknél hiányzott a világbajnoknő Hou Ji-fan, az oroszoknál nem játszottak a Koszinceva nővérek. A találkozón kapitányként debütáló Szergej Rublevszkij nem tudott magyarázatot adni, hogy a kritikus pillanatokban miért az orosz nagymesternők hibáztak, esélyeiket nem tudták kihasználni. A fordulatos partikban a kínai sakkozónők jobban bírták a feszültséget.

Győzelemmel kezdtek, majd az egyenlítést követően a harmadik fordulóban két ponttal nyertek, előnyüket növelték, majd az utolsó körben elért döntetlennel bebiztosították a nyerést.
Az idei találkozónak még fokozott a presztízse, hiszen tavaly a sakkolimpián, majd az idei csapat-világbajnokságon is a kínai férfi válogatott győzött. A nőknél az orosz együttes az olimpián megvédte címét, a vb-n másodikként előzte meg a kínai csapatot.

A férfi válogatottakban rutinos nagymesterek mellett az utánpótlás legjobbjai is megtapasztalhatják a csapatversenyek különleges hangulatát. Az orosz női olimpiai bajnok csapatból hárman is játszanak, míg a kínaiak a fokozott fiatalítás mellett döntöttek.

„Bemelegítésként” villámversennyel kezdődött a találkozó, játszmánként 3-3 perc volt a gondolkodási idő és lépésenként 2-2 másodperc. A férfiaknál szoros volt a csata, a kínaiak az ötödik és a hatodik körben döntötték el a maguk javára a küzdelmet. A nőknél a hetedik fordulóig egyértelmű volt a kínai fölény, az utolsó négy meccset azonban elbukták, de ez sem veszélyeztette sikerüket.

Férfiak:
Kína – Oroszország 26 – 24
(2 – 3, 3,5 – 1,5, 2 – 3, 1 – 4, 3,5 – 1,5, 4,5 – 0,5, 2,5 – 2,5, 2,5 – 2,5, 2,5 – 2,5, 2 – 3)

Kína – Oroszország 28 – 22
(4 – 1, 4 – 1, 2 – 3, 3,5 – 1,5, 2,5 – 2,5, 4,5 – 0,5, 2 – 3, 1,5 – 3,5, 2 – 3, 2 – 3)