Beszámoló a Mitropa Kupa első két fordulójáról
Felemás rajt. Mindkét csapatunk döntetlent játszott a franciákkal.
A férfiaknál a magyar fiatalok némileg papírforma szerint némileg esélyesebbek voltak, de a játszmák alapján azt kell mondanunk, hogy számunkra kedvező végeredmény született. Elsőként Pásztor Balázs fejezte be: mindkét fiú óvatosan kezelte a nyitást. A manőverező harcot Balázs próbálta meg élénkíteni, de hamarosan a kezdeményezés elakadt és békét kötöttek. Palczert Matyi partija is eleinte hasonló mederben folyt. Itt is a magyar játékos kezdett támadást, de ebből csak egy gyalog hátrányos, bár kölcsönös esélyű állás alakult ki. Matyi az időellenőrzés előtt egy lépéssel sakkvakságszerű, hihetetlen durva hibát vétett: „elfogatta” az ellenfelével a vezérét. Gyorsan fel is kellett adnia. Ekkor még két táblán folyt a meccs. Bodrogi Bendegúz fokozatosan nehéz helyzetbe került és a könnyű tisztes végjátékban aggódhattunk a remiért. Juhász Ágoston megnyitása tartalmazott különlegességet. A hosszú spanyol változatban Ágoston egy pillanatban vállalta az átmenetet a klasszikus főváltozat medrébe, annak ellenére, hogy egy kis lépéssel tempóhátrányban volt. Ellenfele erre rosszul reagált, annyira, hogy pár húzás múlva gyalogot vesztett. Az így megszerzett előnyt Ágoston hibátlan technikával érvényesítette. A meccs sorsa Bendegúz kezében maradt. A francia ellenfél – hál’ istennek – bátortalankodva igyekezett a gyalogjait kedvezőbb helyzetbe hozni. Az időzavara is közbeszólt és Bendegúznak egy taktikai fordulattal sikerült minden gyalogot eltüntetni. Szívóssága megérdemelt döntetlent hozott. A 2-2 végül reális.
A nőknél is nekünk kellett kiegyenlíteni a hátrányt. Terbe Julianna a nyitásban hátrányba került, amit később sem tudott ellensúlyozni. Sajnos, szinte ellenállás nélkül veszett. Hamar döntetlen lett Tóth Lili játszmája, amelyben az ellenfél a kedvezőbb nyitása után -szerencsénkre – nem törekedett nyerésre és megelégedett a támadásának örökös sakkal történő befejezésével. Terbe Zsuzsa és ellenfele a 23. lépés körül rendkívül kockázatos közbeiktatott lépésekre vállalkoztak. Ennek eredménye egy teljesen tisztázatlan állás lett, amelyben a játékosok döntetlenben egyeztek meg. Demeter Dorina példás küzdőszellemről tett tanúságot. Látnia kellett, hogy ha belenyugszik a döntetlenbe, akkor elveszett a mérkőzés. Az egyenlőnek, sőt kissé nyomottabb állásból kezdeményezni próbált. Nagy rutinja és ellenfele bizonytalansága együttesen meghozta csapatunknak a kiegyenlítést: Dorina a már előnyösebbé vált bástyavégjátékot olykor nagymesteri szinten vezette győzelemre.
A második fordulóban a nők győztek, a fiaink kikaptak. De ez valahogyan a realitás.
A csehek a férfi mezőnyben a végső győzelemre is esélyesek. Az 1. táblán Bendegúz hozta a kötelezőt, elérte döntetlent a magasabban kvalifikált nagymester ellenfelével szemben. Pásztor Balázs a nagyon nehéz szicíliai védelmű játszmában nem volt annyira tájékozott, mint a cseh játékos. A játszma állása fokozatosan az ellenfelünk javára billent és a vereség elkerülhetetlenné vált. A 3. táblán Palczert Matyi ezúttal a fehér bábukat vezette. Láthatóan nem heverte még ki az előző napi fiaskót. A nyitásban szokatlan módon eltért a klasszikus elvektől és a saját haderejének fejlesztése helyett túlzottan is ellenfele fejlődését szerette volna akadályozni. A különös vezérmanőverei miatt éppen ő maradt el a centrum elfoglalásában és tisztjei mozgósításában. Már a 20. lépés körül számára kényelmetlen pozíció alakult ki, amelyben nem találta meg a legjobb tervet. A nála egy évvel fiatalabb cseh fiú biztosan érvényesítette előnyét. Veresége, sajnos már a mérkőzés elvesztését jelentette. Az 1. fordulóhoz hasonlóan Juhász Ágoston nyert egyedül. Sötét színnel is kezdeményezni kezdett: a királyszárnyi akciója meglephette az ellenfelet, mert hamar védekezésre kényszerült és Ágoston szépen használta ki a megnyíló e-vonalat. A király elleni rohama védhetetlen volt. 2,5-1,5-re vesztettünk, de bőven van mód a javításra.
Örömteli volt nézni viszont lányaink küzdelmét, ugyancsak a csehek ellen. (A sorsolás mind a férfiak, mind a nők mezőnyében ugyanazt a sorrendet határozza meg a csapatoknak.) Terbe Juli számára az egykori lengyel korosztályos világbajnok ellen megfelelő volt a döntetlen. Ezt elegánsan, felülről diktálva biztosította. Testvére Zsuzsi sötéttel játszott és egy egyenlő megnyitás után kihasználta ellenfele pontatlanságát és gyalogot nyert. A végjátékban nagyon gondosan vezette a partit és győzött. Demeter Dorina ma is jobb állást, sőt majdnem nyert állást hozott ki. Már a végjátékba történő átmenet sem volt a legjobb döntés. Aztán – véleményem szerint – talán úgy gondolta, hogy majd az ellenfél megkönnyíti a dolgát. Túlzottan is technikai feladatnak tekintette a gyalog előnyének érvényesítését. Ez a cseh hölgy aktív ellenjátéka miatt nem sikerült. Be kellett érnie a remivel. Sok múlott Sulyok Eszti partiján. Eszter, a maga megszokott agresszív stílusában (edzője Bokros Albert hatására) kezdte a partit. Hamarosan nagyon bonyolult középjáték alakult ki, amelyben a számítógépes elemző modulok is össze-vissza tévelyednek az állás megítélésében. Felváltva állt előnyösebben világos, sötét, majd újra világos. Az időellenőrzés után azonban Eszter taktikai érzéke diadalmaskodott és szép lebonyolítással megszerezte az egész pontot. A lányaink így 3-1-re győztek.
Tompa János
nemzetközi mester