Leuvenben, a Grand Chess Tour 2016 második tornáján a villámverseny kilencedik fordulója után az összetett pontversenyben a norvég világbajnok Magnus Carlsen egypontos előnnyel vezet az amerikai Wesley So előtt. Carlsennek 17, So-nak 16 pontja van, az örmény Levon Aronjan 15,5, a negyedik indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand 14,5 pontot gyűjtött. A rapidversenyen a győzelem 2, a döntetlen 1 pontot ért, az 5-5 perces és lépésenként 2-2 másodperces partikban klasszikus a pontozás.

rapid09 (1)

Szenzációs csatákat, a legjobbaktól szokatlan elnézéseket, jelentős fordulatokat, elpuskázott lehetőségeket, váratlan mentéseket is láttunk a Grand Chess Tour 2016 négy versenyből álló sorozatának második állomásán, belga egyetemi városban, Leuvenben zajló viadalon. A kétnapos rapidverseny után még nagyobb sebességre kapcsoltak a sakkvilág ászai, játszmánként 5-5 perc és 2-2 másodperc gondolkodási idővel a villámversenyen kilenc fordulóra került sor. Hétfőn ellenkező színelosztással ismét megmérkőznek.

A rapidverseny kétnapos küzdelmei, a 9 forduló után a norvég világbajnok Magnus Carlsen egypontos előnnyel vezetett az amerikai Wesley So előtt. Carlsen döntetlennel, So vereséggel rajtolt. A párizsi győztes amerikai Hikaru Nakamura nagyon gyengén rapidozott, fontos nyeréssel kezdett.

Az első forduló eredményei:

Veszelin Topalov (bolgár, 2644) – Viswanathan Anand (indiai, 2764) döntetlen

Magnus Carlsen (norvég, 2915) – Levon Aronjan (örmény, 2798) döntetlen

Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2871) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2883)  0 – 1

Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2812) – Wesley So (amerikai, 2726)  1 – 0

Fabiano Caruana (amerikai, 2665) – Anish Giri (holland, 2822)  1 – 0

A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov gyalogelőnye mellett időelőnnyel is rendelkezett Magnus Carlsennel vívott partijában, de a világbajnok alaposan felgyorsulva fordított és nyert. Másodpercek döntöttek Wesley So javára.

27631135442_9de9525ebb

A harmadik körben csatázott Magnus Carlsen és Viswanathan Anand. A világbajnok nem kis szerencsével döntetlenre mentette az exvilágbajnokkal szemben reménytelen állását, nehéz állásokban hihetetlen trükköket talál a világelső. Vlagyimir Kramnyik elégedett lehet a villámversenyen elért rajtjával, 2,5 ponttal jelezte a „fiataloknak”, hogy még nem lehet őt leírni.

5. Fabiano Caruana 10,5

A negyedik fordulóban a világbajnok két szerencsés partiból szerzett 1,5 pontja után Maxime Vachier-Lagrave ellen vesztett. A francia nagymester egy pillanatban elrontotta fölényes állását, ezúttal azonban Magnus nem tudott élni a felkínált lehetőséggel. Carlsen előnye egy pontra csökkent Wesley So előtt, Levon Aronjan és Vishy Anand a harmadik helyet osztotta.

A 4. forduló eredményei:

Viswanathan Anand – Wesley So  döntetlen

Hikaru Nakamura – Anish Giri  1 – 0

Levon Aronjan – Fabiano Caruana  1 – 0

Veszelin Topalov – Vlagyimir Kramnyik  döntetlen

Magnus Carlsen – Maxime Vachier-Lagrave  0 – 1

A norvég világelsőt a vereség nem törte meg, Vlagyimir Kramnyik elleni győzelemmel javított. Fontos nyerést könyvelhetett el Viswanathan Anand, a remit ígérő bástyavégjátékot Hikaru Nakamura elvesztette. Fabiano Caruana megtorpant, két egymást követő vereségével nagy hátrányba került Ananddal és Aronjannal szemben.

Az 5. forduló eredményei:

Maxime Vachier-Lagrave – Viswanathan Anand  0 – 1

Vlagyimir Kramnyik – Magnus Carlsen  0 – 1

Fabiano Caruana – Veszelin Topalov  0 – 1

Anish Giri – Levon Aronjan  döntetlen

Wesley So – Hikaru Nakamura  1 – 0

A villámverseny első napjának félidejében hosszabb szünet után folytatódott a pontvadászat. Megállt a lejtőn Caruana, a világbajnok nehéz állásban nem vette észre a fenyegető mattot. A norvég világelső szerencséjére Wesley So is botlott, már a 22. lépés után feladásra kényszerült.

27454492970_2eba9676fb

A viadal hetedik fordulója után fél pontra csökkent Magnus Carlsen előnye. Wesley So nem kis meglepetésre tartotta a lépést a világbajnokkal. Aronjan és Anand párharca a dobogós helyezésért folytatódott, Vachier-Lagrave az ötödik helyre lépett előre. Láthatóan fáradtak már a nagymesterek, de még két kör várt rájuk.

A 7. forduló eredményei:

Vlagyimir Kramnyik – Viswanathan Anand  döntetlen

Fabiano Caruana – Maxime Vachier-Lagrave  0 – 1

Anish Giri – Magnus Carlsen döntetlen

Wesley So – Veszelin Topalov  1 – 0

Hikaru Nakamura – Levon Aronjan  döntetlen

Tanulmányt lehetne írni, hogy Magnus milyen lezserül, abszolút magabiztosan játszotta következő partiját, Wesley So megszeppent diákként hatott. Nem is születhetett más eredmény, mint a világbajnok könnyű győzelme. Megosztozott a ponton Vishy és Levon. Kramnyik győzelmével befogta Caruanát. A bástya és huszár a bástya elleni végjátékban Nakamura 132 lépésig vizsgáztatta Topalovot.

27489417000_cb9c1c4ba0

Magnus Carlsen érthetően örült, hogy egypontos vezetéssel várhatja a hétfői negyedik játéknapot, bosszankodott, hogy Hikaru Nakamura ellen a gyalogvégjátékban oly egyszerű nyerést puskázott el. Wesley So nem tudta leplezni elégedettségét, szép győzelemmel zárta a mai napot, a dobogós helyezésért Levon Aronjannal és Vishy Ananddal kell megküzdenie. A kiegyensúlyozott erőviszonyokat jól mutatja az első játéknap után a villámverseny állása