A Moszkvában zajló Petroszjan emlékverseny harmadik fordulójában Lékó Péter világossal az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal osztozott meg a ponton. Az orosz Alekszandr Griscsuk könnyedén győzte le honfitársát, a sokat hibázó Alekszandr Morozevicset. Az örmény Levon Aronjan a kínai Ding Lirennel, az orosz Erneszto Inarkijev az izraeli Borisz Gelfanddal remizett. A pihenőnap után szombaton játsszák a negyedik fordulót, Lékó Péter világossal Levon Aronjannal küzd meg.

IMG_8836

Lékó Péter és Vlagyimir Kramnyik már a 111. játszmát vívta egymással, nyolcvanegy döntetlen mellett az orosz exvilágbajnok 21-8-ra vezetett. Klasszikus gondolkodási idővel hatvanegyedszer mérkőztek meg, a statisztika szerint Kramnyiknál az előny 6-4-gyel, és 50 remivel. Emlékezetes nagy csaták jellemezték eddigi viaskodásukat, a mai játszmában a vezércselben küzdöttek meg. Az érdekes középjátékban az exvilágbajnok két bástyáért leáldozta vezérét, Péternek kellett óvatosan játszania, hogy a parti lépésismétléssel döntetlen legyen.

Az orosz Alekszandr Griscsuk harmadik játszmáját is megnyerte, mesterhármassal egypontos előnyre tett szert. Alekszandr Morozevicset könnyedén győzte le, honfitársa sorozatos hibáit könyörtelenül használta ki.

IMG_8827

Levon Aronjan és Ding Liren partijának kezdőlépését az emlékverseny fővédnöke, az örmény államelnök, az Örmény Sakkszövetség elnöke, Szerzs Szargszjan tette meg. Az elnöki lépéssel is csak remizett Aronjan, a kínai nagymester hátrányosabb állásból ügyesen kivágta magát, Aronjan gyalogelőnyét kedvezőtlen gyalogszerkezete miatt nem tudta értékesíteni.

A kettős vereséggel rajtoló orosz Erneszto Inarkijev kedvező pozíciót ért el az izraeli Borisz Gelfanddal szemben, de a sorozatos cserékkel kiengedte előnyét.

A 3. forduló eredményei:
Lékó Péter (magyar, 2731) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2760) döntetlen (Vezércsel, 36)
Levon Aronjan (örmény, 2797) – Ding Liren (kínai, 2730) döntetlen (Grünfeld védelem, 78)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2795) – Alekszandr Morozevics (orosz, 2724) 1 – 0 (Szláv védelem, 36)
Erneszto Inarkijev (orosz, 2688) – Borisz Gelfand (izraeli, 2759) döntetlen (Grünfeld védelem, 41)