Út az első nemzetközi versenyig

Kiss Léna és Kiss Lotti 6 évesen ismerkedtek meg a sakkal családi-, teljesen laikus közegben. 7 évesen 2022. szeptemberétől az iskolai szakkörben (Ruck Tamás edző) vált rendszeressé a sakk-kal való foglalkozásuk és tavaly 2023 tavasz óta vesznek részt sakkversenyeken.

A Magyar Sakkszövetség szervezésében 2024-es korcsoportos magyar bajnokságon az U10 korcsoportos lányok között Léna 2. helyezésével „kivívta a jogot” a „hivatalos” korcsoportos ifjúsági európai-, illetve világbajnokságon való részvételre. Ez a lehetőség sakkszövetség általi nevezést, illetve a lebonyolító szervezet által biztosított -korcsoportonként 1 fiú és 1 lány versenyző részére- térítésmentes panziós szállást jelent. A nevezés, utazás, kísérő költségeit a szülőknek kell biztosítania. Alapvetés volt, hogy Lottit is nevezzük, mivel ugyanolyan ügyes, mint Léna. Mindezekhez lehet támogatókat keresni.

A Magyar bajnokság első helyezettje választ, a második helyezett a megmaradt versenyen vehet részt. A világbajnokság ‘maradt’ Lénának, aminek a kiírása június közepén lett csak nyilvános. Ezt megismerve pár napos számolgatást és gondolkodást követően azt a döntést hoztuk, hogy lemondunk a 14 napos montesilvanoi (ITA) világbajnokságon való részvételről, mivel Lotti és a kísérő költségeivel együtt már részünkről nem finanszírozható tételt jelentene. Ennél kisebb költséggel a murecki „nem hivatalos” EU-s bajnokságon és a prágai Rapid- és Blitz korcsoportos europabajnokságon ‘támogatás’ nélkül is részt vehetnének. A nevezésben Horváth Csaba a sakkszövetség részéről sokat segített így mindkét versenyen indulhattak. Közben Lotti és Léna az egyesületüktől (Haladás VSE), illetve szülővárosunk önkormányzatától kaptak (Szombathely MJV Önkormányzata) támogatási ígéretet, mely a költségek felét fedezheti.

21th European Union Youth Championship
2024.08.03-10 Mureck (AUT)

A kiírást, később a startlistát is megismerve nyilvánvalóvá vált számunkra, hogy a jó versenyzés jutalma nem feltétlenül a dobogós helyezésben fog megmutatkozni. Vegyes (fiúk és lányok együtt) csoportok kerültek kialakításra, tehát fiúk lányok ellen is játszanak. A vegyes csoport első három helyezettje nyerhetett kupát, illetve rajtuk kívüli legjobb két lány kapott kupajutalmat, de ez csak a verseny vége felé derült ki. Lotti és Léna a legtapasztalatlanabbak közé tartoztak, mivel az U10-es korcsoportban csak 1 lány volt még rajtuk kívül 9 éves és szinte mindenkinek volt már nemzetközi versenytapasztalata. Reményre adott volna okot viszont, hogy ELO pontszámuk alapján a startlistán a lányok között az élről indulhattak, de mivel nem sok lány versenyzőnek volt ELO pontja ezért ez nem bírt sok információs értékkel.

A verseny az osztrák-szlovén határ menti kisváros, Mureck Kulturzentrum épületének két összenyitott nagy teremében került megrendezésre. Az összerendezett asztalsorok jól érthetően voltak kitáblázva és korrekt műanyag sakk-készlettel játszhattak a versenyzők. A kísérők a verseny során végig bent maradhattak, de az első tíz perc kivételével nem lehetett senkinél mobil telefon. Ezt termenként 2 fő folyamatosan ellenőrizte. A játék alatt nagyon mozgalmas volt a helyszín, mivel a versenyzők is mászkáltak a termen belül és kívül, illetve a kísérők is éltek ezzel a lehetőséggel. Ez számunkra furcsa volt, mivel eddig csak magyar versenyeken vettünk részt és ott szinte kivétel nélkül szigorúbb szabályok voltak, de nagyjából a harmadik forduló után már mi is természetesnek kezeltük a helyzetet. A lányok leginkább azon izgultak, hogy hogyan fogják tudni angolul írni a partikat, illetve mit kell majd mondani, ha szabálytalan lépést kell jelezni, vagy kérdez valamit az ellenfél vagy a játékvezető. Már a harmadik fordulónál szükséges volt a tolmács, mert az egyik ellenfél lépés nélkül nyomta le az órát és Léna nem tudta hogyan értésére adni az ellenfélnek és a bírónak. Segítettem nekik, de lehet jobb lett volna, ha akkor épp nem vagyok bent… 😊 Ez az elnézett lépéselőny jól jött volna a végén.

Már az első két-három forduló alatt kiderült, hogy az ELO pontszám nélküliek nagyon erős játékosok. Lotti és Léna emiatt el is bizonytalanodtak. Léna kétszer is remizett jobb pozícióból, Lotti pedig többször kockáztatott és nem jött be neki. Hamar a rangsor alján találták magukat. Ekkor Tamás bácsi (Ruck Tamás Haladás VSE) egy skype-os távedzés keretében eloszlatta az átmeneti bizonytalanságukat és a következő fordulóban már meg is látszott az eredménye. A kiegyensúlyozott tudású mezőnyben nem volt könnyű ellenfél. Mindenkivel nagyon meg kellett küzdeniük. A lányok a vége felé egyre öntudatosabbak lettek és elszántabbak. A kilenc fordulós verseny végén 2,5-6,5 pont között helyezkedett el a vegyes csoportban mindenki. A lányok 2,5-5 pont között. Lotti és Léna mindketten 4,5 ponttal zártak, ami a gyenge Buchholzuk miatt a lányok között a 4. és 5. helyre volt elegendő. Az összképet árnyalja, hogy a 2. helyezett -amúgy erőnyerő pontos- és a 3. helyezett szlovén kislányoknak is 4,5 pontjuk volt.

Nagyon sok tanulságot hordozott ez az első nemzetközi verseny minden érintett számára. Kezdve az előkészítéstől, megvalósításon át a versenyzői tapasztalatokig. Lotti és Léna a végjátékban előbbre jutottak. Kis szerencsével jóval hangzatosabb eredményt is elérhettek volna, de bizonyították, hogy nemzetközi versenyen is megállják a helyüket. Léna mindössze kétszer! maradt csak alul a 9 forduló során, Lottinak pedig sikerült az ELO pontjait nem kevéssel gyarapítania.

Köszönetet mondunk Tamás bácsinak (Ruck Tamás edző HVSE), Pergel Lászlónak (HVSE), Horváth Csabának (MSSZ), Dr. Nemény Andrásnak (SzMJV) és Mari mamának.