Katarban kettős magyar siker született a nyílt torna harmadik játéknapján. Berkes Ferenc és Gra Tícia is sötéttel játszva győzte le indiai ellenfelét. Négyen rajtoltak mesterhármassal, a holland Anish Giri, az orosz Jevgenyij Tomasevszkij, a svéd Nils Grandelius és az ukrán Mihailo Olekszijenko harmadik játszmáját is megnyerte. Megszerezte első győzelmét az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik.

qatar01-banner

Megszülettek a várt magyar győzelmek, a viadal harmadik játéknapján Gara Tícia és Berkes Ferenc is győztesként állhatott fel a sakkasztaltól. Berkes a vezérek nélküli középjátékban a különböző színű futók melletti állás veszélyeit szépen prezentálta. A világossal játszó indiai Shyam csak passzív védekezéssel próbálkozott, hatszoros bajnokunk esélyeit pontos játékkal használta ki.

Értékes győzelmet aratott Gara Tícia, a rajtnál elszenvedett kettős vereség után szicíliai védelme meghozta a sikert. Az indiai Karthikeyan kihagyta a közbeiktatott gyaloglépést, a minőségnyerést követően már bízhattunk Tícia nyerésében.

A szerb Ivan Ivanisevic minőségáldozata nem hozta meg a remélt eredményt, a holland Anish Giri begyűjtötte harmadik pontját is. Az orosz Daniil Dubov fél pontot rabolt a francia Maxime Vachier-Lagrave elleni párharcában. Az ukrán Mihailo Olekszijenko jól megjátszott végjátékban megadásra kényszerítette az indiai Pentala Harikrishnát. Az élcsoportban a forduló másik meglepetését az ukrán Alekszander Mojszejenko veresége jelentette. Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik a spanyol megnyitás berlini változatában szerezte meg első győzelmét.

Az élcsoportban a 3. forduló eredményei:
Anish Giri (holland, 2776, 2) – Ivan Ivanisevic (szerb, 2643, 2) 1 – 0
Daniil Dubov (orosz, 2629, 2) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2751, 2) döntetlen
Mihailo Olekszijenko (ukrán, 2620, 2) – Pentala Harikrishna (indiai, 2725, 2) 1 – 0
Erwin L’Ami (holland, 2628, 2) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2714, 2) 0 – 1
Robin van Kampen (holland, 2612, 2) – Jurij Krivoruscsko (ukrán, 2706, 2) döntetlen
Yu Yangyi (kínai, 2705, 2) – Salem A. R. Salef (emírségekbeli, 2586, 2) döntetlen
Nils Grandelius (svéd, 2573, 2) – Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2701, 2) 1 – 0
Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 2757, 1,5) – Guijarro David Anton (spanyol, 2607, 1,5) 1 – 0
Chanda Sandipan (indiai, 2603, 1,5) – Pavel Eljanov (ukrán, 2719, 1,5) 0 – 1
Bu Xiangzhi (kínai, 2707, 1,5) – Surya Shekhar Ganguly (indiai, 2615, 1,5) 1 – 0

Das Debashis (indiai, 2485, 1) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2760, 1) 0 – 1
Sundar M. Shyam (indiai, 2484, 1) – Berkes Ferenc (magyar, 2669, 1) 0 – 1
Murali Karthikeyan (indiai, 2497, 0) – Gara Tícia (magyar, 2326, 0) 0 – 1

Az élcsoport állása:
1-4. Anish Giri (holland), Jevegnyij Tomasevszkij (orosz), Nils Grandelius (svéd) és Mihailo Olekszijenko (ukrán) 3 pont
5-24. Robin van Kempen (holland), Maxime Vachier-Lagrave (francia), Sahriyar Mamedgyarov (azeri), Bu Xiangzhi (kínai), Pavel Eljanov (ukrán), Salem A. R. Salef (emírségekbeli), Jurij Krivorucsko (ukrán), Yu Yangyi (kínai), Daniil Dubov (orosz), Gadir Guszejnov (azeri), Szanan Szjugirov (orosz), Szergej Movszeszjan (örmény), Romain Edourd (francia),… 2,5