Hanti-Manszijszkban lejátszották a Grand Prix-verseny harmadik fordulóját. Az olasz Fabiano Caruana megszerezte első győzelmét, agresszív játékkal az orosz Jevgenyij Tomasevszkij ellen nyert. Az orosz rangadón Peter Szvidler sötéttel győzte le Dmitrij Andrejkint, anyagi előnyét bástyavégjátékban érvényesítette. A többi négy parti döntetlennel ért véget. Az amerikai Hikaru Nakamura a holland Anish Girivel, az orosz Szergej Karjakin a kubai Leinier Dominguez Perezzel osztozott meg a ponton. A grúz Baadur Zsobava és az izraeli Borisz Gelfand, valamint az orosz Alekszandr Griscsuk és a francia Maxime Vachier-Lagrave sem bírt egymással. Caruana, Dominguez és Szvidler félpontos előnnyel vezet.

MERK0545

Az olasz Fabiano Caruana és az orosz Jevgenyij Tomasevszkij egymás ellen korábban csak négyszer mérkőzött meg, Caruana két döntetlen mellett kétszer megadásra kényszerítette ellenfelét. Mindkét játszmát világossal nyerte meg, a spanyol megnyitásban, illetve a Caro-Kann védelem ellen tudott győzni. Ezúttal 1.d4 mellett döntött, a szláv védelemre készült. Caruana a 8. lépésben újított, korai királyszárnyi akciót kezdeményezett, majd hosszúra sáncolt. Tomasevszkij késlekedett az ellenjátékkal, túlságosan is lefoglalta gondolatait a c6 gyalog védelme. Elkésett a centrumban kellemetlenkedő huszár cseréjével is, elnézett egy közbeiktatott sakkot, a világos e gyalog a hetedik sorig nyomulhatott előre, ez eldöntötte a parti sorsát. Caruana jól játszotta a partit, míg Tomasevszkij tegnapi nagy kihagyása után nem tudott igazi ellenállást kifejteni.

MERK0561

A játéknap másik győzelmét az orosz rangadón Peter Szvidler aratta, bástyavégjátékban jó technikával érvényesítette anyagi előnyét Dmitrij Jakovenkóval szemben. A spanyol megnyitás csereváltozatában Jakovenko elhibázott terv után gyalogot vesztett.

MERK0640

Az amerikai hikaru Nakamura és a holland Anish Giri gyorsan remizett az olasz megnyitású partiban. Giri nem igazán emlékezett a ritkább változatra, de a tábla mellett megtalálta a sorozatos egyszerűsítésekhez vezető lépéseket.

Az orosz Szergej Karjakin nem jeleskedett a nyitásban, a kubai Leinier Dominguez Perez kis előnnyel játszhatott. Korainak éreztem a békekötést, a holtversenyes éllovasnak több gondolkodási ideje volt.

MERK0576

Az orosz Alekszandr Griscsuk is harmadszor remizett. Tegnapi szerencsés fél pontja után a szicíliai védelmű játszmában kedvezőbb esélyhez jutott a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen, de a sorozatos cserékkel kiengedte előnyét.

A grúz Baadur Zsobava a Grünfeld védelemben a hatodik lépésben újított az izraeli Borisz Gelfanddal szemben, elképzelése nem vált be. Gelfand kedvezőbb esélyeit nem tudta győzelemig fokozni.

A 3. forduló eredményei:
Baadur Zsobava (grúz, 2699) – Borisz Gelfand (izraeli, 2744) döntetlen (Grünfeld védelem, 40)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2780) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2754) döntetlen (Szicíliai védelem, 42)
Fabiano Caruana (olasz, 2803) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2749) 1 – 0 (Szláv védelem, 41)
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2738) – Peter Szvidler (orosz, 2734) 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 57)
Szergej Karjakin (orosz, 2753) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2734) döntetlen (Királyindiai támadás, 30)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2799) – Anish Giri (holland, 2776) döntetlen (Olasz megnyitás, 31)

A verseny állása:
1-3. Fabiano Caruana, Leinier Dominguez Perez és Peter Szvidler 2 pont
4-9. Alekszandr Griscsuk, Szergej Karjakin, Maxime Vachier-Lagrave, Hikaru Nakamura, Borisz Gelfand és Jevgenyij Tomasevszkij 1,5
10-12. Baadur Zsobava, Anish Giri és Dmitrij Jakovenko 1