Vishnu: Örömömre szolgál, hogy itt lehetek! Kérdezhetnek tőlem bármit, és a legjobb képességeimhez és tapasztalataimhoz képest fogok rájuk válaszolni. Ez lehet technikai, vagy teljesen kezdő kérdés is. Legyenek nyitottak, én készen állok!

Sagar Shah (moderátor): Kérem kérdezzenek bármilyen jellegű kérdést!

Kérdés: Tapasztalata szerint mi a közös vonás azokban a sakkozókban, akik a legmagasabb szinten versenyeznek? Mi különbözteti meg őket egy átlagos sakkozótól?
Vishnu: Azt gondolom, hogy a játékért való szenvedés képessége. Egy bizonyos ponton túl nem lehet tovább haladni valamennyi szenvedés nélkül. Lehet az erőlködés az jobb szó. Lesz, amikor frusztrált lesz az ember, amikor rosszul fogja érezni magát. De a sakk számukra olyan érdekes, hogy még akkor is folytatni akarják. Ragaszkodnak hozzá. Ők olyan emberek, akik egész életükben, vagy az életük nagy részében sakkozni szeretnének. Ez a fő különbség.

Kérdés: Köszönöm Sagar, hogy lehetőségem van feltenni ezt a kérdést! 2013-ban feliratkoztam a FIDE listára, de azután a karrierem miatt volt egy 10 éves szünetem, és nem sakkoztam. Most, 2023-ban jöttem vissza a sakkba. Játszottam 12-13 versenyen az évben, de megragadtam azon a szinten, ahol 5-6 pontom lesz 9-ből. Mit javasol valakinek, aki egy hosszú szünet után jön vissza a sakkba?

Sagar: Ő is egy okleveles könyvvizsgáló 😊 (Sagar Shah is – PP).

Vishnu: A felnőttkori fejlődés az egy hatalmas téma a sakkozásban. A felnőttek mindenképp máshogy fejlődnek és játszanak. Úgy gondolom, az első feladat megtalálni a motivációt. Miért akar visszajönni? Mert a válság pillanatában nagyon fontos, hogy folytassa. Ha nincs egy tiszta kép a fejedben, hogy miért teszi, amit tesz, fel fogja adni a küzdelmet. A gyerekeknek erre nincs szüksége. Ők azt teszik, amit szeretnének. Ez a motivációjuk. De Önnek, mint felnőttnek, szüksége van egy erős indokra, hogy miért töltse az idejét sakkal, miért utazzon. Meg kell találnia a saját személyes válaszait. Hogy milyen célt szeretne kitűzni. Egy mentális cél is rendben van, például, ha meg akar tanulni jobban koncentrálni, vagy valami hasonló.
A sakk valóban megváltozott. Egy dolog, amit mondanék, az az, hogy nagy különbség van aközött, hogy valaki minden nap csinál valamit, vagy rendszertelenül. Amikor minden nap sakkozik, az emlékezteti Önt, hogy edz. Még akkor is, ha csak napi 15 percről van szó. Szerintem ez sokkal fontosabb, mint heti egyszer edzeni, még ha akkor többet is sakkozna. És hozzon kis változásokat az életéért, a sakkért. Például lehet jobban, alhat jobban, hallgathat jobb dolgokat, meditálhat 5 percet. Ez szintén önbizalommal fogja eltölteni, hogy tesz valamit a sikerért, szóval az elérhető!
Ami a sakkot illeti, az valóban megváltozott. Az információt illetően. Milyen forrásokkal rendelkezett az ellenfele 10 éve, és mivel rendelkezik most? Úgyhogy ennek megfelelően Önnek is változtatnia kell a játékán, a gyengeségeinek megfelelően, és annak, hogy milyen információkkal rendelkezik. Ezt figyelembe kell vennie. Kérdezze meg magát, mennyi időt tud a játékra szánni? Mondjuk, ha 5 órát egy héten, akkor nincs sok értelme éles nyitásokba belemennie. Praktikusnak kell lenni ezeket a dolgokat illetően. És leginkább, azon a szinten messze lehet jutni pusztán azzal, ha taktikailag erős az ember. Úgyhogy a taktikán dolgozás, és stratégiai, lassú nyitásokkal való építkezés hangzik ésszerűnek. Ez lenne a javaslatom.
Kérdés: Mi a véleménye az online sakkról? Vagy könyveket kellene inkább olvasnunk? Mi a legjobb módja a gyakorlásnak, és mi van akkor, ha nem növekszik az élőm? (A kérdés lényege, nem tudtam pontosan kivenni, mert a hang rossz minőségű és hangos zene ment az egész videó alatt a háttérben. Több kérdést egyáltalán nem tudtam kivenni. A Q&A viszont aranyat ér, úgyhogy beletettem a magam szenvedését 😊 – PP).
Vishnu: Az online sakk mindenképpen hasznos a fejlődéshez. Én úgy fogalmaznék, hogy az, hogy „Hogyan fejlődjek?” az nem a megfelelő kérdés. Inkább: Hogyan játszhatok szabadabban? Ha az élőd nem nőtt, vagy ha nem fejlődtél a játékban – ez 2 külön dolog. Az élőd nem nőtt, az egy külön dolog. A játékban nem fejlődtél, az is egy külön dolog. Ha a játékban fejlődtél, akkor, ha majd változtatsz majd valamin, az élőd és utol fog érni.
Mindig azt javaslom, hogy úgy eddzünk, hogy az a legnagyobb mértékű koncentrációt igényelje tőlünk. Bármi, ami arra késztet, hogy erősen koncentrálj. Amikor edzel, az időérzékednek el kellene tűnnie. Az az ideális edzési módszer a számára. Bármi is legyen az. Akár blitz is lehet.

Sagar: Hogyan kerüljük el az elemzőprogramok használatát? Az engine korlátoz minket, és dominálja a gondolatainkat. Mit tegyünk ez ellen?

Vishnu: Ha bekapcsoljuk, vagy kikapcsoljuk a gépet, nem fogja erősen befolyásolni a játékodat. De egy módja annak, hogy többet gondolkozzunk, például az, ha követünk egy élő eseményt, és megpróbáljuk kitalálni az éppen játszó Nagymester lépését. Például most folyik a Tata Steel Rapid (2023 szeptember 7). Kövessék a versenyt, és próbálják meg kitalálni a következő lépést! A gépek adnak egy lépést, de azt nem mondják meg, hogy miért lépték, vagy nem lépték meg a partiban. Még ha be is kapcsolják a gépet, az csak a lépést mutatja meg, az ötletet mögötte nem. Úgyhogy kövesség a partikat, és próbálják eltalálni a lépést! Ha nem találják el, akkor a tanácsom az lenne, hogy kérdezzék meg: A játékos mit kérdezett magától, hogy végül eljusson ehhez a lépéshez? Miért lépte ezt a lépést? Milyen kérdés merült fel benne? Próbálja meg visszafejteni a gondolatmenetet, és lássa mire jut. Ez a leggyakoribb módja a parti nézésnek. Nem vagyok benne biztos, hogy a válaszom teljesen kielégítő, de mi általában így teszünk a tanítványaimmal.

Sagar: Szeretnék ebben a témában tovább kérdezni, mert amit most Vishnu mondott, épp ezt tette az imént. Idefele jövet, a riksán, éppen nézte Gukesh partiját, és egyetlen egyszer sem kapcsolta be a gépet. (Vishnu felé fordulva) Csak a lépéseket nézted, és úgy gondolom elégedett voltál azzal, hogy saját magad értékeled az állást. Nem akartad tudni, hogy nyerve, vagy veszve van. Azt hiszem, hogy nem arról szól a kíváncsiságod, hogy megtudjad az objektív állásértékelést… Mit gondolsz erről?

Vishnu: Egy olyan helyzetet érdemes teremteni, amivel a partiban is szembesülni fogsz. Azzal, hogy kikapcsolod a gépet – parti közben is pontosan ezt fogod tapasztalni. Az általános véleménnyel ellentétben a Nagymesterek se tudják mi zajlik épp. Így működik a játék. Mindig van valamennyi bizonytalanság játék közben. Ezt a bizonytalanságot veszi el a gép. Amikor kikapcsolod, akkor ismét visszaérkezel ebbe a bizonytalanságba. És kényelmesen kell, hogy érezd magad a bizonytalansággal! Mert ez az, ahogy a partit is játszod. Magnus Carlsen azt mondta: A sakkjáték arról szól, hogy az ember döntéseket hoz, anélkül, hogy minden információ birtokában lenne. Általában nem lesz meg minden információd ahhoz, hogy meghozhassad a helyes döntést. De mégis döntened kell! És ezzel meg kell barátkoznod.
Sagar: Két fontos dolog hangzott el. Az egyik, a bizonytalansággal való megbarátkozás, a másik pedig az, hogy a sakk arról szól, hogy hiányos információk alapján hozunk döntést. Nagyon fontos!

Kérdés: Mennyire fontosak a feladványok a sakkfejlődésben?

Vishnu: A feladványok fontosak. Függ a szinttől is, de mindenképp fejlesztik az ember sakkérzékét. A sakkban vannak olyan dolgok, amiket azonnal észre kell venned, és vannak dolgok, amiken gondolkozni kell. Azért kell sok feladványt megoldani, hogy amit észre kell venni, azonnal észrevegyed. Hogy ne kelljen gondolkodni róla. A feladványok fejlesztik a táblán való látást és a taktikai érzéket. A taktika olyan, amin nem gondolkozol – csak látod! A sakkjátékosok így működnek. Gondolkozni nehéz – még ha otthon ezt is gyakoroljuk, ez a másik értelme a feladványoknak. Gondolkozunk a (nehezebb) feladványokon, és próbáljuk megtalálni a megoldást. De a táblánál többnyire nem lesz erre időd. Azonnal észre kell venned, ha van. Szóval sok feladvány oldása fejleszti a sakkérzéket, hogy erre képes legyél. Fontosak számunkra. Minél többet oldasz, annál gyorsabb leszel benne. Amikor már nagyon gyors vagy, akkor veszítenek a fontosságukból. De egészen addig, amíg nem vagy képes gyorsan észre venni taktikákat, szükséged van rájuk!
Sagar: Vishnu, egy kérdés ezzel kapcsolatban: Hol találhatók a legjobb forrásai a feladványoknak, megoldandó állásoknak?

Vishnu: Az a kérdés foglalkoztat engem mostanában, hogyan segítenek minket egész pontosan a feladványok, és mennyit kell megoldanunk belőlük, hogy kialakuljon a helyes gondolatmenetünk? Nemde? Mert a gondolatmenetet szeretnénk fejleszteni. Gyakorlatilag minden feladványban rejlik egy kérdés, amit – nem tudatosan, hanem tudat alatt észrevesz az ember. És közben az elménkben kialakul egy gondolatmenet. Ok, források: Ott van természetesen a Chessbase Tactics Trainer, amit használhatsz. Aztán ott vannak a Lichess és a Chesstempo feladványok a neten. Ezek mind tökéletesen megfelelnek a célnak, mindegyiket lehet használni. Lichess, Chesstempo, Chessbase. Az interneten bőséggel elérhetőek. A könyvek lassan feleslegessé válnak – de azért még nem teljesen.

Kérdés (nem hallható)

Vishnu: Az egyik előző kérdésre adott válaszomra utalnék vissza. Ami a legjobban leköti az embert. Én szeretek könyvet olvasni. De nem kényszeríthetsz senkit arra, hogy könyveket olvasson – különösen egy gyereket nem. Ezt értettem ez alatt. Úgy gondolom, a fejlődés egy jó módja, könyveket olvasni sakktábla nélkül. Egy nagyon fontos dolog a feladványoknál a vizualizáció – a folyékonyan kell beszélni a sakkjáték nyelvét. Nagyon fontos, hogy a legkisebb nehézség nélkül látnod kell fejben az állást. Képesnek kell lenned arra, hogy egy partit sakktábla nélkül tudj követni. Parti közben sem mozgathatod a figurákat. A könyveket tábla nélkül érdemes olvasni, ez az egyik módja a vizualizáció képességének fejlesztésére.
Minden könyvnek más célja van. Ha ez egy feladványkönyv, nincs szükség a táblára. Ha egy Önéletrajz, valószínűleg akkor sem. Ha egy megnyitási könyvről van szó, valószínűleg szükség lesz a táblára, vagy egy laptopra. Az egyik korábbi Sakkvilágbajnok, Tigran Petrosian, pontosan ezt csinálta. Sokszor kölcsönvett könyveket, és a sakktábla nélkül tanulmányozta őket, és így fejlesztette a vizualizációját. Ugyanakkor, ha taktikát oldasz, arra valószínűleg jobb a web. De például, az előbb volt itt egy könyv: „100 Endgames You Must Know”, ehhez könyv fog kelleni. Az egy nagyon jó könyv. A végjátékokra tipikus dolgokat tanulhat belőle az ember.
Mint játékos, több mindenre edzel. 1) Fejleszted a sakkérzékedet. Ez az első dolog. Mi a sakkérzék? Amin nem kell gondolkoznod. Csak látod a táblán. 2) Motívum/Sablonfelismerés (Pattern Recognition). Fejleszted a motívum felismerésedet. Mi az, amit ebben az állásban általában lépnek, mi az, amit nem. 3) Specifikus tudás. Edzel, hogy többet tudjál. Ebbe a kategóriába tartoznak a megnyitások és az elméleti végjátékok. Ezekre edzel – ezeket persze lehet tovább bontani sok különböző dologra. A taktikai érzékre a weboldalak jobbak valószínűleg. De tudást, a dolgok megértését, nem hiszem hogy megtalálod online. Ott a könyvekre kell hagyatkoznod.
Sagar: Ehhez kapcsolatos kérdés: Azt mondtad, olvashatod a könyveket vakon. De van egy ennek ellentmondó vélemény is, miszerint, ha a sakktáblán gyakorolsz, az közelebb lesz ahhoz, amit versenyen tapasztalsz. Ez itt ellentmond, vagy mi a véleményed erről?
Vishnu: Valójában nem gondolom, hogy az közelebb van a versenykörülményekhez. Mert nézd meg az összes nagymestert, mind a plafont nézik. Minden a fejben zajlik. Nem gondolom, hogy bárki is igazán a táblát nézi és úgy gondolkozik. Minden fejben van. Úgyhogy nem igazán javaslom a sakktáblát. Úgy értem, nem hiszem, hogy szükséges. De Ok, lehet használni.

Kérdés, nem hallható

Vishnu: Ok, ha sok változatot elemzel, akkor jó dolog ezeket rakosgatni. Erre mindenki használja most is a táblát. Ennek van értéke, ezzel egyetértek. Érdemes azon gondolkozni, ez miben segít engem? Ha sakkal töltöd az időd, mindenképp segíteni fog.

Kérdés, nem kivehető

Vishnu: Ha csak most iratkoztál fel a FIDE listára, a javaslatom az lenne, hogy játsszál sokat és tanulj belőle. Másodsorban jönnek a feladványok. És mennyi időt érdemes sakkal tölteni? Annyit, amennyit csak képes vagy. Attól függ mi a célod. Legalább 30 percet, de annyit, amennyit csak tudsz. A legfontosabb, hogy mennyit gondolkozol a sakkról. Ez két különböző dolog. Az egyik, ha elemzel valamit, a másik, ha gondolkozol a partiról, amit tegnap játszottál. Ha ezen jár az eszed, tudatosan, vagy tudat alatt. Ha folyamatosan a játékról gondolkozol, nem szükséges olyan sokat edzéssel töltened. Tölthetsz kevesebbet is, mégis fejlődni fogsz. De szükséged van arra a hajlamra, hogy állandóan a sakkról gondolkozzál.

Sagar: Fel szeretném tenni azt a kérdést, ami sok embert foglalkoztat általánosságban; A kérdés, 15, 20, 25, 30 éves vagyok, akár még több. Fejlődök a játékban. Lehet belőlem Nagymester? Sok ember célja ez. Van értelme ezt a célt kitűzni, miközben edzünk?

Vishnu: A sportpszichológia alapja, ez a 3 kérdés, amit fel kell tenned magadnak. 1) Mit szeretnél? 2) Miért szeretnéd? 3) Mennyit vagy hajlandó érte szenvedni? Ha Nagymester szeretnél lenni, mi az oka? „Jó lenne Nagymesternek lenni” az nem egy jó válasz, mert utána jön a harmadik kérdés. Mennyit vagy érte hajlandó szenvedni? Bármi rendes célhoz, szenvedned kell majd. Egy felnőttként, akinek rengeteg lehetősége van. Az elméd mindig meg szeretne szabadulni ettől a szenvedéstől. A második kérdésre – miért szeretnél GM lenni – szükséged van egy nagyon erős válaszra. Másképp, amikor a szenvedés jön, abba akarod majd hagyni. Nem fogod folytatni. Abba akarod majd hagyni, és elfeledkezni róla. És tovább lépsz. Úgyhogy meg kell válaszolnod ezeket a kérdéseket. Azután kialakítanod a célod.

Sagar: Fantasztikus! Mennyit vagy hajlandó szenvedni? Ezt a kérdést kell feltenned.

Kérdés: A sakkbeli fejlődéshez, a sakkozáson kívül mi mást tennünk? Például érdemes meditálni? Milyen dolgok számítanak?

Vishnu: A sakk edzés változik 10, 20 évvel ez előtthöz képest. Húsz éve nem készültek az emberek. Vagy csak nagyon keveset. Csak jöttek az emberek, és leültek a táblához. Tíz évvel ezelőtt, már komolyan készültek. És most már mindenre gondolni kell. Az étkezésre, a testmozgásra, a meditációra, mindenre. Ezek mindenképpen fontos dolgok. Ha igazán jó akarsz lenni, az legjobb, akkor szükséged van egy fegyelmezett napi rutinra. Egy olyan rutinra, ami hozzásegít a célodhoz. Úgy gondolom a meditáció fontos. A testmozgás – különösen sakkjátékosok számára – nagyon fontos! És általában el van hanyagolva – de nagyon fontos! Az embernek meg kell értenie, hogy a fizikai erőnléted azt is meghatározza, hogy milyen a stressztűrő képességed. Ha nem vagy fitt, nem tudod olyan jól elviselni a stresszt. Ugyanakkor ez kicsit más a gyerekeknél. Nem gondolom, hogy gyerekek könnyen tudnak meditálni. Ritkaság. Úgyhogy, amit javasolnék, hogy legyen egy tevékenység, amiben teljesen elmerülnek. Ahol elvesztik az időérzéküket. Ha a sakk ilyen számukra, akkor ez önmagában meditáció. Még a fiatal gyerekeknek is szüksége van testmozgásra. Erre tenném a hangsúlyt, a még több sakkedzés helyett. A testmozgás, úgy hiszem, nagyon fontos. És ha sikeres szeretnél lenni fiatalon, akkor szándékosan is kell tevékenykedned. Ne csak játssz! Gyakorold a vizualizációt, illetve gondolj arra, hogy nyersz valami különlegeset. Ez relevánsabb a gyerekek számára, mint a meditáció.
Sagar: Vishnu, amikor sportolásról beszélsz, világos, hogy amikor valaki edz, az erősíti az állóképességét, növeli a stressztűrő képességét. Amikor meditációról beszélsz, az mit nyújt? Sokan nem érzik, hogy miért lenne szükségük meditációra ahhoz, hogy jobb sakkozók legyenek. Viszont most már találkoztam India majdnem összes top játékosával, Vidittel, Gukeshhel, Arjunnal. Mindegyikőjük meditál. Miért?
Vishnu: Nagyon egyszerű a válasz. A meditáció segít az érzelmek kezelésében. A sakk valójában nem az intelligencia játéka. Sakk az érzelmek játéka. Harcolsz az ellenfeleddel, és harcolsz a saját érzelmeiddel. A meditáció az egy egyszerű és ingyenes eszköz a saját érzelmeid szabályozásában. Sok gyereknek van szüksége erre. Hogy jól kezeljék a sikert, a kudarcot, mindezt. Még Gukesh is – volt, amikor nem kezelte jól a vereségeit. És a meditációt kezdtük el alkalmazni. És, nagyjából 6 hónap elteltével, képes volt elengedni a rossz napokat. Képessé vált jobban reagálni a vereségeire. Az érzelmek kezelése nagyon fontos a gyermekek számára. Meg kell oldani valahogy. A meditálás az egyik lehetséges út, ha a gyermek elég fegyelmezett. Ha nem képes leülni, hogy meditáljon, ez egy jel arra, hogy még nagyobb szüksége van rá.

Kérdés: Mennyire fontos, hogy az embernek profi edzője legyen? Vagy elég az önálló tanulás? Bizonyos szint felett elengedhetetlen, hogy az ember tovább jusson?

Sagar: Szerintem sok emberben felmerül ez a kérdés.

Vishnu: Úgy gondolom, hogy két szerepe van egy edzőnek. Az egyik, az a sebesség. Nemde? Nem tudsz mindent megtenni. Ő meg fogja mutatni a helyes irányt. Nem kell csak a hibáidból tanulni. A sebesség fontos.
A második, hogy mutasson neked valamit, amit te magad nem látsz. Nem a sakkban, ott vannak könyvek, különböző források. Hogy rólad mutasson valamit, amit nem látsz. Az egyénről van szó. Én nálam erősebb sakkjátékosokkal dolgozok együtt, mit tanítok nekik? Nem igazán sakkot. Mutatok nekik valamit, amit vagy a saját egojuk elrejt előlük, vagy csak egy másik perspektívát kínálok, amit ők nem látnak. Ez a szerepe az edzőnek. Felnőttként nem igazán változhatsz. Erős motivációra van szükséged, hogy változz. Egy nagyon erős miértre van szükséged. De nem egyszerű változtatni. Egy edző megmutathatja a gondolati sémáidat, ezzel dolgozhatsz.
De nincs olyan dolog, hogy szükséges. Nem hiszek abban, hogy egy edző szükséges lenne. Ha mélyen elgondolkozol, rendelkezel az összes válasszal. Ez az, amiben hiszek.
Sagar: Vishnu, lenne egy kérdésem. Amikor Gukeshel – vagy egy más top játékossal edzel – de maradjunk Gukeshnél, az edzés mekkora része sakkal kapcsolatos, és mennyi kapcsolódik a személyiséghez, amiről az imént beszéltél? Arról, hogy milyen személyisége van?
Vishnu: Sokat. Sokat beszélünk a személyiségéről, ahogy egyre és egyre erősebb lesz. Nem csak vele, más emberekkel is. Beszélünk az emberi tulajdonságokról legalább annyit, amennyit a sakkról. Akár 50-50%-ban. Sok napon eltesszük a sakktáblát, és csak beszélgetünk. És nagy része pszichológiáról szól.
Sagar: Ez nagyon fontos. Azt gondoljuk, hogy a sakkfejlődés csak a sakkról szól. De arról is szól, hogy megpróbáljuk megérteni önmagunkat – az emberi tényezőt.

Kérdés: Hogyan elemezzük ki a játszmáinkat a verseny után? Hogyan használjuk a gépet, hogy a legtöbbet tanuljunk az elemzésben?

Vishnu: A géppel való elemzés trükkös dolog. Először is tudnod kell, hogyan működik a gép, ez önmagában véve egy összetett téma. Mindenképp rá tud világítani pár hibádra. Amikor elemzed a játszmádat, először is azokra a hibákra kell gondolnod, amikről már rögtön a lépés megtétele után tudod, hogy hibáztál. Kétféle hiba létezik. Ez egyik, amiről tudod, hogy hiba, mégis elkövetted. A másik, amiről nem is tudod, hogy az. Mindannyian követünk el mindkét féléből. Először próbálkoznod kell, azzal, hogy hogyan tudod abbahagyni az ismerős hibákat – az elnézéseket, gyengébb lépések megtételét más okokból. Azokat a hibákat, amiket azonnal látsz, hogy azok. Először azokat kell orvosolnod.

A számítógép az egy hasznos eszköz, hogy lássad a másik féle hibát. Meg kell nézned, hogy azokon a helyeken a gép hogyan folytatta volna. Ha érted a javasolt folytatását, jó. Ha túl bonyolult a számodra, akkor tovább kell elemezned. A gép jó eszköz arra, hogy terveket javasoljon. Bármelyik pillanatban bekapcsolhatod, és megnézheted, hogy mi a javaslata. Amit megtehetsz, hogy bekapcsolod, megléped a tervet, amit javasol, aztán kikapcsolod egy pillanatra, és megnézed, hogy érted-e a tervet. Ha nem érted, akkor bekapcsolod újra, és nézed mit ír. Ha érted, az jó. De a gép néha olyan dolgokat javasol, ami nagyon mély, amit nem tudunk használni. Amikor elemzel a géppel, a legjobb módszer az, hogy néha fut, aztán kikapcsolod, és megpróbálod megérteni mi történik. Ha így használod, mindenképp segíteni fog.
Sagar: Vishnu, az egyik leghíresebb dolog az Indiai Sakkban, az, hogy Gukesh a gép használata nélkül érte el a Nagymesteri címet. Azt hiszem te vagy a fő oka annak, hogy ő ezt az utat választotta. Szerinted mennyire fontos úgy próbálni fejlődni, hogy az ember nem használ gépet?
Vishnu: Ez csak egy ötlet volt, amit javasoltam neki. Úgy döntött, hogy követi. Két célom volt ezzel az ötlettel. Az egyik, hogy ez olyan helyzetet teremt, amit parti közben is tapasztalni fog. Ahogy említettem, a bizonytalanság helyzetét. Neked kell az állást értékelned, ahelyett, hogy minden kérdésed meg lenne válaszolva. És hozzászoksz ehhez a bizonytalansághoz, amivel egy sakkozónak együtt kell élnie, mint hal a vízben. A másik cél pedig az, hogy így sokat használja az agyát. És tényleg nagyon jó számolóvá vált. Annak tulajdonítja, hogy nem használt gépeket. Soha nem fogjuk megtudni tényleg így van-e. Nemde? Ez megerősítési torzítás (confirmation bias) lenne. Segítettem másokat is, akik fejlődtek, és használják a gépet. Az egyszerű szabály: Akkor fejlődsz a sakkban, ha a sakkon gondolkozol! Ez a legfontosabb szabály! Egyáltalán nem a tudás a legfontosabb. Azzal erősödsz a sakkban, ha egyszerűen a játékról gondolkozol. Ez az alapszabály! Úgyhogy minél többet van kikapcsolva a gép, valójában annál többet edzel. Amikor játékos voltam, én erősen a tudásra támaszkodtam. De rájöttem, hogy ez egy nagyon primitív módja a sakk tanulásának. Különösen ma, a számítógépek és az információ világában. A tudásfelhalmozás az egy kezdetleges módja a sakktanulásnak. Ami fontos, a kreativitás, és gondolkozni a sakkról!
Sagar: Mindig a sakkról kellene gondolkoznod!

Kérdés: A top játékosok hogyan használják a villámsakkot az edzés során? Elemzik őket, vagy megnyitási célokra használják?

Vishnu: A megnyitás az egy komoly oka annak, amiért schnelleznek. Tipikusan, tanulmányoznak egy rendszert, és aztán gyakorolják. Még ha valamit sok ideig is elemzett az ember, új állásokban hajlamos hibákat elkövetni. Azzal, hogy schnelleznek, az állás iránti érzéküket szeretnék növelni. Az érzék az, ami fontos. Hogy hogyan érzed magad, amikor játszod az állást, a középjátékban. És erre alkalmas a blitz, mert gondolkodni amúgy sincs idő. A villámsakk az egy nagyszerű eszköz arra, hogy nyitásokat tanulmányozzunk! Én is sokat használom a saját edzéseimen. Nem Gukeshel, de más gyerekekkel. Gukesh nem schnellezik. Ha játszol egy partit, nézd meg, hol csúszott félre a nyitásban, és nézd meg, hol változtathatsz. És azt is érdemes nézni, hogy mennyire vagy hajlamos hibázni. Az elmélet után azonnal hibázol, vagy jól játszol? Ha jól játszol, minden rendben van. Ha hajlamos vagy hibázni, akkor érdemes feltenni a kérdést, hogy mi az oka a hibázásnak?

Sagar (összegez): Játssz villámpartikat, amikor a megnyitásokon dolgozol!

Kérdés, egy edzőtől, (nem kivehető)

Vishnu: Ez nem egy sakk probléma, ez egy nevelési probléma. Nem tudom. Nincs megoldás. Nehéz ez a szülő számára. Egy játékos sok egységből áll. A szülőnek hatalmas szerepe van. Voltak vitáim a szülőkkel a gyerek támogatásával kapcsolatban. Muszáj tanítanod a szülőt. Nincs más út. Mert, hogyan fogsz sakkozni, anélkül, hogy vesztenél? A vereség nagy része a játéknak. Valójában, a pályafutás elején még többet vesztesz. Nehéz ez a probléma. Tanítsd őket! Adj más motivációkat, mint pusztán az eredményért való játszást. De ez nehéz, én értem. Bonyolult. Sok egységnek kell jól együtt játszania, ezért lesz mindig csak kevés játékos a csúcson.

További kérdés a témában, nem kivehető.

Vishnu: Mindig azt mondom a szülőknek, hogy legyenek semlegesek a győzelmek és a vereségek iránt. Az edző szintén. Úgyhogy én soha nem reagálok sem a sikerre, sem a kudarcra. Ugyanezt mondom a szülőnek is. Mert ez nagyon nehéz – a gyerek sokkal jobban ragaszkodik a szülőhöz. Ha a szülő nem reagál jól, attól a gyerek is szenvedni fog. Azt hiszem, Sagar (Shah) készített egy jó interjút Nihal Sarin apukájával. Ha gondolod, megoszthatod a szülőkkel. Mert az egy nagyon jó reagálás. Legyél semleges! Ez egy nagyon hosszú út! Ne becsüld túl a győzelmeket! Ne dúljon fel a vereség! Nincs könnyű megoldás, mindenki küzd ezzel a problémával. Nem tudod egyszerűen megoldani, de dolgozni kell rajta. És lehet, hogy pár szülőt meg tudsz győzni ennek a fontosságáról.

Kérdés: Idősebb korban lehetetlen fejlődni?

Vishnu: A fejlődés leginkább a motivációról szól. Amikor idősebb az ember, több minden vonja el a figyelmét, és más felelőssége is van a sakkon kívül. De nem gondolom, hogy lenne bármi sakk-oka annak, hogy ne lehessen fejlődni bármilyen korban. Úgy hiszem játszhatsz jól és fejlődhetsz bármilyen idős is vagy. Még 50 évesen és afölött is. Mert az egybeli funkciók jók, ha vigyáztál rájuk. Nem látok okát, miért ne lehetne fejlődni. Szerintem a fejlődésnek a motivációhoz van több köze. Ha nincs időd, másra figyelsz, máson gondolkozol parti közben. Az élet az ember útjába áll. De nem igaz, hogy nem lehet fejlődni.

Sagar: Jó hír a felnőtteknek! Erősödhetsz a játékban.

Kérdés, nem hallható.

Vishnu: A nyitások tanulmányozásához nem kell feltétlenül snellezned, a rapid is jó. Próbálj meg mindig egy lépést javítani az előző partihoz képest! Játssz egy partit, és nézd meg, hogy tudsz egy vagy több lépést javítani a nyitásban! Ez a legjobb módja a tanulásnak. David Bronstein írt egy könyvet a Királyindiai Védelemről. Ő arról beszél, hogy hol van a helye a tiszteknek a nyitásban. Így tanulmányozza a nyitásokat. Nem változatok mentén. Arra kíváncsi, hova igyekszik mindegyik könnyű tiszt – az ellenfél tisztjei is. A többit kitalálja a táblánál. Így érdemes tanulni. Nézhetsz videókat youtubon is. Az szintén jó módszere a tanulásnak. Ha felnőtt fejlődő vagy, akkor a figyelmedbe ajánlok különböző twitter csoportokat. Az egyik egy svájci Nagymesteré, Noel Studeré. Sok hasznos tanácsa van felnőttek számára. Egy másik Chess Punks, szintén felnőtt fejlődőknek. Noel blogjait olvasom néha, és vannak jó tanácsai.

Kérdés, nem hallható.

Vishnu: Nem, mindenképp lehetséges, pontosan ezt mondom. A kor nem akadályoz. Hogyan fejlődjek a sakkban? Ez egy gyakori kérdés. Egy jobb módja a kérdés feltételének: Mi többet tanulhatok meg a játékról? Benne vagy egy gondolkozási sémában, ami miatt stagnálsz. Úgyhogy valamit tanulnod kell. Van egy sémád, egy stílusod. Ki kell ebből törnöd! Valamit el kell felejtened, amit rosszul tanultál meg, vagy mást kell tenned. Meg kell kérdőjelezned a hiedelmeidet.
Például, ha könyvet olvasol, az tudás felhalmozás, ha gondolkozol rajta, akkor fejleszted azt, mennyit értesz hozzá. De ha tényleg azt szeretnéd, hogy jobb eredményeid legyenek, akkor valami olyat kell tenned, amit eddig nem mertél!
El kell gondolkoznod arról, mit gondolsz saját magadról. Önelemzést kell folytatni. Ez mindenképp segít, ha sokáig stagnáltál, különösen, ha azért, amit mondok. Kialakult benned saját magadról egy kép, és nem hiszed, hogy ugyanaz a személy meg fogja törni ezt a képet. Ugyanaz a személy nem fog a következő szintre lépni. Úgyhogy, gyakorlatilag, el kell pusztítanod ezt a személyiséget és egy új játékost kell építened helyette! Lepd meg magad! Ha megleped magad, az segíteni fog abban, hogy kitörj a stagnálásból!

Sagar: Szép megfogalmazás! Amikor mindenki azt kérdezi, hogyan lehet fejlődni – Vishnu jól mondta. A megfelelő kérdést kell feltenned! Tágabb értelemben kell értelmezni a fejlődést.

Kérdés: Kik a kedvenc sakkjátékosaid?

Vishnu: Van egy nagyon jó sakkjátékos, akit személyesen ismerek, Vishy. Rajta kívül, Fischer, Tal és Lasker. Vannak bizonyos dolgok velük kapcsolatban, amik érdekesek.

Sagar: Kifejtenéd esetleg bővebben? 😊

Vishnu: Azt gondolom Fischer mentálisan a csúcsra emelkedett. Szerintem erre Kasparov, és Magnus se volt képes. Azt hiszem, ő megtette. Nyilvánvalóan nem tudta fenntartani. Szerintem ezért vonult vissza. Tal azért, mert ő mindenképp a legeredetibb, valamilyen módon. Nem csak a támadása miatt, de a varázslás miatt is. Senki nem győzte meg az ellenfeleit a saját nagyságáról úgy, mint azt Tal tette. Varázslás! Lasker azért, mert ő egy mély pszichológia lencsén keresztül nézett a sakkra. Számomra ez személyesen is visszaigazoló. Azt szerette volna, ha a játék érdekes, nem azt, ha korrekt. Nem korrekt sakkot akart játszani, hanem érdekesen. Nem éles játékról van szó. Jobban játszott az emberi érzelmekkel, mint bármelyik mésik játékos. Az ellenfél vágyaival, félelmeivel, mindezzel.

Sagar: Uraim, ez egy nagyon érdekes Q&A volt! Egy hatalmas tapsot Vishnunak! 😊
Néha, mikor Vishnuval beszélgetek, sokszor nem értem sok véleményét tisztán. Pár év után értem meg. Úgyhogy, bármit tanultak, hallgattak itt, lehet most nem értenek vele igazán egyet. De valamikor később, lehet ezek az emlékek majd mind visszaidéződnek. És lehet, hogy pár dologgal egyet is értettek… Köszönjük, Vishnu!