Tisztelt Sakkszerető Facebook-olvasók!

A harmadik női olimpiai csapatunk nevezése és csapatösszetétele kapcsán olyan színvonalú és tartalmú kommunikációs folyam jelent meg a Szövetség Facebook-oldalán, aminek következményeként – tisztázó céllal – szükségesnek látom az alábbiakat közzétenni:

  1. A Sakkolimpiára vonatkozó FIDE-szabályzat D.02.02 fejezet 2.1 pontja szerint a rendező ország 2-2 csapatot indíthat. Amennyiben a mezőny páratlan, akkor a rendező ország harmadik csapatot is indíthat. Azonban az, hogy mikor dől el, páratlan vagy páros-e a mezőny, a FIDE értelmezésén múlik. Értelmezésükben utolsó este dől el, ugyanis mindig van lemorzsolódás, valaki nem ér ide a repülővel, mégsem kap vízumot stb. Én annak nem szerettem volna kitenni a magyar csapatokat, hogy utolsó este dőljön el a játékjoguk, ezért először azt sikerült elérni, hogy a fiú U25 csapatunk fixen helyet kapjon, majd most sikerült elérni azt is, hogy a női U25 csapatnak ne kelljen megvárnia a szeptember 9-et, hanem már az augusztus 10-i pótnevezési határidőnél döntést hoztak. Páratlan volt a mezőny, szerencsénk volt, nevezhettünk.
  2. A FIDE azt kérte, minél hamarabb mondjuk meg, tudunk-e nevezni 3. csapatot. Hirtelen kellett találni kapitányt, és összerakni a játékoslistát. Tekintettel arra, hogy nagyon kevés idő van az olimpiáig, a neveket pedig mihamarabb ki kellett tenni a FIDE asztalára, nem volt mód klasszikus kiválasztásra, amikor elmennek egy edzőtáborba és az edzők megnézik, kinek milyen a tudása, formája stb., vagy felkészülési versenyek alapján eldönteni, ki kerüljön be a csapatba. Sajnos gyorsan kellett dönteni, és arra is figyelemmel, hogy felkészülésről alig lehet beszélni. Ezért esett a választás arra a fő szempontra, hogy játsszon az, aki igazán aktív, mert annak nem nagyon távolról kell megérkeznie az olimpiára, hanem egyébként is játékban van. Ehhez az elmúlt 1 év (2023. szept.- 2024. aug.) lejátszott partiszáma került figyelembevételre első szempontként, ahol az 50 körüli partiszám már értékelhető volt a szakmabeliek szerint. Ez alapján 4 játékost lehetett kiválasztani (128, 98, 62 és 49 játszma). Volt még egy ötödik hely. Ide az a játékos került kiválasztásra, aki az elmúlt év folyamán a legmagasabb Élő-pontszámot érte el, és augusztusban is a harmadik az Élő-listán két olyan lány után, akik aktivitás alapján már bekerültek.
  3. Minden kiválasztási helyzetben lesznek olyanok, akik úgy gondolják, hogy akár ők is bekerülhettek volna. Ez nincs másként a felnőtt csapatainknál és a fiú U25-nél sem. Én értelemszerűen nem kérek senkit arra, hogy örüljön a kimaradásnak, csak azt kérem, hogy lássák: egy, a váratlanul jött helyzethez igazított, ésszerű szempontrendszer mentén történt a kiválasztás, amelyet nem volt mód előre meghirdetni, mert az is utolsó pillanatban dőlt el, hogy a FIDE hajlandó augusztus 11-én dönteni az ügyünkben és nem várja meg az utolsó estét. Egészen múlt hétig senkinek nem volt esélye bekerülni, mert csapat sem volt. Ehhez képest veszteséget senki nem szenvedett el. A nyereségünk az, hogy egy harmadik magyar csapat is játszhat az olimpián, ennek kellene örülni. A fentiekre tekintettel minden olyan vádat, összeesküvés-elméletet és fals információt visszautasítok, miszerint a lehetőséget és a szempontokat előre lehetett tudni, de arról csak egy szűk kör értesült, vagy hogy bármifajta protekcionizmus érvényesült volna a kiválasztás során. Az effajta feltételezések nem a Szövetséget minősítik. Még egyszer hangsúlyozom: egy gyors döntési helyzetben nincs olyan kiválasztási rendszer, amit mindenki a magáénak érez, de azt jutalmazni, hogy valaki aktívan tesz a saját sakkjáért, úgy gondolom, elfogadható, az ötödik hely pedig a jelenlegi Élő és az elmúlt egy évben elért legmagasabb Élő alapján szintén legitim szempont. A kiválasztás tehát objektív adatok alapján történt.

Bízom benne, hogy a kedélyek elcsitulnak, ez ugyanis egy jó történet. Sok sikert kívánok a harmadik női válogatottnak!

Polyánszky Zoltán dr.

elnök