A Bilbaóban zajló 30. Klubcsapatok Európa-kupa negyedik fordulójában a rajtlistát vezető SOCAR Azerbajdzsán 4-2-re legyőzte a címvédő G-Team Novy Bor együttesét. Az azeri csapat visszavágott tavalyi vereségéért. Az orosz derbin a bajnokcsapat Malahit is 4-2-re nyert a Szentpétervár ellen, Alekszandr Griscsuk és Vlagyimir Malahov sötéttel győzött, Lékó Péter világossal remizett. Az olasz Obiettivo Risarcimento az izraeli Beer Sheva együttesét győzte le 4,5-1,5-re, az ötödik játéknapon a SOCAR lesz az ellenfelük. A Haladás csapata szép győzelmet aratott, a norvég hatos elleni nyeréssel a tízedik helyre jött fel a szombathelyi gárda. A női együttesek versenyében a grúz Batumi Chess Club „Nona” fordulatokban gazdag találkozón nyert az orosz Ugra ellen, két pont az előnyük az orosz Lagyja előtt, az első hely sorsát is eldöntheti az ötödik fordulóbeli csatározásuk.

10262163_10152500702764083_8398698924500946173_n

Fontos rangadókat is játszottak a viadal negyedik fordulójában. A két 3-3 nyeréssel induló SOCAR Azerbajdzsán és a címvédő cseh G-Team Noy Bor együttesek összecsapásán a rajtlistát vezető azeri csapatban a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov és a következő Grand Prix-sorozatban FIDE elnöki szabadkártyával játszó holland Anish Giri is sötéttel volt eredményes. A tavalyi óriási hullámvölgye után Tejmur Radzsabov is egyre jobb formában játszik, a kínai Wang Hao vereségéz meglepetésként könyvelhetjük el.

Az olasz Obiettivo Risarcimento csapatában a két nagy sztár, Fabiano Caruana és az amerikai Hikaru Nakamura mellett a francia Etienne Bacrot volt még eredményes, meggyőző volt sikerük. Az ötödik játéknapon sok minden eldőlhet az olasz-azeri derbin.

Minden versenyen érdekes színfolt, amikor az orosz éljátékosok összecsapnak, egymás esélyeit is rontják a találkozók eredményei. Így volt ez a Malahit és a Szentpétervár meccsen is, a bajnokcsapat meggyőző győzelmet aratott. A 4-2-es sikerben oroszlánrészt vállalt Alekszandr Griscsuk és Vlagyimir Malahov, mindketten sötéttel győztek. Lékó Péter világossal játszva küzdelmes partiban remizett Nyikita Vityjugovval.

10646683_758756840853356_9112485179104313232_n

Szép sikerként könyvelhetjük el a Haladás VSE harmadik győzelmét. A norvég Oslo Schakselskap első két tábláján olimpikonok játszottak, a szombathelyiek az utolsó két táblán fontos nyeréssel szerezték meg a két meccspontot. A szintén 6 pontos izlandi csapat a következő ellenfél.

Az élmezőnyben a 4. forduló eredményei:
SOCAR Azerbajdzsán (azeri, 6, 38, 15) – G-Team Novy Bor (cseh, 6, 39, 16,5) 4 – 2
Sahriyar Mamedgyarov (2756) – Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2736) döntetlen
Veszelin Topalov (bolgár, 2784) – David Navara (2722) 1 – 0
Michael Adams (angol, 2752) – Pentala Harikrishna (indiai, 2725) döntetlen
Anish Giri (holland, 2758) – Viktor Laznicka (2675) 1 – 0
Tejmur Radzsabov (2717) – Krishnan Sasikiran (indiai, 2680) 1 – 0
Wang Hao (kínai, 2730) – Mateusz Bartel (lengyel, 2636) 0 – 1

Obiettivo Risarcimento (olasz, 5, 27, 14) – Beer Sheva (izraeli, 5, 35, 13,5) 4,5 – 1,5
(Fabiano Caruana (2801) – Michael Roiz (2579) 1 – 0
Hikaru Nakamura (amerikai, 2782) – Maxim Rodhstein (2678) 1 – 0
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2768) – Evgeny Postny (2641) döntetlen)

Malahit (orosz, 5, 35, 12) – Szentpétervár (orosz, 5, 31, 11) 4 – 2
(Szergej Karjakin (2777) – Peter Szvidler (2732) döntetlen
Alekszandr Griscsuk (2789) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2755) 1 – 0
Lékó Péter (magyar, 2734) – Nyikita Vityjugov (2742) döntetlen
Vlagyimir Malahov (2696) – Szergej Movszeszjan (örmény, 2663) 1 – 0
Igor Liszij (2684) – Zahar Efimenko (ukrán, 2641) döntetlen
Viorel Bologan (moldáviai, 2648) – Ildar Hairullin (2638) döntetlen)

Lagyja (orosz, 5, 26, 12) – SG Solingen (német, 5, 37, 13) 3,5 – 2,5
Gros Xake Taldea (spanyol, 4, 34,5, 12,5) – Odlar Yourdu (azeri, 5, 33, 13) 2 – 4
SHSM (orosz, 4, 19,5, 10,5) – Solvay (spanyol, 4, 16, 11,5) 5 – 1

Oslo Schakselskap (norvég, 4, 16, 10,5) – Haladás VSE (magyar, 4, 20, 11) 2,5 – 3,5

SK Hohenems (osztrák, 4, 27, 11) – En Passant (holland, 4, 12, 10) 4 – 2
Schachgesellschaft Zürich (svájci, 4, 13, 12) – Minszk (fehérorosz, 4, 23,5, 12,5) 2 – 4

10. Haladás VSE (magyar) 6, 43, 14,5
11. Minszk (fehérorosz) 6, 39,5, 16,5
12. SK Rockaden (svéd) 6, 39, 13,5

Az élmezőnyben az 5. forduló párosítása:
Obiettivo Risarcimento (olasz) 7, 61,5, 18,5 – SOCAR Azerbajdzsán (azeri) 8, 81,5 19