Rangos tornákban, remek küzdelmekben, élvezetes játszmákban gazdag esztendőt zártunk. Férfi válogatottunk Reykjavíkban, a csapat Európa-bajnokságon megszerzett bronzérme volt az év legjelentősebb magyar sikere. Kettős orosz győzelem született. Az örményországi Cahkadzorban megrendezett X. csapat-világbajnokságon válogatottunk hatodik lett, a kínai együttes győzött. A női kieséses rendszerű vb-n az ukrán Marija Muzicsuk diadalmaskodott. A Mitropa-kupán női csapatunk aranyérmes. Bakuban az orosz Szergej Karjakin győzött a Világkupán. Berlinben a norvég világelső Magnus Carlsen a rapid-vb-n, az orosz Alekszandr Griscsuk a villám-vb-n ért elsőként a célba. Jeruzsálemben az orosz Jevgenyij Najer, Csakviban az ukrán Natalija Zsukova szerzett Európa-bajnoki címet. Kettős amerikai sikert hozott a 2014/15-ös négy versenyből álló Grand Prix-sorozat, Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura harcolta ki a világbajnok-jelöltséget. Magnus Carlsen londoni győzelmével vehette ár a Grand Chess Tour három versenyből álló sorozat első díját. A norvég világbajnok jó évet zárt, megnyerte a Tata Steel Chess 2015 tornát, Baden-Badenben a GRENKE versenyt, Samkirban másodszor is győztesként ünnepelték a Gasimov emlékversenyen, Dohában a Qatar Masters Open 2015 viadalon. Zürichben Viswanathan Anand, Stavangerben a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov, St. Louisban az örmény Levon Aronjan győzött. Dortmundban Caruana, Bielben a francia Maxime Vachier-Lagrave végzett az első helyen. Bilbaóban az amerikai Wesley So sikerével ért véget a Chess Masters 2015. Vajda Szidónia és Horváth Ádám a nyílt magyar bajnokságok győztesei. Az Aquaprofit-NTSK együttese jelentős fölénnyel sorozatban hetedszer nyerte meg az első osztályú csapatbajnokságot. A korcsoportos világbajnokságon az U8-as mezőnyben Gaál Zsóka, az Eb-n Márkus Molli Amina szerzett ezüstérmet. A 2015-ös esztendő júliusi-szeptemberi időszakának legfontosabb versenyeinek, eseményeinek krónikája.

mvlrapporrt10

A svájci üdülőparadicsomban, Bielben immár a 48. sakkfesztivált rendezték meg. A szuperversenyen megvédte tavalyi elsőségét a francia Maxime Vachier-Lagrave, már negyedszer köszönthették tornagyőztesként. A befejező játéknapon Rapport Richárd ellen nyert. Oly sokat reméltünk legfiatalabb nagymesterünktől, akinek bőven volt ideje, hogy felkészüljön a viadalra. Reméltem, hogy visszazárkózik az élmezőnyhöz, megközelíti a + 2700 Élő-pontosok egyre bővülő, de mégis rangot jelentők klubját. Bieli teljesítménye, játszmáinak színvonala, a kritikus állásokban elkövetett hibái, a kezdeti időzavarok, majd a verseny második félidejében sokkal inkább elhamarkodott döntései, a kapkodások egészen hihetetlen sorozatot eredményeztek, ötös vesztőszériája szinte példátlan a szuperversenyek történetében.

A lengyel Radoslaw Wojtaszek elmulasztotta a holtversenyes elsőség, a rájátszás lehetőségét, nyerőesélyt szalasztott el a cseh David Navarával vívott csatájában. Az angol Michael Adams nyeréssel kezdte, győzelemmel zárta a tornát. Az ukrán Pavel Eljanov többször hibázott, nyerést hagyott ki. A tornán a 30 partiból 17 fejeződött be döntéssel, szomorú, hogy a „kedvező” statisztikát Rapport Richárd hat vesztése jelentősen javította.

48. Bieli Sakkfesztivál, szuperverseny 2015. július 20-30. kat. XIX (2720)

IMG_1201-1024x682

A lengyelországi Karpaczban megrendezett U18 Európa-bajnokság utolsó játéknapja meglepő fordulatokat hozott. Első számú válogatottunk nem tudott élni a kedvező párosítás nyújtotta lehetőséggel, csak 2-2-öt játszott a lengyelek második csapatával, és végül a negyedik helyen végzett. Fél Berger-Sonneborn ponton múlott a bronzérem sorsa. A német együttes 3-1-re legyőzte „B” csapatunkat, ez a bajnoki címet jelentette számukra, egy Berger-Sonneborn ponttal előzték meg az izraeli válogatottat. A csehek vereségük ellenére is harmadikok lettek. A leány csapatok versengésében az észtek nyertek, válogatottunk az ötödik helyen zárta szereplését.

14. Szlovénia 4, 53,5 11

Magyarország 1: Gledura Benjamin 4,5/7, + 4,5, Csonka Balázs 2,5/7, – 16,8, Kántor Gergely 4/7, – 6,5, Korpa Bence 5/7, – 1,9

Magyarország 2: Antal Tibor Kende 2/7, – 6,2, Kaczúr Flórián 3,5/7, + 5,1, Juhász Ármin 3,5/7, Péczely Sebastian Zsombor 5/7, + 20,8

10. Ausztria 2, 7,5, 2

Magyarország: Terbe Julianna 5/7, + 8,7, Gál Hanna Krisztina 1,5/4, – 6,7, Terbe Zsuzsanna 1/3, – 12,1

Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyar Sakkszövetség augusztus 14. és 20. között rendezte meg Lékó Péter és a kínai Li Chao hatjátszmás páros mérkőzését. A világranglista 14. helyezettje elleni mérkőzés első számú nagymesterünk felkészülését szolgálta a bakui Világkupára.

DSCN1251

Nagy érdeklődés kísérte az IH Rendezvényközpontban megrendezett párharcot, a játszmákat a tromsői sakkolimpián ezüstérmes válogatottunk legjobbja, Balogh Csaba kommentálta, aki maga is résztvevője volt a bakui viadalnak. A szegedi médiák mellett végig forgatott az M4 sportcsatorna, egyórás felvétel is készül a partik legérdekesebb pillanatairól, a nagymesterek elemzéseiről. Az interneten az élő közvetítés segítségével öt kontinens sakkrajongói kísérhették figyelemmel a játszmákat, ebben nagy segítséget nyújtott a chess24.com a kitűnő közvetítő felülettel évek méltán az egyik legnépszerűbb.

A ChessBase aktuális riportot közölt, de valamennyi ismert internetes szaklap is foglalkozott a mérkőzéssel. A párharcot a kínai nagymester 4-2-re megnyerte, de a meccset lezáró sajtótájékoztatón elismerte, hogy a szerencsésebb sakkozó győzött, a játszmák menete alapján fordított eredmény is születhetett volna, Péter időzavaraiban sokat hibázott, kedvező esélyeket hagyott kihasználatlanul.

A párosmérkőzés végeredménye:
Li Chao (kínai, 2748) – Lékó Péter (magyar, 2714) 4 – 2 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen, döntetlen)

11923236_899476690137319_3845313089983732279_n

Ulánbátorban 35 együttes részvételével megrendezett U16-os sakkolimpián négyes holtverseny után végül negyedik lett válogatottunk. Négy csapat gyűjtött 16-16 meccspontot, a sorrendet a táblapontok döntötték el. Irán a Kínától elszenvedett veresége ellenére aranyérmes, India lett a második, az orosz együttes bronzérmesként fejezte be a 10 fordulós versenyt. Válogatottunk veretlen maradt, de végül érem nélkül zárta szereplését. Hat mérkőzésén győzött, oly közel volt az éremszerzés lehetősége.

Gledura Benjamin a legjobb éltáblás lett, kitűnő „vezérevezős”. Soknak érzem a többiek hét vereségét, a performance-pontszámok és az elvesztett Élő-pontok is mutatják a kihagyott lehetőségeket. Jól tudjuk, hogy különösen az ázsiai csapatoknál sokszor nem reálisak a pontszámok, csalóka a kép, ha csak Élő-pontokban gondolkodunk.

4 Péczely Sebastian Zsombor 2301 1 0 1 1 0 0 ½ ½ 1 1 6.0 10 2028

Abu Dhabiban ötös holtverseny után a svéd Nils Grandelius elsőségével ért véget a 22. Sakkfesztivál Masters nyílt versenye. Rapport Richárd a befejező játéknapon a lengyel Dariusz Swiercz ellen győzött, mezőnyének átlagával végül ötödik lett. Prohászka Péter fél ponttal maradt el a 7 pontot gyűjtött ötöstől, hetedikként hirdették ki. A lett Igor Kovalenko visszalépésével Almási Zoltán vezette a rajtlistát, rossz rajtját már nem tudta korrigálni, nem tudott megbirkózni a szokatlan időkontrollal, 18. helyezése mellett még 10,8 Élő-pontot vesztett is. Czebe Attila fordulatos partijaiból alighanem a maximumot hozta ki, Papp Gábor és Horváth Ádám játszmái többet ígértek.

aronianfinal01

St. Louisban az örmény Levon Aronjan nyerte meg a 3. Sinquefield Kupát, a verseny a „Grand Chess Tour” második tornája volt. Az örmény nagymester remek formában játszotta végig a versenyt, hosszú hullámvölgynek vetett véget sikere, a tavalyi Tata Steel Chess szuperverseny óta először nyert tornát. A stavangeri első bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov kettős győzelemmel rajtolt, de előnyét elherdálta, gyengébb szereplése ellenére vezette az összetett pontversenyt, Aronjan feljött a harmadik helyre.

carlsen08

A norvég világbajnok Magnus Carlsen ismét csalódást okozott, elsősorban kissé erőtlen játéka, két veresége újabb figyelmeztető jel volt a világelső számára. Vegyes képet mutat az amerikai Hikaru Nakamura szereplése is. Az orosz Alekszandr Griscsuk jóval eredményesebb lehetne, ha szabadulna krónikus időzavaraitól.

A holland Anish Giri a tornagyőztes Aronjanhoz hasonlóan megőrizte veretlenségét. Az exvilágbajnok Viswanathan Anand két sötéttel elszenvedett vereséggel rajtolt, a torna doyenjének erejéből ezután csak hét döntetlenre futotta. Tavalyi bámulatos győzelme után immár amerikai színekben játszó Fabiano Caruana sokat hibázott, időzavarai döntően befolyásolták eredményességét.

3. Sinquefield Cup, St. Louis 2015. augusztus 23-szeptember 2. kat. XXII (2795)
10. Wesley So g USA 2779 0 0 0 0 ½ 1 ½ ½ ½ * 3 2676

Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban szeptember 10. és október 5. között rendezték meg a 128 résztvevős, kieséses rendszerű Világkupát. A részvételre jogosultak közül csak a norvég világbajnok Magnus Carlsen és az exvilágbajnok indiai Viswanathan Anand marad távol, a már világbajnok-jelölti címet szerzett amerikai Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura is játszott a viadalon, címvédőként az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik, a rajtlistát a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov vezette. A fantasztikus mezőnyben Lékó Péter 29. volt a rangsorban, Élő-pontjai alapján kapott meghívást. A 60. Balogh Csaba a 2014-es kontinensviadalon harcolta ki a részvételi jogot.

watermark15

Sorozatban harmadszor került sor orosz döntőre. Másodszor játszott a fináléban az ötszörös olimpiai, hétszeres orosz bajnok Peter Szvidler, aki 2011-ben már megnyerte a Világkupát. Először volt döntős Szergej Karjakin, aki még ukrán színekben 2004-ben olimpiai aranyérmes volt. A 25 éves Karjakin addigi pályafutása során elsősorban szuperversenyeken ért el nagy sikereket. A rajtlistán Karjakin a 11., Szvidler a 16. volt.

Már világbajnok-jelöltekként játszották a döntőt, heroikus küzdelemben Szergej Karjakin 6-4-re legyőzte 14 évvel idősebb ellenfelét, mind a tíz játszma döntéssel végződött! A klasszikus gondolkodási idejű négyjátszmás meccset Szvidler kettős győzelemmel kezdte, Karjakin azonban vert helyzetből kiegyenlített. A rájátszás első partijában is nyert, de Szvidler egyenlített, majd vezetést szerzett. A győzelem küszöbén azonban ismét botlott, az elsőség sorsa a villámpartikban dőlt el. Szvidler minőségelőnyös állásban elnézte a bástyáját, majd az utolsó ütközetben támadása nem ütött át. A győztes 96 ezer, a vesztes 64 ezer dollárt nyert.

tiebreak2

Szergej Karjakin a Világkupa győztese:
Szergej Karjakin (2762) – Ermes Espinoza Veloz (kubai, 2495) 2 – 0
Alekszander Oniscsuk (amerikai, 2662) – Szergej Karjakin 2 – 4 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1)
Szergej Karjakin – Yu Yangyi (kínai, 2721) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)
Dmitrij Andrejkin (orosz, 2720) – Szergej Karjakin 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2736) – Szergej Karjakin 2 – 4 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1)
Pavel Eljanov (ukrán, 2717) – Szergej Karjakin 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen)
Peter Szvidler (orosz, 2727) – Szergej Karjakin 4 – 6 (1 – 0, 1 – 0, 0 – 1, 0 -1, 0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1)

A bakui Világkupán két nagymesterünknek drukkolhattunk. Lékó Péter két megnyert meccse után a legjobb 32 között az elődöntőbe jutott, a rajtlistán negyedik holland Anish Giritől szenvedett vereséget. Balogh Csaba a 64 között az ötödik kiemelt amerikai Wesley So ellen vesztett.

1442492416

Az első forduló eredményei:
Lékó Péter (2707) – Alekszej Goganov (orosz, 2603) 1,5 – 0,5 (1 – 0, döntetlen)

Eltaj Safarli (azerbajdzsáni, 2657) – Balogh Csaba (magyar, 2659) 2,5 – 3,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen)

A 2. forduló eredményei:
Balogh Csaba – Wesley So (amerikai, 2773) 0 – 2

Wen Yang (kínai, 2620) – Lékó Péter 0,5- 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

A 3. forduló eredménye:
Lékó Péter – Anish Giri (holland, 2793) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

A viadalon a legesélyesebbek sorban búcsúztak a küzdelmektől. A sort a második fordulóban az örmény Levon Aronjan nyitotta meg. Nem élte túl a harmadik kört a címvédő orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik és honfitársa, Alekszandr Griscsuk. A nyolcaddöntő a végállomást jelentette az első helyen kiemelt bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov számára, de búcsúzott a harmadik amerikai Fabiano Caruana is.

A negyeddöntőben az ukrán Pavel Eljanov az amerikai Hikaru Nakamura előtt állította pirosra a szemafort. Peter Szvidler és Szergej Karjakin is fordulatokban gazdag tie-break során jutott az elődöntőbe, majd Szvidler „könnyen” győzte le Girit, Karjakin nem kis izgalmak árán Eljanovot, s jött létre sorozatban harmadszor orosz finálé. Peter Szvidlernek nem sikerült a bravúr, hogy 2011-es győzelme után másodszor is elnyerje a győztesnek járó trófeát. Játéka alapján megérdemelte volna a győzelmet!